• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sözde festivale suç duyurusu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in bugünden başlayarak 25 Aralık'a kadar devam edecek olan İzmir Mizah Festivali'ne Türkiye ve İslam düşmanlığı ile tanınan karikatüristler Jean Plantu ile Michel Kichka'yı davet etmesine tepkiler büyüyor.

Sözde festivale suç duyurusu

16.12.2020

İzmirli Avukat Tarcan Ülük, iki karikatüristi festivale davet eden CHP'li Başkan Soyer ve ilgili belediye yöneticileri için 'Halkı kin ve düşmanlığa, tahrik veya aşağılama' suçunu işledikleri gerekçesi ile savcılığa suç duyurusunda bulunup, idare mahkemesinden de etkinlik ile ilgili yürütmenin durdurulmasını talep etti.

SAVCILIĞA BAŞVURDU
NEPTÜN Soyer'in İslam ve Hz Muhammed'e hakaret eden karikatürleri yayınlayan Charlie Hebdo dergisine sosyal medya hesabından destek olmasının yankıları sürerken eşi Tunç Soyer'in de benzer bir festivalle bu olaylara çanak tutmasını doğru bulmadıklarını aktaran Ülük, "İzmir Türk milletinin, Müslüman ve Türk dünyasına karşı ihanet seslerinin yükseleceği bir kent olmamalı. Böyle bir şeye İzmir Büyük-şehir Belediyesi'nin alet olmaması gere-kir. Biz de Soyer'e yanlıştan dönülmesi çağrısında bulunduk. Davetin geri çekildiğine dair bir açıklama gelme-di. Buradaki kamu fayda-sını düşünerek yürütme-nin durdurulması istemi ile İzmir İdare Mahkeme-si'nden talepte bulunduk. 'Halkı kin ve düşmanlı-ğa, tahrik veya aşağıla-ma' suçunun dışında, bu konunun ardında FETÖ/PDY, PKK ya da dış mih-rakların olup olmadığı-nın araştırılması istemi ile örgütlü suçlara bakan Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulun-duk" dedi.

Metin BURMALI

İslam düşmanlarıyla dost olmayın İhanetin mizahı olmaz!

Sözde festivale suç duyurusu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.