• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Çalışma hayatında yeni dönem FARUK ERDEM Çalışma hayatında yeni dönem faruk.erdem@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 27.06.2018, 00:00

Türkiye 24 Haziran'da çok önemli bir seçimi geride bıraktı. Bu seçimde sadece Cumhurbaşkanı'nı ve milletvekillerini değil seçmekle kalmayıp Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dediğimiz yeni yönetim biçimini bir başka ifadeyle Başkanlık rejimini de başlatmış olduk. Bundan sonra kabine bir başka değişle yürütme yasamanın yani Meclis'in içinden değil dışardan kurulacak, kuvvetler ayrılığı tam olarak işleyecek, devlet sistemi ve hükümet yapısı vesayetlere, bürokratik oligarşiye takılmadan daha verimli çalışıp hizmet üretebilecek. Özellikle ekonomi yönetiminin sadeleşmesi çok başlılığın kalkmasıyla etkin ve hızlı karar alınacak, sürdürülebilir büyüme sağlanacak.
Sistemin avantajlarıyla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliğiyle Türkiye yeni bir şahlanışı da gerçekleştirecek.

İŞ HAYATINDA BARIŞ

Tabi yeni hükümet yapısıyla birlikte çalışma hayatı ve kamu personel rejiminde de çok önemli değişimler yaşanacak.
Bu köşede zaman zaman ipuçlarını verdiğimiz değişiklikler gerçekleşecek. Vatandaşı da memuru da mutlu edecek bir yapı tesis edilecek. Çalışma hayatı bakımından baktığımızda da iş barışı sağlanacak, yasalardaki tıkanıklıklar giderilerek çalışanların daha mutlu olacakları bir ortam oluşacak.
Yeni dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ismi de değişiyor. Yeni dönemde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı olarak teşkilatlanacak bakanlık böylece sadece iş dünyasıyla ilgili değil sosyal politikalarla ilgili de proje üretecek. Yine bakanlığın destekçisi olarak çalışacak Sosyal Politikalar Kurulu da uzman isimlerden oluşacak ve özellikle toplumun bu noktada ihtiyaçlarını tespit edip buna göre programlar geliştirecek.
Bu kurulda toplumun hemen her kesimiyle temas eden uzmanların olması önemli.
Özellikle toplumun dezavantajlı kesimleri için yürütülen sosyal politikaların bu dönemde artarak çoğalması mümkün olacak. Çalışma hayatında özellikle istihdamın önündeki engellerin kaldırılması, işverenin vasıflı elemana, çalışanın da arzu ettiği işe kavuşmasını sağlayacak tedbirler de alınacaktır. Yeni dönemde toplumun beklentilerini de karşılayacak yasal düzenlemelerin gerçekleşmesini de bekliyoruz.
Kamu personel rejiminde çağa uygun değişiklikler de bu dönemde gerçekleşecek. Çağın gerisinde kalan 657 sayılı Devlet memurları Kanunu'nun değişmesi de gerçekleşecek.
Kurumlar bu dönemde yeniden organize edilecek.
Önümüzdeki dönem gerçekten Türkiye için her alanda milat olacak ve yeniden yükselişin başlangıcı haline gelecek.
Hepimiz için hayırlı olsun.

STAJ EMEKLİLİĞİ ETKİLEMİYOR

1991 yılında meslek lisesi sebebiyle PTT de staj yapmıştım ve sigorta numarası vermişlerdi. E-devlete girdiğim zaman sorgulamada staj başlangıç günümü emeklilik yaşı olarak belirliyor. E-devlet mi hatalı bu durumda, siz mi? Yücel ŞAHİN

Kuralı bir kez daha hatırlatalım. Staj süresinde yatırılan primler kısa vadeli sigorta kollarına ait primler. Yani sağlık ile ilgili olanlar. Çalışırken yatırılan primler ise Uzun Vadeli Sigorta Kollarına ait primler. Yani malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası ile ilgili olanlar. Dolayısıyla emeklilik hesabı yapılırken bu ikinci türdeki primler ve bu primlerin yatırıldığı tarihler dikkate alınıyor.
Sizin için 1991 yılında yatırılan primler e devlet sistemindeki hizmet dökümünüzde görülür.
Ancak dikkat ederseniz bunlar kısa vadeli sigorta primleridir.
Burada sigorta türü bölümüne dikkat ediniz. Sistemde görülüyor olması emeklilik hesabında kullanıldığı anlamı taşımıyor. Ancak size verilen sigorta numarası emeklilik işlemlerinde geçerlidir kullanabilirsiniz.

BORÇLANMA İMKANI VAR

Eşim 1998-1999 yılları arasında staj yaptı. Fakat ilk sigortası 1999 Aralık ayında yapıldı. 2004 yılında oğlumuz oldu. Doğumdan öncesi staj zamanları borçlanıp ilk SSK tarihinden yararlanabilir miyiz? Ufuk TOPUZ

Öncelikle belirtelim staj sürelerini borçlanma imkanı maalesef yok. Eşiniz için staj dönemi yani 1998 yılı da başlangıç sayılmıyor. 1999 Aralık sigortasına göre eşinizin emeklilik şartları 58 yaş ve 7 bin gün prim olarak belirleniyor.
Eşinizin sigortası 9 Eylül 1999 öncesi olsaydı şartlar 56 yaş 5975 gün olacaktı. Eğer eşinizin primleri eksik olursa çocuk için doğum borçlanması yapabilir ve 720 gün kazanabilir. Çocuğun staj ile sigorta arasında doğması durumunda kadın sigortalılar için başlangıç tarihini geri çekme imkanı bulunuyor. Ancak sizin için böyle bir durum söz konusu değil.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN