• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İhanetin mizahı olmaz!

Başkanı , belediyenin arasında çevrim içi düzenleyeceği ’nde ve İslam düşmanlığı yapan ünlü karikatüristler ve ’yı ağırlayıp baş tacı edecek.

İhanetin mizahı olmaz!

14.12.2020

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer'in Hz. Muhammed'e hakaret eden karikatürler yayınlayan Charlie Hebdo isimli dergiye 2015 yılında sosyal medyadan destek paylaşımı yaptığı yönündeki haberler tazeliğini korurken yeni bir skandal patladı. CHP'li Başkan Soyer, belediyenin 16-25 Aralık arasında çevrim içi düzenleyeceği İzmir Mizah Festivali'nde Türkiye ve İslam düşmanlığı yapan bazı ünlü karikatüristleri ağırlayıp baş tacı edecek.

BÜYÜK TEPKİ TOPLADI
Festivalin belediye tarafından ilan edilen resmi programına göre 24 Aralık günü etkinlik kapsamında uluslararası katılımcıların yer alacağı bir söyleşi düzenlenecek. Bu söyleşiye katılanlar arasında Türkiye ve İslam düşmanı çizimleriyle tanınan, Türkiye'yi Kürtleri katletmekle suçlayan ve başörtülü kadınları intihar eylemcisi gibi gösteren karikatürleriyle tepki toplayan Fransız çizer Jean Plantu da yer alacak. Uzun yıllar Le Monde Gazetesi'nde çizerlik yapan Plantu'nun böyle bir etkinlikte baş tacı edilecek olması büyük tepki çekti. Bu arada etkinlikte yine Türkiye karşıtı karikatürleriyle de bilinen İsrailli Michel Kichka da İzmirlilerle buluşturulacak. Bu söyleşiler Büyükşehir Belediyesi'ne ait İzmir Tube üzerinden yayınlanacak.

SEÇİCİ KURULDAYDI
Plantu'nun İslam ve Türkiye düşmanlığı yaptığı onlarca karikatürü bulunuyor. Plantu bir çiziminde başörtülü kadınları bir atölyede intihar yelekleri dikerken çizmişti. Yine bir başka karikatüründe de başörtülü kadınları intihar bombacısı olmakla suçlamıştı. Plantu'nun Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretler içeren çok sayıda karikatürü de var. Plantu bir karikatüründe Türkiye'nin Kürtleri katlettiğini, Avrupa Birliği'nin ise bunu görmezden geldiğini anlatıyor. Jean Plantu, 2010 yılında Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçiciler Kurulu'nda da yer almıştı.


Plantu'nun yine bir başka karikatüründe başörtülü kadınlar intihar bombacısı olmakla suçlanıyor.

Plantu bir karikatüründe de Türkiye'nin Kürtleri katlettiğini, Avrupa Birliği'nin ise bunu görmezden geldiğini anlatıyor.

BAŞKA HANGİ İSİMLER VAR?
BELELEDİYENİN ilan ettiği festival programına göre 24 Aralık İzel Rozental'ın moderatörlüğünü yapacağı "Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah" konulu söyleşiye Plantu ve Kichka'nın yanı sıra Daryl Cagle (ABD), Nadia Khiari (Tunus), Norio Yamanoi (Japonya), Tjeerd Royaards (Hollanda), Damien Glez (Burkina Faso), Marilena Nardi (İtalya), Mor Thiwawat Pattaragulwanit (Tayland), Yemi Yetneberk (Etiyopya) de yer alacak.


Plantu'nun yine bir başka karikatüründe başörtülü kadınlar intihar bombacısı olmakla suçlanıyor.

Jean Plantu

SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI SAVUNUYOR
Michel Kichka'nın da Plantu kadar olmasa da Türkiye aleyhtarlığı yaptığı karikatürleri bulunuyor. Kichka bir karikatüründe Türkiye'nin Erdoğan'ın kullandığı bir tankla Kürtleri ezmeye gittiği şeklinde çizmişti. Yine bir karikatüründe sözde Ermeni soykırımını savunan Kichka'nın bunun üzerinden Başkan Erdoğan'a hakaret eden bir karikatürü de bulunuyor.

Michel Kichka

Erhan GÜLENÇ

Oturma eylemcisi Soyer! CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 20 ayda suya yüzde 70 zam yaptı! Tunç Soyer ve Serdar Sandal gerçekleri gizliyor! Kimden yanasın Soyer! Vali uyarı yaptı Soyer göbek attı

İhanetin mizahı olmaz! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.