• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C
İzmir’den yayılan metal Ses: Pitch Black Process NEŞEM YAŞAR İzmir’den yayılan metal Ses: Pitch Black Process Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 01.11.2017, 00:00

Böyle sessiz sedasız magazinden, gösterişten uzak kendi işlerine odaklı olup aslında dünyayı kasıp kavuran insanlara, gençlere, gruplara bayılıyorum.
Bugün size Pitch Black Process'ten bahsedeceğim.
Pitch Black Process yaklaşık 20 yıllık, İzmirli bir metal grubu. Pitch Black Process ilk HD metal videosu, ilk gerçek anlamda yurtdışına çıkan Türk metal grubu, İzmir Enternasyonel Fuarı ana sahnesinde çalan ilk ve tek metal grubu olmak gibi pek çok ilke imza atmış durumda. Grup 10 yıldan fazla süredir video çalışmaları için pek çok önemli gruba video çekmiş olan İsveçli Daniel Satari ile çalışıyor. Ayrıca grup dünyaca ünlü Fender ve EVH enstrüman markalarının resmi sanatçıları arasında yer alıyor ki o özellik de benim diyen gruba veya sanatçılara verilen bir durum değil.
Onu da belirteyim.

'DERİN' BİR ALBÜM

Pitch Black Process kısaca PBP'nin son albümü "Derin" çok özel kanallardan dinleyici ile buluşmuş durumda. Albüm, Türkiye'de Tarkan, Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi, MFÖ, Athena gibi pek çok ünlü ismin organizasyon, booking ve menajerliğini yapan Atlantis Yapım'ın ilk yapımcılık işiymiş. Dünyada da ünlü olan Megadeth'in efsane basçısı David Ellefson'un kurduğu şirket EMP'nin etiketiyle yayınlanmış.
Ellefson, İstanbul'da Megadeth ile aynı sahneyi paylaşan grubu izledikten sonra gruba anlaşma teklif etmiş. Derin albümü grubun ikinci defa çalıştığı, dünyaca ünlü prodüktörlüğünü yine Daniel Bergstrand üstlenmiş. PBP, hep dünya klasında bir sound hedeflemiş bir grup. Uzun süredir çalışmalarına hayran oldukları, bu konuda dünyadaki en önemli prodüktörlerinden biri olan Daniel Bergstrand'a çalışmalarını dinledikten sonra "Müthiş bir albüm olma potansiyeli var ve sizinle çalışmayı çok isterim." cevabını almışlar ve bu tabi ki grubu çok mutlu etmiş. Pitch Black Process, 1999 yılının Şubat ayında Emrah Demirel, Fikri Yargıcı, Kerem İnci ve Emre Demirel tarafından kurulmuş. Ege Üniversitesi'ndeki prova odasında çalışmalar yapan grup, 1-2 ay içerisinde daha ciddi işler yapmaya karar vermiş ve bir basçı arayışına girmiş.
İlk teklif Emre Demirel'e götürülmüş ve onun teklifi kabul etmesi ile grubun kadrosu oluşmuş.

ÖVGÜLER TOPLADI

23 Mayıs 1999'da Ege Üniversitesi Kampüsü'nde ilk kez dinleyicilerle buluşan grubun o zamanki adı Affliction'mış.
Üniversite kampüsünde pek çok başarılı konsere imza atan grup 9 Temmuz 2001'de İsveç metalinin en önemli isimlerinden Katatonia'nın açılış grubu olarak sahne almış. Bu konserdeki performansı ile çok büyük yankılar uyandıran ve büyük övgüler alan Affliction, sadece 4 ay sonra yeniden bir konser için çağrılmış ve bu kez İsveç Melodik Death Metali'nin en büyük gruplarından Dark Tranquillity ile aynı sahneyi paylaşmış. Başarıyla geçen bu konserlerin ardından Affliction, Mayıs 2003'te "One Reality" adıyla yayınladı. Dinleyiciler tarafından merakla beklenen albüm, ulusal metal müzik dergi ve internet dergilerinden son derece olumlu yorumlar almış, radyo programlarında albümden çıkan "single"lar haftalarca 1 numarada kalmış.
Affliction Temmuz 2007'de 'Execution Is Necessary' adlı albüm ile raflardaki yerini almış. Affliction, gerek müzikalitelerindeki artış gerekse Türkiye'de daha önce elde edilmemiş bir sound elde etmiş olmalarıyla Türk metal dinleyicisinden yine tam not almayı başarırken, uluslararası bir hayran kitlesi de elde etmiş. Yeni albümün şarkıları başta Amerika olmak üzere, Kanada, İsveç, Belçika, Japonya ve Yeni Zellanda radyolarında çalınmaya başlamış.Grup, Kasım 2009'da ilk Avrupa turuna çıkmış ve 20'nin üzerinde konser vermiş. Hemen belirteyim bu tur, bir Türk grubun yurt dışında gerçekleştirdiği en uzun tur özelliğini taşıyor. Zaten bu tur sonrası Affliction, Amerikalı grup Warbringer'ın 18 konserlik Avrupa turu için teklif alıyor.

İSİM DEĞİŞTİRDİ

Grup yurt dışında karşılaştıkları karışıklıklar sebebiyle, 12 yılın ardından isimlerini değiştirme kararı almış ve yoluna Pitch Black Process ismiyle devam ediyor.
"Derin", Ne özel çalışmalarında ne de daha önceki albümlerinde covera asla yer vermeyen PBP için; hem coverlar ile, hem İngilizce-Türkçe karışık sözlü şarkılarla çok özel bir albüm olmuş. Albümde iki Türkçe cover; "Halil İbrahim Sofrası" ve "Eşkıya Dünyaya Hükümdar olmaz" var.

GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN