• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Doktordan ‘sevgi ve şefkat’ reçetesi FİLİZ İÇKE ÖNAL Doktordan ‘sevgi ve şefkat’ reçetesi filizicke@hotmail.com Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 01.03.2020, 00:00

Doktorlar büyüme ve gelişme geriliği olan çocuklar için 'daha çok sevgi ve şefkat' reçete ediyor desem nasıl yorumlarsınız? Anadolu Ajansı'nın geçtiğimiz hafta yayınladığı bir haberdeki detaylar aşağıda:
İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu Üyesi Dr.
Bekir Aktura, "Sevgi ve ilginin çocukların iyi ve sağlıklı olma halleriyle ilgili en önemli etken olduğu tespit edilmiştir" diyor. Aktura, çocuğun sağlıkla büyüyüp gelişebilmesi ve tam bir iyilik halinde olabilmesi için sevgi ve şefkatin çok önemli olduğunu vurguluyor.
Aktura, hekimler olarak, çocuklarda biyolojik bir eksik ve kusur tespit edilemeyen büyüme, gelişme gerilikleriyle karşılaştıklarında ailelere "sevgi ve şefkat içeren bir reçete" verdiklerini ve bu reçetenin çoğunlukla başarılı olduğunu belirtiyor.

YAN ETKİSİZ TEK İLAÇ
Sevgiyi, "Fiziken ve ruhen faydasını gördüğümüz, yan etkisi olmayan mucize ilaç" diye nitelendiren Aktura, her durumda çocuğa gösterilecek sevgi ve ilgiden "koşulsuz şımartma" sonucunun ise çıkarılmamasını istiyor. Aktura, "Aile hekimi olarak gözlemim, sevgi ve şefkat gösterilen çocuğun daha sağlıklı olduğu, hasta olduğunda daha çabuk iyileştiğidir. Çocuğunuza sarılın, gülümseyin, onunla konuşun, aktiviteler yapın, mutlaka bol bol oyun oynayın. Tek ebeveynin sevgi ve ilgisinin eksik kalan ya da yaralayıcı diğer ebeveyn davranışının hasarlarını engelleyemediğini de lütfen unutmayın" diyor.

DİSİPLİNLİ VE İLGİLİ
Yapılan bir araştırmada gençlik çağındaki çocukların iyi ve sağlıklı olma durumlarına, ebeveynin disiplinli olup olmaması ve ilgili davranıp davranmamasının etkisinin incelendiğine değinen Aktura, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu araştırmada ebeveynler çocuklara davranış şekillerine göre disiplinli-ilgili, ödün verici-ilgili, disiplinli-ilgisiz, ödün verici-ilgisiz olarak dört kategoriye ayrılmış. Çocukların iyi ve sağlıklı olma halleri, geliştirilen metodolojik yöntemle incelendiğinde, disiplinli-ilgili ve ödün verici-ilgili grup anlamlı olarak diğer davranış modellerine göre üstün tespit edilmiş. Disiplinli-ilgili davranış modelini içeren grup en üstünüdür. Yine aynı yöntemle inceleme derinleştirildiğinde, sevgi ve ilginin çocukların iyi ve sağlıklı olma halleriyle ilgili en önemli etken olduğu tespit edilmiştir. Ebeveynin sözlü saldırganlığına maruz kalmanın çocuklarda depresyon ve anksiyete ile ilişkili olduğu gözlenmiştir."

TEK EBEVEYNİN İLGİSİ YETMEZ!
Dr. Aktura, tek ebeveynin sevgi ve ilgisinin, eksik kalan ya da yaralayıcı tavırları olan diğer ebeveynin davranışının hasarlarını engelleyemediğinin de altını çiziyor. Yani anne ve babanın eşit ilgisi şart.
Aktura, sözlerini şöyle tamamlıyor:
"Peki çocuğa gösterilecek sevgi ve şefkat nedir? Öpme, sarılma ve gülümsemeden mi ibarettir? Yapılan bir araştırmada anne, baba ve çocukların hangi davranışı sevgiyle bağdaştırdıkları incelenmiş, hem anne-baba hem de çocuklar bu soruya en çok, 'Birlikte oyun oynamak' ya da 'Aktivite yapmak' diye yanıt vermişlerdir.
Çocuklar için birlikte oyun oynamak ve özel yerlere gitmek, aynı önemdedir.
En önemsiz olan ise birlikte ekranlı araçlarla vakit geçirmektir. Babalar için fiziksel olarak oyun oynamak öncelikli iken, annelerde, birlikte sanatsal ya da eğitsel faaliyet yapmanın öncelikli olduğu tespit edilmiş. Anneler tarafından belirtilen en sık sevgi davranışı ise fiziksel ya da sözel olarak sevgi ve ilgi göstermek. Çocuklar tarafından neredeyse oyun oynamak kadar önemsenen bir davranış da fiziksel ya da sözel olarak sevgi gösterilmesi.
Babalar için bu davranış ikinci sırada."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA