• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
İdari para cezaları itiraz süreci ve indirimler EKREM GÜLCEMAL İdari para cezaları itiraz süreci ve indirimler Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 07.08.2019, 00:00

5510 sayılı Kanun'umuza göre idari para cezalarına iki türlü indirim uygulanmaktadır. Bu indirimlerden ilki türü ne olursa olsun bütün idari para cezalarına uygulanan peşin ödeme indirimidir.
Peşin ödeme indiriminden faydalanabilmek için idari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde yüzde 25 peşin ödeme indirimi uygulanır. Örneğin; işe giriş bildirgesini yasal süresi içinde Kurumumuza bildirmeyen işyerine 2.8.2019 tarihinde tebliğ edilen 2558.40 TL idari para cezasını 15 gün içerisinde ödemesi halinde cezanın yüzde 25'i yani 639.60 TL indirim uygulanarak 1918.80 TL tahsil edilecektir.
Peşin ödeme indirimi dışında ayrıca belirli türdeki idari para cezalarına uygulanan bir indirim söz konusu. Buna göre mahkeme kararına, Kurumumuzun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelere istinaden düzenlenenler hariç olmak üzere,

- Sigortalı işe giriş bildirgesini,
- İşyeri bildirgesini,
- Bağ-Kur sigortalıları için ilgili kurumlar tarafından verilmesi gereken sigorta başlama ve bitiş bildirgesini,
- Kamu kurumları tarafından verilmesi gereken, memurların maluliyet durumlarına ilişkin bildirgeyi,
- Kamu kurumları ve bankaların ihale verdikleri yüklenicilere dair bildirimi,
- Ticaret sicilleri, şirketlerle ilgili kuruluş bildirimini,
- İnşaat ruhsatı veren kurum ve kuruluşlar ruhsat sahipleriyle ilgili bildirimi,
-Sigortalı işten çıkış bildirimlerine ait Bildirgelerin veya belgelerin yasal süresi geçtikten sonra ilgililerce kendiliğinden 30 gün içinde verilmesi ve söz konusu cezaların ilgililerce, yapılacak tebligat tarihini takip eden günden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde, uygulanacak idari para cezasının yüzde 75'i silinmekte ve yalnızca yüzde 25'i tahsil edilmektedir. Ayrıca bu indirime ilave olarak süresi içinde ödenen ceza için peşin ödeme indirimi uygulanacaktır.

Örneğin; yukarıda verdiğim örnekteki işyerinin, sigortalı işe giriş bildirgesini zamanında Kurumumuza vermediğini kendiliğinden fark etmesi ve yasal süreyi takip eden 30 gün içerisinde bildirgeyi Kurumumuza vermesi halinde normalde uygulanan 2.558,40 TL idari para cezası yerine bunun yüzde 25'ini yani 639,60 TL ödeyecektir. Bu rakama ayrıca peşin ödeme indirimi uyguladığımızda idari para cezasının tutarı 479,70 TL olacaktır.
Sosyal güvence içinde kalın...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN