• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihin en büyük kentsel dönüşümü

Bakan tarihinin en büyük projesinin başladığını açıkladı. Yıkılan 17 bina için yerinde dönüşüm yapılırken, ’nin yanındaki 1.5 milyon metrekare alana da 3 bin rezerv konut inşa edilecek. çalışmalara 1 ay içinde başlayacak.

Tarihin en büyük kentsel dönüşümü

5.11.2020

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de yıkıma neden olan depremde arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından açıklama yaptı. İzmir'in hizmet beklediğini ifade eden Bakan Kurum, "İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm sürecini başlatmış durumdayız.
Daha önce Elazığ'da, Van'da ne yaptıysak İzmir'de de aynı anlayışla çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bilhassa 17 binamızın yıkıldığı alan etrafında projelerimizi gerçekleştireceğiz.
Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yerinde hızlı bir şekilde proje çalışmalarını başlattık. Yerinde gerçekleştiremediğimiz, imkan olmadığı yerlerde ise rezerv alanda yapacağız.
Rezerv alanımızı da Bayraklı Şehir Hastanesi'nin hemen yanında belirledik, 1.5 milyon metrekarelik alanda, yaklaşık 3 bin konut hayata geçmesi için çalışmalar başlatılmış durumda" diye konuştu.

ZEMİN+5'İ GEÇMEYECEK
İzmir'in birinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Kurum, "Yeni konutlar zemin+ 5'i geçmeyecek. Bölge mimarisine uygun biçimde standartları yüksek kaliteli, sağlam, güvenli konutları hızlı bir şekilde yapma sürecine girdik.
Vatandaşlarımızın üzerine de önemli bir sorumluluk düşüyor. Tüm Türkiye'ye seslenmek istiyorum; Riskli binaların tespitlerimizi yaptıralım. Buralarda oturmayalım. Gelin tüm Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvurun. Bu başvurular çerçevesinde biz riskli bina tespitlerini yaptırabiliriz. Biz bundan sonra herhangi bir ilimizde enkaz altında hiçbir vatandaşımızı aramak istemiyoruz.
Bu anlayışla, bu bilinçle, bu kararlılıkla çalışmalarımızı yürütmeye gayret gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.180 BİNA AĞIR HASARLI
"1 ay içinde konutların inşasına başlayıp, 1 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz diyen Bakan Kurum, "Şu ana kadar 22 bin binada 147 bağımsız bölümün hasar tespit çalışmalarını tamamladık.
Ağır hasarlı acil bina sayımız 180, 3 bin 680 bağımsız bölümden oluşuyor.
1267 az hasarlı, 190 orta hasarlı binamız var. Yıkım çalışmaları başlattık. Yıkım çalışmaları çerçevesinde 4 binanın yıkımını dün itibariyle tamamladık. Yıkımlar devam edecek" açıklamasını yaptı.ARAMA KURTARMA EKİPLERİNE TEŞEKKÜR
BAKAN Murat Kurum, İzmir'deki çalışmalara katılan arama kurtarma ekipleriyle AFAD Arama Kurtarma ve Birlik Müdürlüğü'nde bir araya geldi. Ekiplere teşekkür eden Kurum, "Yaptığımız görev kutsal. Dışarıda enkaz altında annesini, babasını, evladını bekleyen umut dolu Türkiye'ye destek oldunuz, onların umutlarınızı yeşerttiniz. Dünyaya örnek olacak birlik beraberlik içinde bu çalışmayı yürüttünüz. Sayın Cumhurbaşkanımız adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

SMYRNA MEYDANI'NA KONTEYNER KENT
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Smyrna Meydanı'na 1000 kişilik konteyner kent kurulacağını açıkladı. Kurum, "46 bin 300 metrekarelik Smyrna Meydanı'ndaki alanda 1000 kişilik konteynerlerimizi 21 metrekarelik, içinde barınma ihtiyacını giderebileceğimiz mutfak ve tuvaletlerin olduğu konteynerlerin kurulum sürecini başlattık. 19 gün sonra inşallah vatandaşlarımız konteyner kentte barınma ihtiyaçlarını giderebilecekler" dedi.

Türkiye İzmir için tek yürek Ağlatan ses kayıtları: Enkaz altında kalanların 112 çağrı merkezi ile yaptığı görüşmeler ortaya çıktı İzmir'de 34 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı'nın çökme anı

Tarihin en büyük kentsel dönüşümü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.