• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mucize operasyonla sağlığına kavuştu

Mucize operasyonla sağlığına kavuştu

12.02.2016, 00:00

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde doktorlar bir hastanın kalp ve şah damarını aynı anda açarak bir ilke imza attı. Muğla'dan ADÜ Hastanesi'ne sevk edilen 61 yaşındaki hasta Özgü Akdağ, aynı gün iki saatte tamamlanan ameliyatla sağlığına kavuştu. ADÜ Kardiyoloji Kliniği'nde hastanın hem kalp atardamarındaki iki kritik daralma hem de beyne giden damarındaki daralma, kasıktan yapılan işlemde ameliyatsız ve anestezi olmaksızın aynı seansta açıldı. Aydın'da kalp ve şah damarını aynı anda açarak bir ilk olan operasyonu gerçekleştirdiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, "Koroner (Kalp Atardamar) ve Karotis (Şah Damarı) Anjiyoplasti ve Stentleme, lokal anesteziyle kasıktaki atardamardan girilerek darlık olan damar kesimine stent adı verilen metal sargı yerleştirildikten sonra balonla darlığın genişletilmesi işlemidir. Bu yöntem hem beynimizi ve hem de kalbi koruyor. Bu hastamızda iki farklı bölgede aynı anda gelişen ciddi darlıklar vardı. Bu iki farklı bölgedeki ciddi darlıkları aynı seansta stentle başarılı bir şekilde giderdik. Operasyon anesteziye gerek kalmadan tamamlandı" dedi. Zencir, 2013'ten bu yana toplam 24 hastada karotis arter stentleme işlemini yaptıklarını, hastaların hepsini sağlıklı bir şekilde taburcu ettiklerini de sözlerine ekledi.

KAZIM YÖRÜKCE (AYDIN)

Mucize operasyonla sağlığına kavuştu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA