• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kadın astsubay olma şartları neler?

Kadın astsubay olma şartları neler?

12.06.2018, 23:20

İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı astsubay alımları başladı. Binlerce aday mülakatlara girmek için Ankara'da bulunan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'ne (JSGA) geldi. Kadınlar da, astsubaylığa yoğun talep gösterdi.

24 BİN BAŞVURU ALINDI

Bu dönem Jandarma Genel Komutanlığı'na 410'u kadın, 3 bin 930'u erkek olmak üzere toplam 4 bin 340 astsubay, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda ise 9'u kadın, 151 erkek olmak üzere 160 astsubay adayı alınacak. Alımlara kadın erkek toplamda 24 bin adayın başvurduğunu dile getiren JSGA Personel Temin Merkez Komutanlığı'nda görev yapan Binbaşı Atilla Tatlı, "Günlük 850 civarında kadın adayı mülakatlar için davet ettik. İhtiyaçlar doğrultusunda önümüzdeki dönemde de alımlar yapılacak. Yoğun bir talep var" dedi. Kadın adaylardan Gülbahar Sert ise, "Cihan hakimiyetine talibim, tamamen vatan meselesi. 15 Temmuz'dan sonra bu bende daha bir canlandı. Kesinlikle ben bu meslekte olmalıyım diye düşünüyorum ve üniformayı hakkıyla taşıyabileceğime inanıyorum. Ayrıca bu cinsiyet değil, tamamen yürek meselesi" diye konuştu.

Adayların gireceği mülakatlar iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada adayların belgeleri inceleniyor. Belgelerinde eksiklik olmayanlar, vücut kitle endeksinin alınması, fiziki kontrollerinin yapılması ve fiziki yeterlilik sınavlarına tabi tutuluyor. Burada başarılı olan adaylar ertesi gün ikinci aşamada sözlü mülakat sınavına girme hakkı kazanıyor.

GEREKEN ŞARTLAR

Binbaşı Atilla Tatlı, "Lisans ve ön lisans mezunu olanların 27 yaşını, lisans üstü eğitimini tamamlamış olanların ise 32 yaşını bitirmemiş olması gerekiyor. Kadın adaylarımızda 162, erkek adaylarda ise 167 santimetre asgari sınır. Adayların KPSS'den belirlenen taban puanı almış olmaları, mevzuat hükümleri çerçevesindeki gerekli şartları taşımaları ve güvenlik soruşturmalarının olumlu olarak değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Kadın astsubay olma şartları neler? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN