• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

"Rap müzik dinleyenlerin beyni daha hızlı çalışıyor"

16.12.2010, 15:47


Bir günde 2.5 milyon, bir ayda 40 milyon kişi tarafından dinlenen şarkısıyla rekor kıran ve 2006 yılında Youtube dünya sıralamasında 17. sırada yer alan İzmirli Norm Ender, yeni albümüyle yine listeleri zorlayacağa benziyor


OGÜN ÖZDEMİR

Norm Ender "Eksik Etek" parçasıyla ulaşılması zor bir rekora imza atan kişi. O, 1 günde 2.5 milyon; bir ayda 40 milyon kişi tarafından dinlenen parçasıyla diğer müzik dalları da dahil ünlü sanatçıları geride bıraktı. 2006 yılında Youtube'un dünya sıralamasında 17. sırada yer aldı. Rap müziğe ön yargılı yaklaşanlar Norm Ender'i dinlediklerinde, bu müzik dalına haksızlık yaptıklarının farkına varıyor. İzmir rap'inin hükümranı olan Norm Ender, Türkiye çapında da kimileri tarafından zirvede gösteriliyor. İlk albümüyle yine beğenileri toplayan Ender Eroğlu'yla 'Çıktık Yine Yollara' isimli parçasına çekeceği klip arifesinde konuşma fırsatı bulduk.
- Albüm nasıl ortaya çıktı?
Albüm, altı ay gibi bir süreçte tamamlandı ve yine her zaman olduğu gibi albümün kayıtları bana ait olan Home Studio'da alındı. Albüm, bir remix olmak üzere toplam altı şarkıdan oluşuyor. 2 CD'den oluşuyor. 2. CD'de de eski parçalarımız yer alıyor.
- Şarkılarınızın sözlerini de siz yazıyorsunuz. yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Hiciv üstadlarından ve tasavvuf ehli olanlardan ilham aldım, onlardan etkilendim.
- Örneğin?
Neyzen Tevfik, Şair Eşref, Mevlana ve Şems gibi...

GENİŞ PERSPEKTİF ŞART
- Rap müzikle ilgilenen gençlere, bu dalda başarılı olabilmeleri neler öneriyorsunuz?

Öncelikle geniş bir perspektife sahip olmalılar, hayal gücünü destekleyici yazılı, görsel ve işitsel eserlere ilgi göstermeliler ve bunları yakından takip etmeliler. Sadece kendi tarzlarındaki müziği değil ilgi alanlarının dışındaki müzik türleriyle de ilgilenmeliler. Onları dinleyerek beğeni ve lezzetlerini geliştirmeliler. Ve beğenmeseler de şarkı sözleri yazmalılar, bundan asla vazgeçmemek gerekiyor. Bir de şu var: İnsan hayatında kırılma noktaları vardır; bunu unutmamalılar. Yaptıkları işe saygı duymalılar, bunun kişiye başarı getireceğine inanmalılar. Ama başarıya tapınmamalılar. Bir gün başarıya tapınanların hiç de etik olmayan niyetlere sahip olduklarını görecekler.
- İleride daha farklı bir müzik türünde yol alan bir sanatçıyla düet yapmayı düşünür müsünüz?
Evet. Sanatına saygı duyan bir sanatçıyla düet yapabilirim.
- Sizce rap müziğin diğer müzik dallarına göre üstünlüğü var mı?
Rap müzik yapanların bence hafızaları daha güçlü ve beyinleri daha hızlı çalışıyor. Bu müziğin, dinleyicilerinin de beyinlerini hızlı çalıştırdığına ve belleklerini güçlendirdiğine inanıyorum.

PLAK ŞİRKETİ HAYALİ
- Gelecekle ilgili planlarınız neler?
Bu albümle daha geniş halk kesimlerine ulaştığımı görüyorum. Hedefim kendi plak şirketimi kurmak.
- Albümdeki favori parçanız hangisi?
Açıkcası bu albümdeki tüm şarkılarımı empati kurarak yazdım. O yüzden her şarkımda değişik bir duyguya hitap ediyorum. Herkes kendinden bir şey buluyor. Her liriğimin farklı bir anlamı var benim için, o yüzden de favori bir parçam var diyemem. Hepsi benim için aynı değerde.

İzmir'de 3.5 milyonda 1 rapçi var
- İzmir'de rap'e büyük ilgi olmasına rağmen, İzmir rap'inin İstanbul'a nazaran geride kalmasını neye bağlıyorsunuz?
Kaliteden ve başarıdan çok, işin maddi yönüne daha fazla önem verilmesi, sonradan bu işten fazla kazanç elde edilmeyeceğini görenlerin bu işi bırakmaları İzmir rap'inin geride kalmasının nedenlerinden. Rap'te istikrar sağlayanlar üretim yapmıyor, yeterli üretim yapanların eserleri de kalite eksiğinden dolayı başarılı olmuyor. İzmirli rap'çiler bu işe yeterli zaman ayırmıyorlar. Bunun için başarı oranı da İzmir'de 3.5 milyonda bir. Benim yapacak bir şeyim yok!

Popüler kültür alternatif sanatları yok ediyor
-Şarkılarınızda popüler kültürü ve popüler olmuş sanatçıları niçin hedef alıyorsunuz?
Popüler kültür, içinde bencilliği barındırır. Farklılık yaratmayıp, salt ticari amaç güder. Bu durum da toplumu yozlaştırır ve alternatif sanat dalları yeterli maddi gelir elde edemediği için silinip yok olurlar. Bu nedenlerden dolayı da zevkleri sığ ve ruhunda cehaleti taşıyan bir toplum yetiştirir. Böyle bir toplumdan ise yaratıcılık çıkmasını beklemek beyhudedir. Bunun en büyük kanıtı da ülkemizden bir dünya starını çıkaramamış oluşumuzdur.
"Rap müzik dinleyenlerin beyni daha hızlı çalışıyor" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN