• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmirli akademisyenler kirliliğe çözüm buldu

Güney Kore’deki KAIST Üniversitesi öğretim üyelerinden, İzmirli yardımcı doçentler Ali Coşkun ve Cafer Yavuz, baca gazındaki karbondioksiti, düşük maliyetle ayrıştırmayı başardı

İzmirli akademisyenler kirliliğe çözüm buldu

22.01.2013, 00:00

TOLGA TEKİN (HABER MERKEZİ)

Güney Kore'nin önde gelen eğitim kurumlarından KAIST Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapan İzmirli Yrd. Doç. Dr. Ali Coşkun ve Yrd. Doç. Dr. Cafer Yavuz, hava kirliliğe son verecek önemli bir buluşa imza atarak hem Ege'nin hem de Türkiye'nin gururu oldular. Düşük bir maliyetle karbondioksiti ayırmayı başaran İzmirli bilim adamları, yeni hedeflerini, karbondioksitten faydalı ürünler yapmak olarak belirledi.
Bu alanda kullanılan teknolojinin yüksek maliyetini aşağılara çeken bu buluşlarıyla ilgilenen firmalarla görüşmeye hazır olduklarını belirten Coşkun ve Yavuz, patent için gerekli başvurularda bulunduklarını ifade etti. İzmirli genç bilim adamlarının çalışmaları, bilimin prestijli dergilerinden olan İngiltere'deki Nature Communications'da da yayınlandı.

Maliyeti aşağı çektiler
Yrd. Doç. Dr. Yavuz ve Coşkun, küresel ısınmanın en önemli unsuru olan karbondioksit gazının en çok kömür, doğalgaz ya da petrolle çalışan termik santrallerden yayıldığından ve bacadan atmosfere salınmadan önce yakalanmasının en başarılı çözüm yolu olabileceğinden hareket etti. Günümüz teknolojisi ile bunu sağlamanın çok masraflı olması nedeniyle devletlerin ve kurumların bu önlemi uygulayamadıklarını belirten Yavuz ve Coşkun, karbondioksitin bacalardan karışım olarak çıktığı için ayrıştırılması gerektiğini ve asıl sıkıntının da burada başladığını söylediler.

Kimyasal formül

Belirledikleri kimyasal formülasyonla azot gazının seçimli olarak reddedilmesini sağlayarak ayrıştırma oranını yüksek değerlere çeken genç bilim adamlarının geliştirdikleri yöntemin, endüstride kullanılmasının öngörüldüğü belirtildi. Coşkun ve Yavuz, yeni hedef olarak başarıyla ayrıştırdıkları karbondioksiti geri kazanımla faydalı ürünlere çevirmeyi amaçladıklarını belirtti. Bir termik santralin bacasından çıkan gaz karışımında yüzde 70-75 oranında azot, yüzde 15-16 oranında karbondioksit, ve yüzde 5-7 oranında su buharı bulunduğunu belirten Yavuz ve Coşkun, "Karışım, 40-75 derece arasında bir sıcaklığa sahiptir. Karbondioksiti başarılı bir şekilde ayrıştıracak maddenin karbondioksiti sevmesi, sıcaklığa ve su buharına dayanıklı olması, çabuk geri kazanılması, ucuzluğu ve azot gazını sevmemesi gerekiyor. Buluşumuzu bu özellikle dikkate alarak ortaya çıkardık" diye konuştular.

Kolaylık sağlayacak
Türkiye'nin ilk bilimsel strateji düşünce kuruluşu olan Bilim ve Stratejileri Araştırma Kurumu'nu (BİLSAK) 2009'da kuran ve başkanlığını sürdüren Yrd. Doç. Dr. Cafer Yavuz, "Karbondioksitin, sera gazı özelliğiyle, küresel ısınmanın en önemli aktörü olduğu, yaygın olarak kabul görmekte ve insanlardan kaynaklanan fazla salınımı için uluslararası organizasyonlar tarafından Kyoto protokolü gibi önlemler alınmaktadır. Türkiye'nin 2009 da imza attığı bu anlaşmaya göre, ülkelerin karbondioksit salınımlarını azaltmaları gerekmektedir. Bunu yapmanın en çabuk yolu da santrallerden çıkan baca gazlarından karbondioksiti toplamaktır. Bu işlem yüzde 8 ile yüzde 35 arasında enerji kaybı getirmektedir. Kullanılan malzemeler de paslandırıcı, zehirli ve kolayca bozulmaktadırlar. Buluşumuz, bu eksiklikleri tamamlayarak endüstriye ciddi kolaylık sağlayacaktır" dedi.


İzmirli akademisyenler kirliliğe çözüm buldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.