• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C
Murat Karahan gönülleri fethetti NEŞEM YAŞAR Murat Karahan gönülleri fethetti Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 17.10.2017, 00:00

Türk Müziği'ni çok sesli yorumlayarak geniş kitlelerle buluşturmayı amaçlayan Limak Filarmoni Orkestrası, dünyaca ünlü Türk tenorumuz Murat Karahan'in sanat yönetmenliğinde iki konser gerçekleştirdi. İlki 4 Ekim'de Ankara Congresium'da, ikincisi ise 11 Ekim'de Zorlu Center PSM'de yapılan konserler basında da geniş yer buldu.
"Zeki Müren Şarkıları" temalı konserler hem Ankara'da hem de İstanbul'da büyük beğeni topladı.
Özellikle opera severlerin yakından bildiği isim sevgili Murat Karahan Türkiye'nin son zamanlarda yükselen genç tenorlarından. Zeki Müren Şarkıları Projesi Murat Karahan'ın çok uzun zamandır gerçekleştirmeyi istediği bir projeymiş.
Kendisi ile yaptığımız görüşmede Limak Orkestrası ile güzel ve sürpriz bir başlangıç yapmak istediklerini ve bu projenin de son derece uygun olduğunu düşündüklerini söyledi. Bir yıl önce masaya konan proje Temmuz ayı itibariyle son derece yoğun bir tempoda yürütülen çalışmalarla gerçekleştirilmiş. Açıkçası ben böylesi güzel bir çalışmanın sadece konserlerle sınırlı kalmasından yana olmadığım için bir albüm çalışması bekliyorum. Hatta bir dinleyici olarak diliyorum. Sevgili Murat Karahan "Başlarda albüm düşünmüyorduk ama o kadar çok istek geldi ki, gündemimize albüm çalışmasını da koyduk" diyor.

'KENDİMİ ÜÇE BÖLDÜM'

Yurtdışında muazzam başarılara imza atan Murat Karahan'ın 2018 takvimi şimdiden dolmuş durumda. Londra'da Covent Garden, Verona'da Arena di Verona, Viyana'da Wiener Staatoper, Napoli'de San Carlo, Parma'da Verdi Festivali, Bilboa'da ABAO, Berlin'de Deutsche Oper sahnelerinde rol alacak.
Roma'da üç yıl Santa Cecilia Akademi'de dünyanın en büyük sopranolarından Renata Scotto ile çalışan Murat Karahan bir röportajında bu çalışmanın vizyonunu değiştirdiğini söylüyor. Şu sıralar Moskova'da Bolşoy Tiyatrosu'nda bulunan ünlü sanatçı "Kendimi üçe böldüm.
Üç asli göreve odaklandım şu an. Bir tanesi asli görevim olan Ankara Opera ve Balesi, bir tanesi yurt dışındaki çok ciddi kariyerim, diğeri Limak Filarmoni Orkestrası" diyor.

SİYASET HEP VAR

Murat Karahan'ın asıl hayali aslında dayısı İsmet Sezgin gibi bir politikacı olmakmış. "Dayımdan feyz aldığım için hep siyaset okumak ve siyasetçi olmak istedim" diyor. Ama annesinin ısrarı ile girdiği Bilkent Konservatuarı'nı birincilikle kazanıp, okul bittikten sonra çalışmaya başladığı operada ilk alkış seslerini duyması dönüm noktası oluyor. Çocukluğundan beri siyasetçi olmayı isteyen sanatçı "Siyaset hep aklımda bir kenarında" açıklaması var. Türk Sanat Müziği'ni annesinden, türküleri babasından öğrendiğini dile getiren Murat Karahan her müziğin kendine özgü güzelliği olduğunu söylüyor.
Asla müzik ayrımı yapmadığını yine başka bir röportajında dile getiren sanatçı, "Dünyada herkesin bildiği 'O Sole Mio', Napoli'de, orada yaşanların akordeon ve mandolinle çaldığı bir köy şarkısı.
Kompleks yapmaktansa çok sesli hale getirip tüm dünyanın diline dolamışlar.
Bizde ne türküler var, biz neden yapmayalım?" diyor. Ben de ne güzel olur, ne büyük büyük bir keyifle dinleriz diyorum.
Açıkçası biz de Ege Yakası olarak, Ankara ve İstanbul'dan sonra Limak Orkestrası'nı, Murat Karahan'ı ve Zeki Müren Şarkıları konserini dört gözle İzmir'e bekliyoruz.
Sevgili Murat Karahan ve Limak Orkestrasına nice nice büyük başarılar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN