• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sinema sanatının ödül rekortmeni Halit Refiğ

Kore’de vatani görevini yaparken sinema ateşi yanan İzmirli ünlü yönetmen Halit Refiğ tam bir ödül avcısı. “Gurbet Kuşları”, “Haremde Dört Kadın” ve “Bir Türk’e Gönül Verdim” filmleriyle dünyaya adını yazdırdı

Sinema sanatının ödül rekortmeni Halit Refiğ

08.03.2018, 00:00

Yunanistan'ın Selanik kentinden Yunan zorlaması ile İzmir'e kaçan önemli bir ailenin ferdiydi Halit Refiğ. O'nun gibi İzmir'e göçeden akrabaları arasında Kurtuluş Savaşı'nda İzmir'de düşmana ilk kurşunu atan kahraman gazeteci Osman Nevres (Hasan Tahsin) de vardı. Refiğ'in film yönetmeni olma sevdası Kore'de Türk Ordusu'nun destanlar yazdığı dönemde yedek subay olarak görev yaparken depreşti. Orada bir yandan da amatörce 8mm'lik filmler çekti, yurda döndükten sonra ilk filmi 1960'taki "Yasak Aşk"tı.

ÖDÜLLER PEŞPEŞE

Halit Refiğ, 1963'te Şehirdeki Yabancı, 1964'te Gurbet Kuşları, Haremde Dört Kadın ve Bir Türk'e Gönül Verdim filmlerini çekti ve bu filmlerle Moskova, Yeni Delhi ve Sorrento Film Festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında Gurbet Kuşları ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldı. 1970'li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle TV filmlerine yöneldi. 1974'de Türkiye'de ilk defa İDGSA Film Arşivi tarafından başlatılan eğitim çalışmalarına katıldı ve Sinema Kursları'nda öğretmen olarak görev aldı. 1975'den itibaren İDGSA Sinema-TV Enstitüsü'nde öğretim görevlisiydi. 1975'te TRT adına çektiği "Aşk-ı Memnu" ile TV dizilerine öncü oldu, büyük övgü aldı. TRT'de Danışma Kurulu üyeliğine getirildi.

'YORGUN SAVAŞÇI' DRAMI

Halit Refiğ'in TRT adına 1981'de Kemal Tahir'in aynı adlı romanından uyarladığı "Yorgun Savaşçı" adlı filmin yakıldığı ilan edildi. Oysa yakılmadığı ve özellikle saklandığı 12 yıl sonra ortaya çıktı, film 1993'te TV'lerde gösterime girdi. 1976'da ABD'de Wisconsin Üniversitesi'nde, 1984 yılında Ohio Denison Üniversitesi'nde eğitim gördü. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", Karılar Koğuşu, "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurt içinde ve dışında birçok ödül kazandı.

FESTİVALLERİN GÖZDESİ

Halit Refiğ'e, yurt dışındaki festivallerde filmleri için özel bölümler ayrıldı, çeşitli konferans, seminer v.b. toplantılara konuşmacı olarak katıldı.
Yaşamı ve eserleri için Ahmet Toklu Bir Yorgun Savaşçı Halit Refiğ kitabı yazdı. Ayrıca, hayatı ve filmleri üzerine detaylı söyleşilerin yer aldığı Düşlerden Düşüncelere adlı bir kitabı var. 1934'te İzmir'de doğan Refiğ, 2009'da 75 yaşında İstanbul'da öldü.

EŞKIYA'NIN BERFO'SU KAMRAN USLUER

1937 yılında İzmir'de doğan Kamran Usluer (Kamran, isteğine kavuşmuş, mutlu demek)karakter rolleriyle sinema ve tiyatroda aranan bir oyuncu olup çeşitli ödüller kazanmıştı. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda uzun süre çalıştı, buradan 2002 yılında, yaş haddinden emekli oldu.
Ayrıca, uzun yıllar seslendirme yaptı, ünlülerin sesi oldu. Özellikle Fikret Hakan'ın sinemadaki sesi Kamran Usluer'dir.
Akciğer kanseri nedeniyle uzun süre tedavi gördü, 2004 yılında vefat etti.

ÖLÜMÜ ÜZÜNTÜ YARATTI

çağında 67 yaşında hayata veda etmesi sinema, tiyatro ve dizi dünyasını mateme boğdu. Ünlü sanatçılar o'nun ardından şu değerlendirmeleri yaptı:
Rutkay Aziz: "Usluer, gerçek bir tiyatro ve sinema emekçisiydi. Sanatçının yaptığı her işin, oynadığı her rolün değerini verdi. Çok yetenekli bir aktördü." Hülya Koçyiğit: "Kamran Usluer'le İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'nde tanıştık. Birlikte çok şey paylaştık. Oynadığı her rolün hakkını veren gerçekten çok önemli bir aktördü. Türk Sineması, tiyatrosu ve dizi alemi böyle büyük bir sanatçıyı kaybetmenin acısını yaşıyor."

EKRANDA KOMEDİNİN YENİ YÜZÜ AYLIN KONTENTE

Ülkemizde 15 yıldır oyunculuk yapan ve son zamanlarda daha çok tanınıp takdir edilen, insanları hep güldürüp hep mutlu eden bir sanatçı Aylin Kontente. 2003'den beri film ve dizilerde oynayan ve Güldür Güldür komedi şovunun saf kızı Burcu olarak izleyicilerin sevgilisi haline gelen İzmirli Aylin, sanat dünyasında annesi Katia Kontente'nin soyadını kullanıyor. 1982 yılında doğan Aylin, 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İletişim Fakültesi Oyunculuk bölümünü bitirmesiyle birlikte oyunculuk kariyerinin basamaklarını kısa zamanda atladı.

BKM'NİN YILDIZI OLDU

Dizi, sinema ve tiyatrolarda sergilediği başarılı performansla sevilen sanatçılar arasında yer buldu.. Ferhan Şensoy oyunculuk atölyesinde eğitim gördü. 2003 yılında Kampüsistan adlı dizi ile oyunculuk hayatına başladı, Kaan Urgancıoğlu, Tuğçe Kazaz, Irmak Ünal, Engin Hepileri, Mete Horozoğlu, Şerif Sezer, Engin Altan Düzyatan, Alp Kırşan, Oğuz Oktay, Ahu Yağtu, Volga Sorgu gibi oyuncularla uzun süre birlikte oldu. 2012 yılında "Seksenler" dizisinde de Suzan'ı oynadı. Aylin Kontente Necati Akpınar'ın Beşiktaş Kültür Merkezi'nin en önemli oyuncuları arasında.
2012 yılında BKM'de "İnsanlar Alemi" adlı dizide Ali Sunal, Alper Kul, Erdem Yener, İrem Sak, Okan Çabalar, Mine Tugay, Ayşe Melike Çerçi, Suzan Kardeş, Alper Saldıran, Halil Sezai ile beraber önemli rol üstlendi. "Güldür Güldür" adlı TV şovunda kahkahaya boğdu.

ALPER KUL İLE EVLENDİ

Aylin Kontente, 18 Aralık 2012'de TV ve filmlerde birlikte oynayıp aynı sahneyi paylaştığı Alper Kul ile evlendi. Arel isminde bir oğlu var. 2014'te senaryosunu eşi Alper Kul'un Ali Kobanbay ile birlikte yazdığı "Olur Olur!" adlı sinema filminde Alper Kul ve Onur Buldu ile beraber oynadı.

GÜRKAN ERTAÇ

Sinema sanatının ödül rekortmeni Halit Refiğ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.