• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir’in ünlü Konak Meydanı’nın asıl ismi...

İzmir’in ünlü Konak Meydanı’nın asıl ismi...

01.09.2016, 00:00 Güncelleme Tarihi: 01.09.2016,13:06

Konak Meydanı olarak bilinen İzmir'in en meşhur meydanının asıl adının Atatürk Meydanı olduğu ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi kayıtlarında meydan adının artık Atatürk Meydanı olarak yazılmasına karar verilirken, vatandaşlar ise meydanın asıl ismini öğrendiklerinde şaşkınlıklarını gizleyemedi.

İzmir'in en meşhur alanı olan ve Konak Meydanı olarak bilinen meydanın asıl isminin Atatürk Meydanı olduğu ortaya çıktı. Neredeyse cumhuriyetle yaşıt olan Atatürk Meydanı ismi, İzmirliler tarafından "Konak Meydanı" olarak adlandırılıyor. AK Parti Grubu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde meydanın adının 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı olması için öneride bulununca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, meydanın asıl isminin Atatürk Meydanı olduğunu belirtti. Bunun üzerine AK Parti Grubu önerisinden vazgeçti ve oy birliği ile belediye kayıtlarında Atatürk Meydanı-"Konak Meydanı" yazılmasına karar verildi. Kararın ardından haritada yer alan "Konak Meydanı" yazısı da değişerek, "Atatürk Meydanı" yazılmaya başlandı. Yıllardır kullandıkları meydanın asıl adının Atatürk Meydanı olduğunu öğrenen vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

88 yaşındaki Suzan Manavgat, meydanı Konak Meydanı olarak bildiğini belirterek, "Atatürk Meydanı olduğunu bilmiyordum. Bunun ilan edilmesi gerekiyor. İnsanların bilmesi gerekiyor. Artık ben biliyorum ama diğer insanların da bilmesi gerekir" dedi.
İlhan Ertan isimli vatandaş ise, "1979 yılından beri İzmir'de yaşıyorum ve meydanın isminin Konak Meydanı olduğunu biliyorum. Bence uygun bir ad. Bu ada tabii ki alışırız. Atatürk'ün adına nasıl alışmayız? Bizim cumhuriyetimizin kurucusu. Adı ne kadar çok yerde olursa o kadar sevinirim" diye konuştu.

Ekmek teknelerinin adına şaşırdılar

Yıllardır meydanda ekmek parası kazanan fotoğrafçılar da Atatürk Meydanı ismini duyduklarında şaşırdıklarını ifade etti. Ekmek parası kazandığı yerin adını yeni öğrendiğini söyleyen Zeki Kaya, "Buraya yıllardan beri 'Konak Meydanı' deriz. 50 yıldır burada yaşıyorum, adının Atatürk Meydanı olduğunu ilk defa duyuyorum. Alışırken zorlanacağım. Biri 'Atatürk Meydanı nerede?' diye sorarsa 'bilmem' derim ama Konak Meydanı'nı sorarsa hemen gösteririm" ifadelerini kullandı.

Gökhan Uzunoğlu isimli vatandaş da, "Bu meydanın ismini Konak Meydanı olarak biliyordum. Madem bu kadar güzel bir ismi var, o zaman dillendirilmesi gerekiyor. Belediye kayıtlarında artık resmi adının kullanılacak olmasına çok sevinirim. İnsanların da bunu bilmesi gerekiyor. İnsanlar mutlaka bir süre sonra alışır" derken, İstanbul'dan İzmir'e tatile gelen Meltem Ergüç ise, "Meydanın isminin Atatürk Meydanı olarak anılması gayet güzel olur. İzmir'e yakışır. Ben İstanbul'dan geliyorum ve bu meydanın adının Konak Meydanı olduğunu sanıyordum. Adının Atatürk Meydanı olması sevineceğim bir şey olur" dedi.

Belediye meclisinde karar alındı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı Meclis toplantısının birinci bileşiminde AK Parti Grubu, Konak Meydanı isminin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı olarak değiştirilmesi önerisinde bulunmuştu. Bu öneri, Konak Meydanı'nın asıl adının Atatürk Meydanı olması dolayısıyla reddedilmişti. Başkan Kocaoğlu, "12 yıldır isim verme konusundaki prensibimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Konak Meydanı'nın adının ne olduğunu bilen var mı? İsim değişikliği yapmıyoruz. Konak Meydanı'nın şuanda kullanılmamasına rağmen adının Atatürk Meydanı olduğunu, böyle bir karar alındığını hepimiz biliyoruz. Atatürk Meydanı ismini değiştirmek üzere bir meclisin karar almasını doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum. Bu önergenin gündeme alınıp alınmamasını oylara sunuyorum" demişti. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da, öneriyi vermeden önce baktıkları kent haritalarında Atatürk Meydanı ismine rastlamadıklarını belirterek öneriyi geri çekmiş ve meydanın adının Atatürk Meydanı olarak kullanılması gerektiğini söylemişti.

Kocaoğlu, "Meydanın adı Atatürk Meydanı ama hep Konak Meydanı olarak kullanılmış. Bu suç da değil, günah da değil ama Atatürk Meydanı olarak değiştirilmesinde fayda var. Belediye kayıtlarında Atatürk Meydanı, tırnak içinde de Konak Meydanı diyelim" ifadelerini kullanırken, karar oy birliği ile kabul edilmişti.

İzmir’in ünlü Konak Meydanı’nın asıl ismi... haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA