• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Maruflu isyan etti: değilim

ve ’ı Başkanı olan ve birçok STK’da görev alan ’in simge ismi , Kültürpark’taki yapıların yıkılmasına isyan etti. Maruflu, “ değilim, şehri terk edeceğim” dedi

Maruflu isyan etti: Artık İzmirli değilim
Giriş Tarihi: 11.1.2020

İzmir gönüllüsü kimliğiyle ön plana çıkan ve kentteki birçok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenen Sancar Maruflu, Kültürpark'taki Ada, Göl, Kübana, Mogambo gazinoları ve Golf Restoran gibi tarihi mekanların yıkılmasına isyan etti. İzmir Atatürk Ormanını ve Kültürpark'ı Koruma Derneği Başkanı Maruflu, sosyal medya hesabından "Ben artık İzmirli değilim. İzmir'i terk edip gideceğim. İzmirliliğimden utanıyorum. İzmir'de tarihi bir suç işleniyor" dedi.


BÜYÜKŞEHİR YIKIYOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve geldikten sonra TMMOB'a bağlı meslek odalarıyla birlikte Kültürpark'ın geleceğini belirlemek için arama konferansı düzenledi. Bu süreçte belediye, mahkeme kararıyla Kültürpark içindeki eski gazinoları bir bir tahliye ettirdi. Büyükşehir'den 4 Kasım 2019'da yapılan açıklamada, "Kültürpark'ta aralarında lunapark, golf, su bisikleti işletmesi, Ada, Göl ve Kübana gazinoları ile Açık Hava Tiyatrosu içindeki satış büfesi için 2016'da başlatılan tahliye süreci, kiracıların belediyenin kararına karşı açtıkları idari işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma talepli davaların belediye lehine sonuçlanmasıyla hız kazandı. Büyükşehir, kiracıların tahliyesinin ardından yapıların yasadışı eklentilerini, İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı doğrultusunda kaldıracak ve binaları aslına uygun hale getirecek.


İşletmelerin tasfiyesinin ardından yapılar yıkılmayacak, kiraya da verilmeyerek Kültürpark'ın kimlik ve karakterine uygun işletme ve faaliyetlerine devam edecek" ifadeleri kullanıldı.


Bu açıklamaya rağmen tahliye işlemi tamamlanan Göl ve Ada Gazinosu ile Golf Restoran'ın yıkımına başlandı. Kasım'da tahliye edilen yapılar bir bir yıkılıyor. 1970 ve 80'li yıllarda İzmir Enternasyonal Fuarı'nda birçok sanatçıya ev sahipliği yapan Göl ve Ada Gazinosu gibi mekanlar, şimdi gezmek, spor yapmak için her gün fuara giden İzmirlilerin korkulu rüyası haline dönüştü. Çünkü yıkıntı halindeki yapılar hapçıların, tinerci ve alkoliklerin mekanı haline geldi.


'BENİ KANDIRDILAR'
Yıkımlara tepki gösteren Maruflu, Kültürpark'a sahip çıkmadığını belirttiği meslek odalarından tarihçilere kadar her kesime isyan ederek, "Dr. Behçet Uz'un kurduğu Kültürpark'ın tescilli ve korunması gereken, tarihi dokusuna uygun, korunmak üzere kaydedilmiş binaların korunacağını ve birer canlı müze gibi değerlendirileceğini, dev hangarların ise artık yıktırılacağını düşünerek, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kurdurttuğu Kültürpark platformuna destek verdim. Ancak Kültürpark'ın tarihiyle yaşıt, alanın dokusuyla bütünleşmiş mekanlar yıkılıyormuş. Orada tarihi bir suç işleniyor" diye konuştu.

'HEPİNİZ YALANCISINIZ'
İzmir'in sahipsiz olduğunu görmenin kendisine acı verdiğini dile getiren Maruflu, "Yazıklar olsun... Evet, ben; artık hiç bir şey değilim... Bana verdiğiniz plaketleri, madalyaları, ödülleri lütfen geri alınız. Zaten biraz kendimi toparlayayım, İzmir'i terk edeceğim... İzmir dışında bir yerde huzurevine yerleşip adresimi, telefonlarımı herkese, hepinize unutturacağım. Kendilerine 'biz demokratik sivil kitle örgütüyüz, yazarız, gazeteciyiz, tarihçiyiz, çevreciyiz' diyenlerin hepsi yalancıdır, sahtekardır. Bu kentin abideleri, değerleri korunamamıştır. Tüm bu olumsuzluklardan dolayı, artık İzmirli değilim" dedi.

ERHAN GÜLENÇ

Maruflu isyan etti: Artık İzmirli değilim haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA