• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Muhtarların kütüphane aşkı ERKİN USMAN Muhtarların kütüphane aşkı Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 27.03.2018, 00:00

Antik Çağ'ın en büyük kütüphanesi M.Ö. 3. yüzyılın başlarında Ptolemaios Hanedanı tarafından İskenderiye'de kurulan İskenderiye Kütüphanesi idi. Kütüphane binasının bulunduğu alanda rasathane, müze, botanik bahçesi ile bilim evleri bulunuyordu.
Botanik bahçesinde o dönem bilinen tüm ülkelerdeki hayvan ve bitkilerin de bir örneği vardı.
Kütüphane ve müzesi ile İskenderiye, bir bilim kentiydi.
Eserler, papirüslere yazılarak rulo şeklinde saklanıyordu. Yaklaşık 900 bin el yazması bulunuyordu.
Pergamon Kütüphanesi'ni ise, kendisini sanatın ve edebiyatın koruyucusu ilan eden 1. Attalos kurdu.
Bilgiye ve zekaya tutkun Pergamonlular parşömeni buldu ve eserlerini buna yazarak binlerce kitaplı büyük bir kütüphanenin sahibi oldular. Dönemin en büyük kütüphanesiydi.
İlkler Şehri Bergama, dememiz o ki binlerce yıl öncesinden kitaba ve kütüphaneye önem verenlerin şehri.
Zaman içinde açılmış, kapanmış köy kütüphanelerine tanık olmuş Bergama'da, son dönemde de Hacıhamzalar, Karaveliler, Ayaskent, Demircidere, Pınarköy, Narlıca, Çamköy, Aşağıkırıklar, Tırmanlar ve Tepeköy'de çok kitaplı kütüphaneler açıldı. Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergamalılar da bu açılışlara katılarak destek oldular.
Kütüphane açılan mahallelerin muhtarları, Kütüphane Haftası nedeniyle bir araya gelerek sorunlarını paylaşıp açıklamalarda bulundular.
Bergama Muhtarlar Derneği Başkanı olan Aşağıkırıklar Mahallesi Muhtarı Halil Erol, hafta nedeniyle bütün muhtarlar adına şu açıklamayı yaptı :
"Biz Bergamalılar, kitabın ve kütüphanenin önemini binlerce yıl öncesinden bilen Attalosların, Eumeneslerin, Bergamalı Kadri'nin, Osman Bayatlı'nın ardıllarıyız.
Kitaba önem vermek, bize dedelerimizden/ ninelerimizden miras...
Biliyoruz ki, kitapsız yaşamak; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır. Biliyoruz ki kitap, aklın ilacıdır. İstiyoruz ki tüm mahallerimizde birer kütüphane açılsın. İstiyoruz ki, binlerce yıl önce İskenderiye'de olduğu gibi kütüphanelerin bulunduğu alanlarda müzeler açılsın. Demircidere ve Tepeköy'de olduğu gibi diğer mahallerimizde de birer aydınlanma evi ya da etnoğrafya müzeleri açılsın. Biz, çocuklarına önemli kültür mirası bırakan muhtarlar olarak anılmak istiyoruz. Bergamalılara da yakışan budur! Açılmış olan kütüphanelerimizin bakımı, onarımı ve yeni yeni yayınlar için Kültür Bakanlığı'mızdan ve belediyemizden destek istiyoruz. Çocuklarımız; bilim ve sanatın ışığıyla aydınlansınlar istiyoruz.
Bu düşüncelerle tüm Bergamalıların 54. Kütüphane Haftası'nı kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz."

FİLİZ PELİT'TEN 'BİLGE KADINLAR' SERGİSİ

Filiz Pelit'in 21. kişisel sergisi "Bilge Kadınlar" yoğun katılımla sanatseverlerin izlenimine sunuldu. Sergide tuval üzeri yağlıboya kağıt ve MDF üzeri karışık teknik eserler yar alıyor. 79 eserin sergilendiği ART & INTERIORS Galerisi yöneticilerinden Koray Gürbüz "İzmir'de sergimizi Filiz Pelit ile açmaktan mutlu ve gururluyuz. 7 Nisan'a kadar sürecek sergimizi sanatseverlerin kaçırmamalarını öneriyoruz" dedi.
Filiz Pelit "1994 yılından beri açtığım sergilerde hep kadın vardı.
2006 yılında 'Masal Konsepti' oluştu.
Kendiliğinden oluşan bu süreçte izleyicileri düşleri ile büyüyen bilge kadınlar karşılayacak" dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN