• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
İnsan isterse ARZU GÜNAYDIN İnsan isterse arzu.gunaydın@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 09.02.2019, 00:00

Kayak yapabiliyor musunuz? Profesyonel anlamda ama... Nerede öğrendiniz?
'Bu da sorulur mu şimdi, tabi ki kayak pistinde, karda yani' dediğinizi duyar gibiyim...
Kayağı bilmeyenlere çimde öğrenin desem ya da patenle çalışın?... Üstelik bir de sonunda kayak yarışlarında sizden şampiyonluk beklesem? Hemen bir sürü engel sıraladınız, imkansız dediniz değil mi? Ama imkansız değil... Engel tanımayan İzmirli özel çocuklarımız bunu başardı. Aynen yukarıda anlattığım şekilde. Kar yüzü görmeyen, antrenmanlarını çim üzerinde ya da patenle yapan engelli kardeşlerimiz Palandökenden üç şampiyonluk getirdiler İzmirimize. Haliyle asıl engelin zihinlerimizde olduğunu hatırlatmış oldular bizlere,bir kere daha. Üstelik hiç de böyle mesaj kaygıları yokken..

BAŞARI HİKAYESİ

Aile dostumuzun gönderdiği mesajla; Özel Sporcular Spor Federasyonu'nun düzenlediği Türkiye Kayak Şampiyonasında üç İzmirli sporcunun 9,16,24 yaş gruplarında şampiyon olduğunu öğrendim. Er-ke spor kulübünün sporcuları olan özel çocuklarımızın başarı hikayesini araştırdığımda altından kar amacı gütmeyen bir rehabilitasyon merkezi, bu merkezi ayakta tutan ve sürekli geliştiren bir aile ve kendini bu işe adamış yetkin çalışanlar çıktı. Bir de çok büyük emek tabi. Zaten spor kulübü de bu merkezdeki çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile kurulmuş.
Ve bunu çok da güzel başarmışlar..Tek başarıları kayakta değil üstelik. Atletizmde de bölge dereceleri var. Spor kulübünün yanı sıra bir de proje geliştirmişler ve bu konuda da çalışmalara başlamışlar: Terapi Bahçesi..

KOKU TÜNELLERİ

Herkese açık olması planlanan bu bahçe özel çocuklarımız için birçok şekilde terapi imkanı sunacak. Duyuları harekete geçirecek çeşit çeşit çiçeklerden oluşan koku tünelleri olacak mesela. Ya da içinden geçerken çilek vb. tatları deneyimleyebilecekleri tat tünelleri.
İşitme duyusu için de vurmalı çalgıların bulunduğu sound garden. Atla terapi de planlananlar arasında. Özel eğitim almış terapistler at üzerinde rehabilite edecek çocuklarımızı.
Tırmanma ve zıplama parkurlarını söylemiyorum bile. Yalınayak parkuru var bir de... Bu parkur altı metrede bir değişen doğal materyallerden oluşacak. Kimi yerde kum, çakıl; kimi yerde ağaç kozalakları, bazen de çim vb olacak. Yani özel çocuklar parkur üzerinde değişik hisleri deneyimleyecek, beden sağlıklarını etkileyen iyilik haline kavuşacak.
Çocuklar dediğime bakmayın, her yaş grubu bu hizmetlerden faydalanabilecek. Yaşlılarımız için de belki önemli bir terapi merkezi olacak.

MALİYET YÜKSEK AMA...

Beş dönümlük alana kurulacak terapi bahçesi maliyetli bir proje tabi ki... Ancak her şeyin en iyisine layık özel çocuklarımızın rehabilitelerinde önemli bir ihtiyacı karşılayacak özellikte. Umarım bu proje hak ettiği ilgiyi görür ve ihtiyaç duyduğu sponsorlara kavuşur.
Dileğimiz, yazdıkları başarı hikayeleri ile bizleri umutla dolduran özel gençlerimizi hakettikleri bu terapi bahçesine bir an önce kavuşturabilmek; hatta bu bahçelerin tüm Türkiye de yaygınlaştığını görmek..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN