• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Tapu’da devrim niteliğinde yenilikler SEZER ALTAN Tapu’da devrim niteliğinde yenilikler Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 12.10.2018, 00:00

Tapu Kadastro'da son dönemde yapılan çalışmalar sonucunda hızlı, güvenilir hizmet sunuluyor. Eskiden tapu dairelerinde işlem yapmak işkence gibiydi. Bunun için mutlaka aracılara ihtiyaç duyulurdu. Şimdi son dönemde gerçekleşen vatandaş ve hizmet odaklı bakış açısıyla, hiçbir aracıya gerek kalmadan teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak evinden, oturduğu yerden vatandaş hizmet alabiliyor. Bölge Müdürlüğü ve yetki alanındaki Tapu ve Kadastro Müdürlükleri'nin en temel hedefi; en kısa zamanda en iyi hizmeti sunarak, vatandaşın memnuniyetini kazanmaktır.
Bugün tapu müdürlüklerinde uygulanan sistem, bırakın kamu kurumunu özel sektörde bile uygulanmıyor. Hem özel sektörde hem kamuda uzun yıllar görev yapmış birisi olarak Tapu Müdürlükleri'ndeki vatandaş odaklı hizmet anlayışını destekliyorum.

ETKİN ÇALIŞMA

İzmir Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü İzmir, Manisa ve Aydın Tapu ve Kadastro Müdürlükleri'nin bağlı olduğu bölge müdürlüğüdür.
İzmir Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü'ne bağlı müdürlüklerde vatandaş memnuniyetinin % 90-96 aralığında olduğu ortaya çıktı. Tüm yazışmalar KEP (Kamu Elektronik Sistem) üzerinden yapılıyor. Tüm müdürlüklerin arşivleri companct dolaplarda güvenle korunuyor.
Tapu Müdürlükleri'nde son dönemde yapılan yenilikler sonucunda, 'Online randevu' ile artık vatandaşın tapu dairelerinde kuyruğa girmesine gerek yok. Evinde tkgm.gov.tr adresinden istediği saatte randevusunu alabilmektedir.
Sonuç olarak alan dışı yetkili işlemler örneğin Kars'taki bir gayrimenkul işlemi, İzmir, Aydın ve Manisa Tapu Müdürlükleri'ne başvurularak, belgeleri ile birlikte en hızlı şekilde sonuçlanıyor.
Haciz ve haciz ipotek terkini sistem üzerinden kişi bireysel olarak da yapabiliyor.
İcra daireleri de kendi haczini kendisi koymakta ve kendisi kaldırmaktadır.

BİRÇOK KOLAYLIK

WEB Tapu: Vatandaş evinde tapu ile ilgili belgelerini tarayarak sisteme atıyor, tapu gerekli işlemleri yaparak ilgilileri evrak asılları ile birlikte akde çağırıyor.
Parsel Sorgulama: TKGM. gov.tr adresinden parsel sorgulamada bütün parsellerini görebiliyorsun. SMS yoluyla ilgililer işlemin her anında bilgilendiriyor.
Örneğin; işleme başlandı, işlem bitti, imzaya gel gibi vatandaşa bilgi veriliyor.
Bir müdürlükte kullanılan vekâlet ve yetki belgesi Türkiye'nin her tarafında görülebiliyor.
Bu şekilde belge taşımaya gerek kalmıyor.
İzmir merkezdeki müdürlükler özelleştirilen TEKEL tütün depolarının bakanlığa devri ile İzmir Bölge Müdürlüğü'nün kullanımına verilmiş. Her müdürlüğe 1300 metrekare yer ayrılarak bir yere toplanmış.
Bu ne sağlamıştır: Tüm müdürlükler (Konak, Karşıyaka ve Buca'dan) ayrıldıkları için bu müdürlüklerde aylarca evrak beklenmekte idi. Bu sayede, evrak işlemleri hemen aynı gün çözüme kavuşuyor. Bu da işlemlerin daha hızlı sonuçlanmasını sağlıyor. Bu taşınma işlemi bakanlık ve genel müdürlüğün emir ve talimatları doğrultusunda gerçekleşiyor.
Bütün bu başarılı çalışmaların arkasında, işini seven, işine aşık, işini özveri ile yapan gece gündüz çalışan uzun devlet deneyimi ve tecrübesine sahip İzmir Tapu Kadastro Bölge Müdürü Burhan Usta bulunuyor. Sayın Usta, devlet terbiyesi almış, devleti tanıyan, bürokrasiyi bilen bir isim.
Kurumu çok iyi biliyor, her kademesinde çalışmış, yurdun değişik bölgelerinde teknisyen, teknisyen fen memuru, tapu sicil muhafızı, tapu sicil müdürü ve 1996 yılından itibaren bölge müdürü olarak görev yapmaktadır.
Tapulama kursu ve Gazi Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği mezunu olan Usta, 2009 yılından itibaren İzmir Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü görevini başarıyla yürütüyor.
Son söz; "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." Herakleitos.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN