• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kümede kalma futbolu HALİL FİNCAN Kümede kalma futbolu halil.fincan@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 02.10.2018, 00:00

Fenerbahçe'nin oynadığı şampiyonluk futbolu değil onu anladık. Tam tersi küme düşme futbolu da değil.
Peki o zaman ne? Tam ortası.
Kümede kalma futbolu. Alttaki barajın birkaç basamak üzerinde tamamlama gayretindeki lige yeni çıkmış takım görüntüsündeler. Sarı lacivertlileri şu ana dek en fazla, kaybettikleri maçlar üzerinden konuştuk. Ancak büyük resmi görmek için kazandıklarını da dahil etmeliyiz. Galip gelinen iki maça bakalım. Biri Bursa, diğeri Konya.
Bursa malumunuz ligin henüz kazanamamış iki takımından biri.
Onlar da F.Bahçe gibi henüz takım olamadılar. Ki ligin ilk haftasında üstelik yine geriye düştükten sonra yine zor bela yenmişlerdi.
Konya'daki futbolu da anlatmaya gerek yok. Aslında Cocu kendisi anlatmıştı zaten. "Şans bu akşam yanımızdaydı" demişti.

Umut vermediler

Eee geriye ne kalıyor? Beşiktaş beraberliği. O maçta da diğerlerine göre daha dirençli gözükseler de Beşiktaş'ın ürkekliğinden bir puanı aldılar. Yani? Yanisi şu...
F.Bahçe kazanırken bile umut vermedi hiç. Daha da ötesi, kimse ne oynadığını da anlamadı şu ana kadar. G.Saraylı ve Trabzonlu, deplasmanda arızalı olduklarını kabullenmiş ama en azından içerideki futbolları ile umutlu. Bunu deplasmana da yansıtabilecekleri zamanı bekliyorlar. Beşiktaşlı, zaman zaman hücumda sorun yaşamasa bu takımın kalitesini ortaya koyacağının farkında.
Göztepeli, rakiplerinin bu eksik yönlerini fark ederek takımına hep sarılmış ve karşılığını da almış durumda.
Fakat dedik ya F.Bahçeli bırakın umutlanmayı, rakiplerine umut dağıtmaktan sıkılmış bir vaziyette.
Göztepe de, Rize de ligdeki ilk galibiyetlerini F.Bahçe'ye karşı aldı. Yine Kayseri iki haftalık suskunluğunu sarı lacivertlileri yenerek bozmuştu. İki cümle öncesinde bahsettiğim gibi. F.Bahçe umut vermedi, o umudu hep dağıttı.

Değişir değişir de...

Peki bundan sonra değişir mi?
Değişir elbet. Fakat bu zincirleme bir reaksiyonla olur. Değişim, uyum, özgüven, doğru sistem ve kazanma alışkanlığı ile olur. Göztepe ve Alanya örnekleri ortada.
Fakat yine de o kadar umutlanmamalı.
Çünkü şu aşamada sadece takım olmaktan bahsediyorum.
Bu mevcut kadro öyle heyecan verecek bir kadro değil çünkü.
Önce bir ayna lazım bu takıma.
Formasını, amblemini, renklerini görmeli. Ne demiş Necatigil... "Ya ümitsizsiniz, ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz, ya da çare sizsiniz."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN