• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
KUTLU DAYIOĞLU Köpekler için mutlaka tasma kullanmalıyız kutlu.dayioglu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 20.05.2016, 00:00
Tabii ki insanla köpek arasındaki bağı oluşturan öncelikle sevgi ve dostluktur. Ama köpeğimizin kontrolünü sağlamak, onu eğitmek ve korumak için başka bir bağ daha gereklidir.
Bu da çeşitli şekil, uzunluk ve malzemelerden yapılan tasma, kayış ve zincirleridir. Köpeklerin boynuna ve göğsüne taktığımız tasmalar sayesinde onu yakınımızda durmaya, caddelerden geçerken yavaş veya hızlı yürümesine, gerektiğinde durmasına veya koşmasına alıştırırız.
Ayrıca temel eğitim almamış köpeklerde tasma sistemi sayesinde köpeğimizin kaçıp gitmesine, başına bir şeyler gelmesine engel olmuş oluruz. Her türlü durumda dünyanın her yerinde düzenli ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de hem yasalar hem de normal toplumsal kurallar gereği köpekler tasmayla dolaşması kuralı koyulmuştur.
Tüm bu kanun ve kurallara rağmen hala daha ülkemizde rotweiler, Alman kurdu, doberman gibi enerjik ve bazen en azından birbirlerine ve diğer köpeklere karşı saldırgan olabilen köpek ırkları bile sahipleri tarafından tasmasız, başıboş gezdirilmektedir.
Bu tip koruma köpeklerinin sahipleri köpeklerinin iyi huylu olduğunu söyleyerek diğer köpek sahiplerinin ve diğer insanların uyarılarına kulak asmayarak köpeklerini kontrol altına almamaktadırlar.
Ne yazık ki köpek eğitimi konusunda eğitim almadıysanız ve gerçekten yeterli bilginiz yoksa köpeğinizin serbest gezerken yapabilecekleri konusunda kesin olarak emin olamazsınız.
Sizin köpeğiniz çok iyi huylu olabilir ama bir başkasının tasmalı veya yine serbest gezdirdiği bir köpek sizin gezdirdiğiniz bölgeye girdiği zaman bir anda kavgaya girişebilirler. Bu durumda siz daha ne olduğunu anlamadan köpekler birbirlerini yaralayabilir hatta öldürebilirler.
O gerginlikte köpeklerini ayırmaya çalışan sahipleri de ciddi olarak yaralanabilirler.

Kediler ihtiyaçları için sakin ortama ihtiyaç duyar

Kedilerinize ev ortamınızda düzen kurarken her zaman yemek yediği ve yattığı bölge ile tuvaletini koyacağınız bölümü en az 3 metre mesafede tutmalısınız. Tuvalet ve yemek düzeninin bir birinden uzak olmasının yanında aynı zamanda kedinin bu iki önemli faaliyetinin olduğu bölgelerin evin sakin köşeleri olması gerekir. Yemek yedikleri yer çok fazla ayak altında olursa rahat ve huzurlu yemek yiyemedikleri için kedinizde çabuk ve hızlı mama yeme nedeni ile sindirim problemleri ve hava yutmaya bağlı gaz oluşabilir.
Tuvaletini çok gürültülü yada çok fazla hareketin olduğu bir yere koyarsanız bu seferde ani ses ve hareketlerden ürkerek tuvalet kabında kendini rahat hissetmeyecek ve bu huzursuzluk ani korkularla da birleşirse kedinizde psikolojik davranış sorunlarının en başlarında gelen tuvaletini tuvalet kabı dışında başka yerlere veya kabın önüne yapma gibi problemler başlayacaktır.

Düzenli gezen köpekler daha sağlıklı olur

Köpeğinizi özellikle ilk yavruluk dönemleri ve aşıları bittikten sonra düzenli ve uzun yürüyüşlere götürürseniz, köpeğinizin kas, iskelet vb gelişimi çok daha iyi olur, sizinle iletişimi artar, diğer köpekler ve insanlarla tanışıp sosyalleşir.
Özellikle Alman kurdu, Boxer, Golden vb spor ırklarında düzenli ve aynı saatlerde gezdirilen köpekler ırk özelliklerinin olabileceği en güzel gelişmeye ulaşırlar. Bu geziler sırasında köpeğinizi motive edecek bazı sevdiği oyuncakları yanınıza alırsanız çok daha verimli eksersizler yaptırabilirsiniz. Uygun geniş alanlarda çevreye rahatsızlık vermeden serbest bırakarak oyunlar oynamak, birlikte koşmak ve çimlerde yuvarlanmak, köpeğinizle sizi birbirinize yaklaştıracak ve dostluğunuzu sağlamlaştıracaktır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI