• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kazak kültürü, Nif dağının eteklerinde

Kemalpaşa'da Nif Dağı'nın eteklerinde "Kazak Vadisi" diye anılan arazi üzerine kurulan Kımız Çiftliği, 25. yılını kutluyor. Konuklara, geleneksel Orta Asya yemeklerinin piştiği mutfaktan her hafta farklı bir Türk boyunun yemekleri sunulurken, atlar eşliğinde turlar da düzenleniyor

08.01.2012, 00:00

ŞAFAK İNCE (HABER MERKEZİ)

25 yıldır hizmet veren Kemalpaşa'daki Kımız Çiftliği, insanlara karşı sevecen tavrıyla bilinen ve affedici özelliği olan Haflinger cinsi atlarıyla bölgenin sembolü haline geldi. Çiftliğin sahibi 76 yaşındaki Kazak Türkü Şirzak Doğru, "Nasıl biz Türkler büyük bir aileysek, bu atlar da bu ailenin birer üyesi. Onlar bize kımız aracılığıyla hem sağlık veriyor hem de rüzgara karşı dört nala giderek özgürlüğü hissetmemizi sağlıyor" dedi.
İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde Rumca'da "gelin" anlamına gelen Nif Dağı'nın eteklerinde artık "Kazak Vadisi" diye anılan 300 dönümlük alandaki Kımız Çiftliği'ni kuran Kazak Türkü Şirzat Doğru, burada Orta Asya Türk kültürünü en güzel örnekleriyle yaşatıyor.

ALADAĞLAR GİBİ

1949 yılında gerçekleşen büyük Kazak göçünde Doğu Türkistan'dan yola çıkıp Hindistan'a, ardından Türkiye daveti üzerine Konya, Kayseri, Salihli ve Niğde'ye geldiklerini söyleyen Şirzat Doğru, aynı göçte 180 ailenin 1954 yılında Manisa'nın Salihli İlçesi'ne yerleştiğini anlattı. Yabancı dili olması nedeniyle iş bulmak için İzmir'e gelen Şirzat Doğru, otellerde tercümanlık yaptıktan sonra NATO'da çalışmaya başladı. 23 yıl sonra ise kendi işini kurmak üzere görevinden ayrılan ve baba mesleği dericilikte karar kılan Doğru, biraz para kazanınca 1987 yılında Kazak kültürünü yaşatmak üzere bugünkü vadiyi satın aldı. Vadi zamanla gelişti, elektrik, yol ve suya kavuştu.
Kazak Vadisi'nin coğrafyasını Orta Asya'daki Aladağlar'a benzettiğini söyleyen Doğru, otağ ve kımız kültürünün yaşatılması için büyük bir çalışma içine girdiklerini belitti. Şirzat Doğru, "Otağ, Türklerin doğup büyüdüğü, dünyaya yayıldığı ve imparatorluklar kurduğu mekanın adıdır. Diğeri de kımız kültürümüzdür. Burada ikisini de hayata geçirdik. Kurduğumuz otağın içini Kazak Türkleri'nin yerel özelliklerini dikkate alarak döşedik. Otağımızı Orta Asya'dan gelen ressamların yardımıyla aslına uygun yaptık" dedi.
Çiftlikte ataları Orta Asya'dan olan ve Avusturya'da gelişen "haflinger" cinsi ve yılkı atı olan Amerikan Apaçi Alaca at yetiştirdiklerini ifade eden Doğru, 40 kısraktan günde 7-10 kilogram süt elde edip, kımız ürettiklerini söyledi. Geleneksel Orta Asya yemeklerinin yapıldığı mutfakta her hafta bir Türk boyunun yemeğini de yaptıklarını söyleyen Şirzat Doğru, vadi içinde atlar eşliğinde turlar düzenlendiğini söyledi.

SEVECEN ATLAR

Şirzat Doğru, çiftlikte Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ile Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı ve Yeni Asır Yazı İşleri Müdürü Nevzat Dönmez'i de ağırlayarak bilgi verdi. Otağda kazak gencin çaldığı ezgilere eski milletvekili ve CHP eski Parti Meclis Üyesi de olan sanatçı Faruk Demir de eşlik etti. Demir, "Sarı Saçlım Mavi Gözlüm" adlı eseri de seslendirdi. Başkan Karakayalı ile Şebnem Bursalı, daha sonra altın sarısı rengi ile beyaz, uzun yele ve kuyruğu ile dikkat çeken ancak belirgin özellikleri insanlara karşı sevecen, istekli ve affediciliği ile tanınan atlarla birlikte Kazak Vadisi'ndeki manejde tur attı.