İzmir'in Hatice annesi

Giriş Tarihi:26.10.2013, 19:01 Güncelleme Tarihi:26.10.2013, 19:01
Yaptığı hayırlarla herkesin gönlüne giren 87 yaşındaki Hatice Bahriye Yağcı, "Emekli öğretmenim. Devletin verdiği aylık bana yetiyor" diyor
ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde oturan hayırsever vatandaş Hatice Bahriye Yağcı (87) yaptığı yardımlarla gönüllere giriyor. Anne-babasından kalan mirası hayır yaparak değerlendiren Yağcı, şimdiye kadar Gediz Üniversitesi'ne tıp fakültesi yapması için 44 dönüm arazi bağışladı, 2 okul ve bir camii yaptırdı. Yağcı, Çiğli'ye de hükümet konağı yapılması için arazisini verdi.

"Maaşım bana yeter"
1978 yılında erkek kardeşini kaybeden Yağcı, "Kardeşim hep hastalıklarla boğuştu. Sonunda vefat etti. Yapılacak tıp fakültesinde binlerce insan şifa bulacak. Kardeşim ölmeden önce, 'Ne olur bir hastane yaptırın. Benim çektiğimi başkaları çekmesin' dedi. Benim tek isteğim hayır duası. Ben ailem için çalışıyorum. Her şeyi onlardan gördüm. Ahretleri için onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Emekli öğretmenim. Devletin verdiği aylık bana yetiyor. Tüm hayırları gerçekleştirdikten sonra huzur içinde olacağım. Benim parada malda gözüm yok. Aldığım emekli maaşı bana yetiyor" dedi.

Hayatını gençlere adadı

Yağcı'nın şimdiye kadar yaklaşık 100 milyon liralık yardım yaptığı öğrenildi.
1924 doğumlu, İzmirli hayırsever Hatice Bahriye Yağcı, ailesinden kalan malvarlığını okul, cami, hastane yaptırarak değerlendiriyor. Yağcı, hayatını gençlere adadı. İlk öğretmenliğini Antalya'da yapan daha sonra Karşıyaka Kız Enstitüsü'ne gelen Yağcı, mezun olduğu Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi'nde görevine devam etti ve buradan emekli oldu.

Hiç evlenmedi
Hayatında hiç evlenmeyen Yağcı, kardeşleri Aydoğan ve Mehbare ile hiç ayrılmadı ve aynı evi paylaştı. Ancak erkek kardeşi, 1978 yılında yakalandığı hastalık sonucu hayata gözlerini yumdu. Kız kardeşi Mehbare ise 2009'da vefat etti.
Kardeşleri vefat eden Hatice Bahriye Yağcı, hayatını hayır işlerine adadı. Yağcı, Gediz Üniversitesi'ne Çiğli'deki 44 dönümlük arazisi tıp fakültesi yapılması için bağışladı. Yağcı, bu sırada da iki okul ve bir camii yaptırdı. Ailesinden kendisine çok sayıda taşınmaz kaldığını anlatan 87 yaşındaki Yağcı, "Annem-babam-kardeşlerim, mallarımızın hayır işlerinde kullanılmasını istedi. Ben de yalnız kaldım. Kız kardeşim ölürken, 'Sakın tek bir malı kimseye verme. Hayır işlerinde kullan' dedi. Bazı akrabalarımız mallarımızı almaya çalıştı ama başaramadılar. Karşıyaka'da Mustafa Kemal mahalesinde bir camii, Çiğli'de de Mehbare-Aydaoğan Yağcı ismiyle iki okul yaptırdım. Gediz Üniversitesi'ne bir arazi bağışladım. Oraya tıp fakültesi yapılacak. Bu beni çok mutlu etti. Annem adına bir camii, Allah izin verirse babamın adına okul, camii ve huzurevi yaptıracağım" dedi.

"Tek isteğim hayır duası"
Parada ve malda gözü olmadığını ifade eden Yağcı, şunları söyledi: "Benim tek isteğim hayır duası. Ben ailem için çalışıyorum. Her şeyi onlardan gördüm. Ahretleri için onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Tüm hayırları gerçekleştirdikten sonra huzur içinde olacağım. Benim parada malda gözüm yok. Birkaç arazimiz daha var. Bürokratik engellerden dolayı bunlar kullanılamıyor. Umarım buradaki engeller de kalkar. Benimle kimse uğraşmasın. Ben bu yardımları severek, içimden gelerek yapıyorum. Yapınca da bundan mutluluk duyuyorum. Kardeşim yıllar boyu hastalık çekti. Yapılacak tıp fakültesinde binlerce insan şifa bulacak. Kardeşim ölmeden önce, 'Ne olur bir hastane yaptırın. Benim çektiğimi başkaları çekmesin' dedi. Vicdanen rahatım. Tıp fakültesinin temelinin de bir an önce atılmasını istiyorum."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.