• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir'in simgesi boyoz festivalle taçlanıyor

İzmir'in geleneksel yiyeceği, İzmir Boyoz Festivali ile marka olma yolunda ilerliyor. Bu pazar ilki düzenlenecek festivalde sınırsız yumurta, çay ve peynir dağıtılacak

04.05.2012, 00:00 Güncelleme Tarihi: 04.05.2012, 09:54

İzmir’in simgesi boyoz festivalle taçlanıyor

RÖPORTAJ: MÜJGAN KULLE

Radyo Romantik Türk ve RTHaber.com tarafından düzenlenen ve Konak Belediyesi başta olmak üzere, 13 sponsor ile şekillenen '1. İzmir Boyoz Festivali', 6 Mayıs Pazar günü tüm boyoz tutkunlarını Alsancak Vapur İskelesi önündeki çim alana davet ediyor. Sosyal medyada bir anda patlayan ve küçük bir radyo etkinliği iken büyük bir festivale dönüşen organizasyon, ilk 3 günde 15 bin katılımcıya ulaşınca bir anda dikkatleri üzerine çekti. Festivalin tüm detaylarını ve İzmir için önemini festivalin yaratıcısı Radyo Romantik Türk Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Polat ile konuştuk.

HER ŞEY ÜCRETSİZ
* İzmir ile özdeşleşen simgelerden biri boyoz... Ve siz bu simgeyi bir festivalle taçlandırıyorsunuz... Öncelikle böyle bir festival yapma fikri nasıl oluştu, nasıl gelişti onu öğrenelim...

- Açıkçası tesadüf oldu diyebilirim. Şöyle ki; Aslında bu proje Radyo Romantik Türk'ün bir sabah kahvaltısı projesiydi. Biz Radyo Romantik Türk olarak birçok etkinlik düzenledik bu güne kadar. Kimi nostalji partisi kimi sokak partisi oldu. Amaç dinleyicilerimizle bir arada olmak ve radyomuzun tanıtımını sağlamaktı. Bu da böyle bir etkinlikti başta. Bu kahvaltıyı Kordon'da düzenlemek ve dinleyicilerimizle boyoz, çay ve yumurta eşliğinde keyifli bir sabah geçirmek istemiştik. Küçük çaplı bir sabah kahvaltısıydı düşüncemiz. Ancak sosyal medyanın etkisi ile o küçük kahvaltı etkinliğimiz büyük bir festivale dönüştü. Özellikle Facebook'ta açtığımız etkinlik sayfamız, 3 günde 15 bin kişiye ulaşınca işin boyutu bir anda değişmiş oldu. Bir anda destekçilerimiz oldu, sponsorlar ardı ardına geldi. Ancak en büyük destekçimiz Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan oldu. Kendisine sizin de aracılığınızla tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bu festival ticari bir gelir elde etmek için düzenlenmiyor, festivalde her şey ücretsiz. Bunu altına basa basa yinelemek istiyorum.
* 6 Mayıs'ta gerçekleştirilecek festival... Hıdrellez günü...
- Evet... Bu anlamda da iyi denk geldi aslında. Bundan sonra da aynı tarihte yapılmasını planlıyoruz festivalimizin. Yer olarak ise Alsancak Vapur İskelesi'nin önünden başlayıp, Cumhuriyet Meydanı'ndaki çimlere kadar uzayacak.
* Gelelim dağıtılacak boyozlara... Festival kapsamında kaç boyoz ikram edilecek?
- Sınırsız... Ama hedefimiz 30 bin boyoz... Ayrıca Pastacılar ve Fırıncılar Derneği bir platform kurup herkesin gözü önünde boyoz yapıp konuklara ikram edecek. Festival kapsamında sponsorlarımızdan Keskinoğlu sınırsız yumurta, Gürsüt sınırsız peynir, Doğuş Çay ise sınırsız çay ikramı yapacak. Tezcan Un da boyoz için un ihtiyacımızı karşıladı. Ayrıca Optimum Alışveriş Merkezi ve birçok basın kuruluşunun da desteği oldu. Toplamda 13 sponsorumuz var festival kapsamında. Hepsi de yapabilecekleri ne ise o yönde destek oldu. Festivalde ayrıca Ebruli Fotoğrafçılık gelenlere 'Boyoz Festivali Hatırası' adı altında açacağı stantta fotoğraflarını çekip, magnete dönüştürecek. Tamamen ücretsiz olacak bu da.
* Merak edilen bir konu da izdihamı nasıl engelleyeceğiniz...
- Onu da düşündük. Bunun için 15 farklı noktada boyoz dağıtım istasyonu oluşturacağız. Bu noktalarda özel yaptırdığımız kese kağıtlarının içinde 2 boyoz, 1 yumurta, tuz-karabiber ve ıslak mendil dağıtılacak. Bu da izdihamı en aza indirecek.

4 SAAT SÜRECEK
* Peynir ve çay için kaç istasyon düşündünüz?

- Peynir için de 15 istasyon kurulacak. Çay için ise 6. Ancak çay dağıtım noktalarımızda aynı anda 4 kişiye hizmet yapılacak. Açıkçası sorun yaşanacağını pek düşünmüyoruz. Bunun yanı sıra festival sırasında ve sonrasında temizlik ekipleri oluşabilecek çevre kirliliğine müdahale edecek.
* Festival kaç saat sürecek? Var mı belli bir zaman dilimi?
- 11:00'de başlayıp, 15:00-16:00 sularında bitirmeyi planlıyoruz. 4-5 saatlik bir festival olacak.
* Bir de yarışma düzenlenecek...
- Evet... En kısa sürede en çok boyozu yeme yarışması... Dereceye girenlere özel hediyelerimiz var. Ayrıca Facebook üzerinden oylanmış ve ilk 10'a kalmış yarışmacıların, boyozla çekildikleri resimleri barko vizyona yansıtılacak. O an oylama gerçekleştirilecek. Onlara da yine sürpriz hediyelerimiz olacak. Tüm bunların yanında radyomuzun yayıncılarının bir aktivitesi olacak. Müzik dinletileri söz konusu.. Ayrıca Positive Live Grubu, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca'dan oluşan repertuarlarıyla yaklaşık 1.5 saat boyunca sahnede kalacak. Oldukça keyifli bir pazar sabahı İzmirlileri bekliyor. Unutmadan tüm festival, Sam Teknoloji tarafından, insansız helikopter ile gökyüzünden çekilip, canlı olarak barko vizyondan yansıtılacak.

İZMİR'E KATKI

* Sizce bir İzmirli için boyoz ne anlam ifade ediyor?

- Biz İzmirliler için boyoz önemlidir, çünkü İzmir insanının kahvaltıdaki acaba ne yesem sorusuna her daim cevaptır. Boyoz önemlidir, çünkü İzmir kadını için rejimleri unutturan, rujunu bozma uğruna karnını doyurandır. Sadece kahvaltıda değil gece yarısı eğlence sonrasında da İzmirlinin keyfidir boyoz. Amacımız İzmir'in değeri boyozu İzmir ruhuna yakışır şekilde bir festivale dönüştürmek. Açıkçası boyozun hak ettiği değeri alamadığını düşünüyorum. Boyozu geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz bu festivalle hak ettiği değeri alacağına inanıyorum. Hedefimiz boyozu markalaştırmak.
* Peki festival İzmir'in tanınırlığını artırma konusunda ne denli etkili olacak?
- Gelen tepkiler çok güzel. Hatta Türkiye'nin dört bir yanından gelecek İzmirliler ve İzmir sevdalıları o gün burada olacaklarını bildiriyor bizlere... Bu da çok sevindirici tabi. Özellikle İzmir'in marka kent olmasına önemli bir kazanım sağlayacağını düşünüyorum bu festivalin. İzmir'in ve İzmirlilerin böyle bir festivale çok ihtiyacı vardı. İzmir ile özdeşleşme yolunda giden bir iki festivalimiz daha var. İnanıyorum ki Boyoz Festivali de onlardan biri olacak. Önümüzdeki yıllarda bu festivalin daha da büyüyeceğine ve İzmir'in tanıtımına katkı sağlayacağını düşünüyorum.