;
BİRKAN YÜKSEL TÜM YAZARLAR
Çok beğenilince devamı çevrilmesin!
31.12.2016 | Arşiv

Çok beğenilince devamı çevrilmesin!

Öyle çünkü '2016' kötü bir filmdi.
Hikaye berbattı. Ortaya atılan soru ve sorunları yanıtlamadan bitti. Seyirciyi muğlak olasılıklarla baş başa bıraktı. Senaryo berbattı. Şiddet, kan ve ölüm doluydu. Yalnız çocukların değil, yetişkinlerin de zihinsel/fiziksel gelişimine ağır hasar verdi. Niteliksiz bir korku banyosu yahut pespaye bir 'B' tipi film izledik. Gişede batsın, yapımcıları gün yüzü göremesin...

DEADPOOL SÜRPRİZİ

Yılın sürprizi 'Deadpool' oldu.
Nolan sonrası zamanlarda bocalayan, tekrara düşen, skeçlerde alay konusu olan süper kahraman janrına şahane mizahıyla soluk oldu.
Çok iyi bir film değildi belki ama çok eğlenceli bir metindi. 'Arrival' 2016'nın bir başka iyisiydi. Uzaylı istilası fikrini ters yüz eden çok katmanlı hikayede Amy Adams ışıldadı. 'The Witch' korku türünün, düşünülenin aksine yüksek sinema yapmaya gayet elverişli olduğunu şahane bir cadı öyküsü ile kanıtlarken, 'Nice Guys' örneği giderek daha az görülen eski usül komedi/aksiyonların nezih bir örneğini sundu.
'Sing Street'te katolik tutuculuğun bunalttığı bir grup İrlandalı gencin, yaşama müzikle tutunuşunu hayranlıkla izledik. Ancak yılın bana göre açık ara en iyi filmi, çocuklarıyla vahşi doğada, alışılmadık bir yaşamı sürdürülebilir kılma uğraşında bir babanın hikayesini anlatan 'Captain Fantastic' idi. Film, onyıllar sonra dahi anımsanıp izlenecek, açtığı tartışmayla güncelliğini konuyacak ve kalpleri avucuna almayı başaracak çok özel bir hikaye anlattı.
Yılın sinema adına en güzel paranteziydi.

HAYAL KIRIKLIKLARI

'Batman vs Superman', yüksek ihtimalle yıllar sonra türün en pespaye örneklerinden biri olarak anımsanacak.
Nolan yoktu, Bale yoktu, Ledger yoktu.
Risk büyüktü, çuvallama da büyük oldu. 'Independence Day', zaten çok eleştirilmiş ilk filmin dahi seviyesini yakalayamadı, neden yapıldığı da anlaşılamadı. Ama yılın fiyaskosu 'Rogue One' oldu. Tekrara düşmek pahasına, yapımın anlamlı tek yanının Darth Vader'ın göründüğü sekans olduğunu belirtmekle yetinelim.

KAYIPLAR

Geride bıraktığımız yıl, Abbas Kiarostami, Vedat Türkali, Alan Rickman, Tarık Akan, Tanju Gürsu, Anton Yalchik, Oya Aydoğan, Carrie Fisher gibi çok kıymetli sinema emekçilerini kaybettik. Onları rahmet ve saygıyla anıyorum.
Hepinize, gerçeğin çölünü, bu zorlu yaşamı, kısa bir an için dahi olsa unutturmayı başaran, umut ve ilham veren iyi filmlerle dolu bir yıl dilerim.