• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Neyi ile ruhları şifalandırıyor

Neyi ile ruhları şifalandırıyor
Giriş Tarihi: 25.8.2019

Müzikoterapi uzmanı ve neyzen , Osmanlı’nın müzikle terapi kültürünü Kuşadası’nda yaşatıyor. Dünyanın dört yanından gelen engelli çocukların ruhu müzikle şifaya kavuşuyor.

Türkiye'nin ünlü neyzeni ve Müzikoterapi Uzmanı Kerem Tufan ile organik üretimin ilk başladığı yerlerden olan Kuşadası'ndaki Değirmen Park'ın kurucusu Gürsel Tonbul'un yolu kesişti. Ortaya otizmli çocuklar için "Neyzen Şifahanesi" çıktı. Dünyanın dört yanından gelen engelli çocuklar ile Neyzen Şifahanesi, müzik terapi seansları ve ney meşklerine sahne oluyor. Tüm müzisyenlerin en zor enstrüman dediği "ney" ile Kerem Tufan şifahanenin kapılarını Yeni Asır'a açtı.

Dünyanın dört bir yanında ney üflediniz. İlgi nasıldı?
Hz. Mevlana'nın doğduğu Afganistan'ın Belh şehri, Kabil, Şibirgan, Mezar-ı Şerif başta olmak üzere dünya başkentlerinde ney üfleme şansına sahip oldum. Ünlü sanatçı Yıldız Kenter ile düet yaptım. Ney, Allah kelamının, kullarına gizliden seslendiği, herkesin -maalesef- işitemediği, güzel gönüllere temas eden bir habercidir. Bu yüzden ona duyulan ilgi, böyle değerlendirilmeli. Bugün sosyal medyanın da katkısıyla neye karşı yükselen bir ilgi olduğunu söyleyebilirim.

ÖZEL EĞİTİM!
Müzik terapi olayı nasıl başladı?
Müzik terapi olayı ayrı bir hikaye. 2009 yılında İstanbul'da özel eğitim öğrencilerinin olduğu bir okulda başladı bu yolculuk. Onların eğitimlerine, hayatlarına dokunabilmem için mesleğim olan müziğin onların hayatlarına nasıl etki ettiğini araştırdım. Pedagojik formasyon eğitimini aldım.

Ancak bir ayağınız sürekli yurt dışındaydı. Kesin dönüş nasıl oldu?
Müzik terapisti olduktan sonra Londra'dan Türkiye'ye döndüm ve Kuşadası'na yerleştim. Sonra engelliler köyünden haberdar oldum ve o mesleğimi icra edeceğim bir ortam olması için onlarla tanışıp her hafta perşembe günü gönüllü olarak müzik terapi ve müzik derslerine gittim. Dr. Murat Ulusoy'un desteğiyle öğrencilere bir piyano aldık. Okulu kurduk ve Eylül ayından Haziran ayına kadar her hafta müzik terapi derslerini yürüttük.

AKADEMİK MERKEZ
Şifahane fikri nasıl oluştu?
Selçuklu ve Osmanlı'da Bimarhane ve Şifahane kültürü ruhsal hastalıkları tedavi edici bir unsur olarak kullanılmıştır. Ney ve su sesi ile Türk müziği makamlarının frekansları birçok hastalıklara deva olmuştur. Kadim kültürümüze ait bu kıymetli ilim Batı'ya da ilham olmuş ve önemli gelişmelerle birlikte Avrupa'da etkin bir bilim dalı olarak kabul görmüştür. 6 yıl önce böyle bir şifahaneyi hayal etmeye başladım.

Hayalinizde neler vardı?
Özel gereksinimli çocukları, otizmli öğrencileri davet edebileceğim bir yer olsun diye hayal ediyordum. Atların onlara çok iyi geldiğini bildiğim için, içinde bir kaç tane de atımız olsun diye düşünürdüm hep. Onlarla müzik yapabileceğim taş binalar hayal ederdim.

Burada nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?
Kadim kültürümüzün nadide enstrümanlarından biri olan ney sazının tanıtılması ve özel gereksinimli bireylerin müzikle tedavi ve gelişmelerine yönelik akademik çalışmaların yürütüldüğü bir merkez tasarladık. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelen davetli ve ziyaretçilerimiz için haftanın belirli gün ve saatlerinde müzik terapi seansları ve ney meşkleri yapılıyor.

NİHAN YARKENT İNCE

Neyi ile ruhları şifalandırıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN