• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Öresund gibi olacak

Bakan Yıldırım, körfeze yapılacak Tüp Geçit Projesi’ne örnek olarak Danimarka ile İsveç’i bağlayan Öresund Köprüsü’nü gösterdi. Proje için tarih de veren Yıldırım, tüp geçidin 2023’e yetişeceğini hatta daha da önce bitebileceğini söyledi

Öresund gibi olacak

20.12.2015, 00:00

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'deki medya genel yayın yönetmeni ve temsilcileriyle Mövenpick Otel'de bir araya geldi. Toplantıya AK Parti İl Başkanı Bülent Delican'ın yanı sıra Milletvekilleri Hüseyin Kocabıyık, Hamza Dağ, Kerem Ali Sürekli, Atilla Kaya ve Necip Kalkan da katıldı. Körfez Tüp Geçidi projesine kentin "olumlu" baktığını söyleyen ve İzmir'de uzun zamandır ilk defa bir konu üzerinde ortak hareket sağlandığını gördüğünü belirten Yıldırım, "Bu işi devam ettirmekte fayda var. Bundan sonraki aşamalarda detayları anlatmak bize düşüyor" dedi.


Çevreye zarar vermeyecek

1800 metre tünel, 4 bin 200 metre köprü, 800 metre yapay adadan oluşacak Körfez Tüp Geçidi için Danimarka ile İsveç'i bağlayan Öresund Köprüsü'nü örnek gösteren Yıldırım, ÇED sürecinin sürdüğünü, projenin doğal yapıya zarar vermemesi için tüm önlemlerin alınacağını söyledi. Yıldırım, "Kuş Cenneti'ne zarar getirecek bir durum olmayacak. Güzergah İzmir Çevreyolu, Çiğli ve Menemen ile birleşecek. Diğer tarafta Narlıdere'de, İnciraltı'nın hemen kenarından Çeşme çevreyoluna bağlanmış olacak" dedi. Projenin gerçekleşmesi için teknik zorunluluk olarak Körfez'de bir yapay ada oluşturulacağını anlatan Bakan Yıldırım, Körfez'in zemin yapısı nedeniyle tamamının tünel olmasının mümkün görünmediğinin de altını çizdi. Yıldırım, "Tüp geçitten köprü geçişine sağlam bir yapıya ihtiyaç var. O nedenle bir yapay ada yapmak zorunlu. Bu adanın İzmir'e ayrı bir güzellik katacağına inanıyorum. Denizin ortasında yeşil bir alan olacak. Köprü de Körfez'den çok güzel gözükecek. Adanın fonksiyonları konusunda henüz alternatifler bitmiş değil. Burasının İzmirliler için bir yaşam alanı olmasını istiyoruz. Bunun projeden daha önemli olduğunu düşünüyorum. İzmir kamuoyunun da görüşlerini alacağız" dedi. Projenin maliyetinin karada ve denizde yapılacak sondajların ardından ortaya çıkacağını, yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını söyleyen Yıldırım, ayrıca bitiş tarihini de 2023 olarak açıkladıktan sonra, "Daha önce de bitebilir" dedi.


İzmir-İstanbul arası 3 saat

Yapımı devam eden İzmir-İstanbul Otoyolu'nun iki kent arasındaki ulaşımı 3.5 saatte indireceğini açıkladıklarını söyleyen Yıldırım, "Yeni hesaplamalara göre, 3 saate inecek. Hatta Gebze'ye 2 saat 50 dakikada ulaşmak mümkün. Şu anda Otoyol inşaatında 1600 iş makinası ile 9 bin kişi çalışıyor. 2018'de tamamen bitmiş olacak" diye konuştu.


Körfez ÇED sorunu

Büyükşehir Belediyesi'nin Körfez tarama projesi için halen ÇED onayı beklediğinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, sürecin kendi bakanlığının dışında olduğunu belirterek, "Bu süreci de bizim yönetme şansımız yok. Belediye takip edecek biz de gereken desteği vereceğiz" dedi. İzmir Körfezi içine planladıkları marinalar konusunda gelişme sağlanamadığını hatırlatan Yıldırım, "Marinalarda sınıtı var. Yeni Büyükşehir yasasıyla yetkiyi belediye ile paylaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmemiz gerekiyor. Ortak zemin bulup ona göre hareket etmemiz lazım. Karşıyaka'da marina önerdik olmadı, Bayraklı'da da başka sorunlar çıktı. Mutlaka belediye ile uzlaşma, onlarla birlikte çalışma ihtiyacı görüyorum" dedi. Bakan Yıldırım, Çandarlı Limanı projesinin de mutlaka tamamlanacağını ve burasının bölgenin kalbi olduğunu söyledi.


Alsancak Stadı

Alsancak Stadı'nın yerine mutlaka stad yapılacağının altını çizen Bakan Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bunun finansını Spor Toto ile sağlayacağını hatırlattı. Yıldırım, "Belediyenin burada payı var. Bakanlık talep edince proje istendi. Proje sunuldu, yetersiz bulundu, yatırım programında olmadığı gerekçe gösterildi. Bunun yatırım programıyla ilgisi yok. Spor Toto yapacak. Konuyu Başkan'a anlatacağım" açıklamasını yaptı.


Doğum günü sürprizi

Toplantının sonunda Yıldırım doğum günü sürprizi yaşadı. Bugün 61. doğumgününü kutlayacak olan Bakan Yıldırım, doğumgünü pastası gelince şaşırdı. Mumu eliyle söndüren Yıldırım, asıl süprizi ise torunlarının gönderdiği görüntülü doğumgünü mesajını ekranda izleyince yaşadı. Gözleri dolan Yıldırım, yaşıyla ilgili sorulara, "Erkek yaşını saklamaya, kadın ise saklamamaya başladığı zaman yaşlanmıştır" diye yanıt verdi, sonra da yaşını açıkladı.


Cumhurbaşkanı'ndan İzmir'e mesaj

Bakan Yıldırım, Türkiye'de AK Parti'ye yüzde 82 ile en fazla oy veren köy olma özelliği taşıyan Menderes'in Küner Köyü'nü ziyaret etti. Bu esnada Yıldırım'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir telefon geldi. Yıldırım telefonu hoparlöre alırken, önemli mesajlar veren Erdoğan, "Küner Köyü'ne en kalbi şükranlarımı bildiriyor, gönülden kucaklıyorum. Verdiğiniz desteklerden dolayı, unutamayacağım hatıralarla şükranlarımı ifade diyorum. Farklı hizmetlerle, İstanbul-İzmir arasındaki yoldan tutunuz da altyapı, üstyapı hizmetlerinde İzmir çok daha farklı bir dönemi yaşıyor, yaşayacak. Baharla birlikte yollar peyderpey açılmaya başlıyor. Binali Bey bıraktığı yerden yoluna devam edecek. Ben de bu hizmetler noktasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak hükümetimizin bizzat yanında olacağımı belirtmek istiyorum. Sağolun" diye konuştu. Öte yandan, Bakan Yıldırım Menderes'te 15 gün önce CHP'den AK Parti'ye geçen Meclis üyesi Halil Taşkıran'a da rozet taktı.


Kocaoğlu ile beraber hattı test etti

Bakan Yıldırım, Torbalı'da çiçeklerle karşılandı. 30 km'lik Menderes-Torbalı İZBAN hattını inceleyerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte test sürüşüne katılan Yıldırım, hattın Ocak ayı sonunda hizmete gireceğini söyledi. Projenin, Bakanlığı ve Büyükşehir ortaklığında gerçekleştiğini söyleyen Yıldırım, "Projenin yapımında Aziz Kocaoğlu ve ekibine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. Hattın Torbalı'dan sonra Selçuk'a devam edeceğini hatırlatan Yıldırım, Bergama'ya kadar olan kısım ile ilgili çalışmaların da sürdüğünü kaydederek, "İkisi bittiğinde böylece UNESCO'dan tescil edilmiş İzmir'in iki tarihi merkezi Bergama ve Selçuk'u raylı sistemle birleştirmiş olacağız" dedi. Devlet Demir Yolları'na ait 20 dönümlük alanı Torbalı Belediyesi'ne verdiklerini ve buraya park yapılacağını söyleyen Yıldırım, Ayrancılar, Torbalı Merkez ve Özbey'e 5 Aile Sağlık Merkezi'nin kurulacağını söyledi. 250 yataklı hastanenin 2016'nın sonuna kadar tamamlanacağını açıklayan Yıldırım, "1 Kasım seçimlerinde 'Torbalı'da tarih yazacağız' dedik. Tarih yazdınız. Biz de artık tüm ekibimizle birlikte 1 saat durmaksızın çalışacağız. 5-6 yıl önce trenler yollarda kalırdı. Ocak ayında hizmete girecek tren ise tamamen Türkiye'de yapıldı. Gayet konforlu" dedi. EMİRHAN ERGEN

Öresund gibi olacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.