• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'nin ilk deniz füzesi Yunan basınında

Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca Yunan basınında

02.11.2018, 13:14

ve 'ın katkılarıyla üretimi ve tesleri yapılan deniz füzesi seri üretime geçiyor. bu durum Ege'de sınır ihlalleri yapan 'ı tedirgin etti.

Türkiye'nin ilk deniz füzesi olma özelliği taşıyan Atmaca'yı ROKETSAN, füzenin atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlarını ise ASELSAN yerli imkanlarla geliştirdi.

Testler ile başarılı sonuçlar elde eden Atmaca, denizlerdeki caydırıcılığı artırmak için yerli imkanlarla geliştirilerek seri üretime geçiliyor. Bu durum Yunanistan'ı da tedirgin etti.

"DONANMA GÜÇ KAZANACAK"

Türkiye'yi deniz alanında, kıta sahanlığı ve dışında önemli bir güce dönüştürecek olan Atmaca füzeleri en çok da Yunanistan'ı tedirgin etti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in tanıtımını yaptığı füze için Yunan askeri dergisi Ptisi Diastima "ATMACA ile Turkler donanmanin etkisini arttiracak, ulusal seviyede daha cok bagimsizlik kazanacaklar" haberilerini yapmaya şimdien başladı.


200 KİLOMETRE MENZİL VE DAHASI

Atmaca seyir füzeleri ROKETSAN, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar ASELSAN tarafından yerli imkanlarla geliştirildi. İmzalanan sözleşme kapsamında füzelerin seri üretimleri ROKETSAN, atış kontrol sistemi ile gerekli donanım ve yedek malzemelerin üretimleri ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek.


Atmaca'nın teknik özellikleri ise muadillerine göre oldukça parıltılı. Exocet ve Harpoon füzelerinden daha üstün özelliklere sahip olacak füze, denizde asgari 200 km uzaklıktaki hedeflere karşı kullanılacak. Data-link donanımına da sahip olacak Atmaca, seyir halindeyken uzaktan hedef güncellemesine izin verecek. Atmaca'nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca Yunan basınında haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN