• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kardeş ülke Endonezya TOLGA TEKİN Kardeş ülke Endonezya tolga.tekin@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 12.10.2018, 00:00

Depremin ardından oluşan tsunami nedeniyle zor günler geçiren Endonezya'daki afetzede kardeşlerimize Türkiye'den büyük bir yardım kampanyası başlatıldı. Türk Kızılayı, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı önderliğinde başlatılan yardım seferberliği devlet ve millet olarak ne kadar yardım ve hayırsever olduğumuzu bir kez daha gösterdi.
O bölgeye gittiğim için biliyorum.
Oradaki Müslüman halk, Türkiye'yi kendilerine bir lider olarak görüyor. Biz bu yardımları dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun hiçbir ayrım gözetmeksizin elbette canı gönülden yapıyoruz. Ancak inanın ki bizim onlara kucak açmamız o kadar çok önemlidir ki... Nasıl ki bir insan en kötü gününde kimi yanında görmek ister? En yakın dostunu, kardeşini ve ağabeyini öyle değil mi? İşte onlar da bize bu gözle bakıyor. Bunu nereden biliyorum.
Çünkü ben o gözlerin bize nasıl baktığını gördüm. Bir insan kardeşine nasıl bakıyorsa aynı öyleydi bize bakışları. İşte bu yüzden kardeş ülkedir Endonezya...

BÜYÜK SORUMLULUK

Bizler vicdan ve merhamet sahibi birer ümmet ve millet olarak tarihimizden gelen misyonla dünyadaki tüm afetzedelerin ve mazlumların yanında olduk.
Nerede bir yardıma muhtaç varsa, nerede bir mazlum varsa din, dil, ırk ayrımı yapmadan hep kucak açtık. Çünkü bizim inancımız bunu gerektiriyordu. Müşriklerden gördükleri zulüm nedeniyle doğup büyüdükleri toprak olan Mekke'den hicret eden Sahabilere kucak açan Medinelilere "Ensar" yani yardım edenler dendiği gibi bugüne kadar biz tarih boyunca aynı misyonu devam ettirdik.
1492'de İspanya'da Elhamra Kararnamesiyle göçe zorlanan ve ülkeyi terk etmeyenlerin ölüm cezasına çarptırıldığı 150 bin Yahudiye Osmanlı Devleti sahip çıkmıştı. Şimdi bu sancağı dünyada biz taşıyorsak nerede bir mazlum varsa yardım elini uzatmak bizim başlıca görevimizdir. Kaldı ki savaş ve zulümden kaçmak zorunda kalan milyonlarca Suriyeli yine bizim topraklarımızda yeniden hayata bağlandı.

İYİLİKTE YARIŞIN

İşte şimdi yine görev zamanı... Az çok demeden herkes elinden geldiği kadar gücü yettiği kadar Endonezya'daki afetzede kardeşlerimize yardım elini uzatmalı. Çünkü bu dünyada yapacağımız hayır, iyilik ve yardımlardan Allah'ın ne kadar çok razı olduğunu ve ne kadar büyük bir ecir ve sevabı olduğunu bir bilebilsek inanın birbirimizle yarışırız. Bu konuda Allah (c.c.), "Herkesin yöneldiği bir yön vardır.
Haydi siz hayırlara koşun, hayırlı işlerde birbirinizle yarışın. Nerede olursanız olun Allah sizi bir araya toplar, Allah şüphesiz her şeye Kadir'dir. (Bakara/148) buyurarak iyilik yapanlara büyük müjdeler veriyor.
Bu vesileyle kardeş ülkemiz Endonezya'daki deprem ve tsunami felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN