• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Türkiye'de 3 erkekten 2'si beni tanıyor"

Atilla Alpar, oyuncu olabilmek için her şeyini sattı. İstanbul'a gitti. Türkiye'nin izlenme oranı en yüksek olan dizisinde başrolü alınca Ortadoğu'dan Balkanlara kadar adından söz ettirdi. Alpar, "Şamil karakterini oynamak için yurt dışına gitmekten vazgeçtim. İyi ki de vazgeçtim. Seyirci beni evlerinin oğlu yaptı" dedi

Türkiye'de 3 erkekten 2'si beni tanıyor

05.10.2014, 00:00

NİHAN YARKENT

İzmirli genç oyuncu Atilla Alpar'ın kaderi ortaokulda gittiği 'Deli İbrahim' oyunuyla çizildi. O gün oyuncu olmaya karar verdi. Özel tiyatrolarda karın tokluğuna çalıştı. Sokak sokak gezerek tiyatro afişleri de yapıştırdı dekor da boyadı. Yeri geldi oyunculara çay servisi yaptı yeri geldi aç uyudu. İzmir'de çekilen Kurşun Yarası dizisi için oyunculara yardıma gidince ilk rolünü kapmış oldu. Yeteneği ve yakışıklılığıyla dikkat çekince Acı Hayat, Firar, Zor Karar başta olmak üzere çok izlenen dizilerde oynadı. İstanbul yolculuğu için önce arabasını sattı ardından kredi çekti. "Sokakta da yatsam beni keşfedecekler" dedi. Dediği gibi de oldu. Türkiye'nin izlenme oranı en yüksek olan dizisinde başrolü kapınca Ortadoğu'dan Balkanlara kadar adından söz ettirdi. Kurtlar Vadisi'nde 'Şamil' karakteriyle milyonların gönlünde taht kuran İzmirli Atilla Alpar, "Türkiye'de 3 erkekten 2'si beni tanıyor" diyecek kadar iddialı. İki kere en iyi erkek oyuncu ve sinemanın genç yıldızı ödüllerine layık görüyen Alpar'ın yeni hedefi kendisi gibi tiyatroya gönül vermiş yetenekli ama maddi durumu elverişli olmayan gençlere yardım etmek. Türkiye'de yine bir ilk olan 'Kamera oyunculuğu' kitabının da yazarı olan oyuncu, projesi için de ilk olarak Soma'daki gençlerle buluşacak. Sinema yapmak isteyen genç oyuncunun hayali ise bir seri katili canlandırmak.
- Oyuncu olma isteği ne zaman başladı?
Gazi İlkokulu'na giderken çocuk tiyatrosundaydım. Bizim ailede tiyatro kültürü vardı. Her hafta oyun izlerdim ama 1995'te İzmir Devlet Tiyatrosu'nda izlediğim 'Deli İbrahim' oyununda büyülenmiştim. Her gece bu oyuncular 'Ne yiyorlar?', 'Nasıl besleniyorlar?' diye düşünürdüm. Her şeyi merak etmeye başladım. Oyuncu olmaya o gün karar verdim.
- Tiyatro kursuna mı yazıldınız?
Kursa yazılmak yerine özel bir tiyatroda yarı zamanlı çalışmaya başladım. Her şey yaptım. Tiyatro gişelerinde bilet sattım. Işık, sahne tasarımı da yaptım, dekor boyadım. Hatta çaycılık bile yaptım.
- Nasıl keşfedildiniz?
O dönemin beğenilen dizisi 'Kurşun Yarası' setine oyunculara yardım etmek için gitmiştim bana da rol verdiler. Nasıl heyecanlıyım, üç bölüm oynadım. Ardından 'Hekimoğlu' dizisine çağırdılar. "5 bölüm sonra öleceksin' dediler" ölmedim, 30 bölüm oynadım. Zor Karar, Acı Hayat ve Firar gibi dizilerde konuk sanatçı olarak oynadım.

EVİN OĞLU OLDU
- Şöhret kapıları nasıl aralandı?

Ben yine gözümü karartım tam yurt dışına gidecekken Pana Film'den aradılar. 'Şamil' karakterini oynamak için gitmekten vazgeçtim. İyi ki de vazgeçtim. Şöhret değilde seyirci beni 'Evlerinin oğlu' yaptı. Bu şöhretten de güzel.
- Şamil'i niye çok sevdiler?
Şamil Çerkez'di. Benim de baba tarafım Çerkez, çok sahiplendim rolümü. 1800'lerde Rusların canına okuyan Şeyh Şamil'in de yerine koydular beni. Türk insanı duygusal, rolüm de acıklıydı. Annemi benzin dökerek yakmışlardı. Kimsesizdim, Türk halkı da bana sahip çıktı.
- Hayalinizdeki rol hangisi?
Dünya üzerinde isteyipte oynayamayacağım bir rol yok. Önemli olan projenin kalitesi, yapımcısıyla yönetmeniyle senaristiyle bir bütün olması. Tiyatro'da William Shakespeare'ın başyapıtları Othello ve Hamlet'i canlandırmak isterim. Sinema filminde de bir seri katil rolünü üstlenmeyi çok isterim.
- Göztepe taraftarı da çok seviyor sizi
İzmirliyim, Göztepeliyim. Takımın başkanı yokken statduymda para toplayıp futbolculara ayakkabı aldığımız günler oldu. Taraftar iyiyi de kötüyü de unutmaz. O günleri kimse unutmuyor, ciddi bir taraftar kitlemin olmasının nedeni de budur.

"Kendi sırtıma basarak yükseldim"
- Oyunculuğa ısınınca soluğu İstanbul'da mı aldınız?

Nietzsche'nin "Yükselmek istiyorsanız, kendi sırtınıza tırmanın" sözü hiç aklımdan çıkmaz. Ben yükselmek için kimsenin hakkını yemedim, tek yaptığım çalışmaktı. Hem de çok çalışmak. Hiç kimsenin akrabası değilim, torpillim yok ama cesaretim vardı. Param da yok önce arabamı sattım, sonra kredi çektim. İstanbul'da yaşamaya bu şartlarda başladım.

"8 kez evimi değiştirdim"
- Nereden anlıyordunuz sizi sevdiklerini?
Dizide işkence gördüğüm sahnelerde, "Annem sana dua okuyor Şamil Abi, dayan" gibi duygusal mesajlar yağıyordu. 8 kez evimi değiştirdim. Fanlarım evi basıyordu, sadece fotoğraf çektirmek için. Bu duyguları tarif edemem, karşılıksız sevgi muhteşem.
- Reytingim yüksek diyorsunuz?
Manken değilim, arkamda hiçbir destek yok. Kıvanç Tatlıtuğ'un şu anda oynadığı dizi yüzde 3 reyting alırken, benim tek başıma reytingim bu rakam. Türkiye'nin jönü diye lanse edilen bir isim, 100 kişi onunla fotoğraf çektiriyorsa benimle de 70 kişi çektiriyor. Türkiye'de 3 erkekten 2'si beni tanıyor.

Şöhret isteyen Survivor'a gitsin
- Sosyal projelere yelken açtınız, hedefiniz nedir?

Benim tek isteğim gerçek oyuncular ayırt edilsin şöhret isteyen de Survivor'a gitsin. Çok yetenekli gençler var ama imkansızlıklar yüzünde de hayalleri yarım kalıyor. Onlara yol gösteren olmak istiyorum, kapıları birlikte aralamak istiyorum. Bazılarının maddi olanakları yetersiz, ne yapacağını nereden başlayacağını bilmiyor. İşte bu noktada devreye girmek istiyorum. İlk olarakta Soma'da böyle bir çalışma yapacağız. Orada oyuncu olmak isteyen, tiyatro yapmak isteyen gençlere eğitim vereceğim.

"Türkiye'de 3 erkekten 2'si beni tanıyor" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.