• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Alışverişi bilinçli yapın

Alışverişi bilinçli yapın

02.02.2018, 17:30 Güncelleme Tarihi: 05.02.2018,09:52

Kadının insan ırkından çıkıp başka bir varlığa dönüşmesi mağazaların indirim zamanına denk gelir. Çoğu kadının potansiyelinde indirim zamanı ortaya çıkan bir alışveriş canavarı vardır. Kimisi bu yönünün farkında değildir, kimisi de bastırır ve ortaya çıkmasını engeller. Ne zaman ki gözleri indirim kelimesini görür, canavar ortaya çıkar. Uzun kasa kuyrukları sıkıntı olmaz. Önceden seçtiği parçayı başka birinin elinde görmeye tahammül edemez. Bu yüzden de 'saldırı' kelimesine kodlanmıştır. Kısacası kadınlararası rekabet bariz şekilde belirginleşir ve yangından mal kaçırırcasına yaşanan görüntülere maruz kalınır. Bir başka indirim döneminin kadın davranışı ise ucuz diye gördükleri her şeyi alabilme potansiyelleridir.
Hiç giyilmeyecek bir kazağı sadece uygun fiyatlı diye alabilirler. Bu da büyük bir yanlıştır.

DAHA KULLANIŞLI OLMALI

İndirim olayına yılın en gözde parçalarını daha ucuz fiyata almak yerine uzun zaman giyilebilecek giysilere uygun fiyata sahip olma fikri olarak yaklaşırsak eğer, bilinçsizce yapılan tüketimin de önünü kesmiş oluruz. Felsefe olarak daha az paraya daha kullanışlı ve uzun vadeli giysiler ya da aksesuarlar edinmeyi benimsenirse alışveriş canavarlığı da son bulur. Hatta ve hatta aksesuarların kıyafetin temel taşı olduğunu düşünürsek ucuzluk zamanında tüm yatırımın aksesuarlara yapılması da bilinçli bir indirim davranışıdır. Bir diğer indirim zamanının doğru alışveriş şekli ise önümüzdeki yılın şov görünümlerinin temel parçalarına sahip olmak için bu dönemden faydalanmak olacaktır. Unutmamak lazım ki bu yıl koleksiyonlarda olan bazı parçalar bir sonraki yıla da devir eder, hatta ön plana çıkabilir. Gelin indirim döneminden ganimet olarak neler bulabiliriz, bir bakalım.

YATIRIM PANTOLONA

Takımlar : Bu sezon özellikle sokak modasında çok popüler olan pantolon ceket takımlar önümüzdeki sezon da var olacak.
O yüzden indirim zamanı, kesimli blazer ceket ve pantolon takımlara yatırım yapılmasında fayda var. Renk olarak canlı tonlardan çok siyah, ekru, gri, lacivert tercih edilebilir.

Deve tüyü palto : İyi kesimli, kaşe veya kaşmir bir palto her zaman dolapta olması gereken bir parçadır. Ve indirim dönemleri kalitesi yüksek paltolara yatırım yapılmasının tam zamanıdır.

Asimetrik etekler : Bu sezon bir markada gördüğümüz asimetrik kesimli etekler gelecek sezonda da yer alacak. O yüzden hazır markalar indirimde iken bir tane alıp, dolaba koymanın bir zararı olmasa gerek.

Deri : Deri giysiler klasik ve pahalı parçalardır. Onun için indirim dönemleri deri olan her parçaya yatırım için mükemmel zamandır.

Kürk : Sezonun yıldızı kürkleri bir sonraki dönem için de kullanmak için ucuzlukta yatırım yapılması mantıklı olacaktır.

Jean pantolon : Yaz kış giydiğimiz jean pantolonlar indirim zamanı alınacak listesinin üst sırlarında yer alır. Modern kesimli jean pantolon hayat kurtarır.

Aksesuarlar : Ben en çok indirimde aksesuar almayı severim. Özellikle şal, atkı, bere gibi kış aksesuarlarına yatırım yapmak mantık bir davranış şeklidir. Keza ayakkabı ve çantayı indirimden almakta öyle.

Midi boy elbiseler : Gelecek sezonda var olacak midi boy elbiselerden gözünüze çarpanlardan alıp hem ilkbaharda hem de bir sonraki kışa giymek için dolaba atın derim.

ITIR GÜL ARAYICI

Alışverişi bilinçli yapın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN