• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Sigara açık havada da yasaklansın ERHAN GÜLENÇ Sigara açık havada da yasaklansın erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 24.06.2018, 00:00

Detayları açıklanan 2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planında önemli düzenlemeler öngürülüyor. Plana göre, sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata geçirilerek mesainin 30 dakika erken bitirilmesi, 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınması söz konusu olabilecek. Ayrıca, 18 yaşını doldurmayan bireylere tütün ürünlerinin satış ve dağıtımını yasaklayan mevcut yasal düzenlemenin kapsamı genişletilerek tütün ürünü satışının 21 yaşına çıkarılması öngörülüyor.
Bu düzenlemeleri tüm benliğimle destekliyorum. Hatta az bile buluyorum.
Devletin sigara içenlerden daha fazla sigorta pirimi alması gerektiğini de düşünüyorum. Ayrıca, kapalı alanlarda getirilen sigara içme yasağı, açık havayı da kapsayacak şekilde genişletilmeli.
Sigara sadece belirlenmiş, yalıtılmış özel alanlarda içilebilmeli.
Biliyorum, tiryakiler bu sözlerime kızacak. Açıkçası sigara içtiğim, hatta arkadaşlarımın nitelendirmesiyle 'yediğim' günlerde ben de onlar gibi düşünüyordum.
Sigara içmenin bir özgürlük olduğunu söylüyordum. Ancak, sigarayı bırakmayı başardım ve 8.5-9 yıldır da ağzıma sürmedim. Bu süreçte sigara içmenin bir özgürlük değil insanın kendi kendine zarar verdiği bir hastalık olduğunu gördüm. İnsanların sigara içme özgürlüğünü savunmak insanların kendilerini zehirleme suçuna ortak olmak demektir.

YOK ÖYLE YAĞMA

Bir de ben yolda yürürken bile yanımda veya önümde sigara içenlerden rahatsız oluyorum. Beyefendiler yolda, durakta, çay bahçesindeki yan masada canları istediği an sigara yakıp bizim soluduğumuz havayı kirletecekler, bizim de sesimiz çıkmayacak öyle mi? Biz tepki gösterince de çıkıp, "Arabaların egzoz gazı da zararlı, önce arabalar yasaklansın" falan diye saçmalayacaklar, öyle mi? Üstüne, benimle aynı sigorta pirimini ödeyecek ama sigara içip kansere ve bilumum hastalıklara yakalanınca da benim gibi sigara içmeyenlerin ödeyeceği sigorta pirimlerinin toplandığı havuz üzerinden tedavi olacak öyle mi?
Yok öyle yağma... Bugüne kadar Türkiye, sigarayla mücadele konusunda büyük mesafe aldı. Açık alanlarda da sigara içmenin çok uzak olmayan bir gelecekte yasaklanacağına inanıyorum.
Tiryakilerin en büyük yanlışı, sigara içmeyi bir zorunluluk olarak kabul etmelerinden kaynaklanıyor. Sigara içmeden yaşayamayacaklarını, psikolojilerinin bozulacağını düşünüyorlar.
Hayır...İnsan kafayı yemiyor, aksine kafasının sağlığını artırıyor.
Açık havada sigara içmek yasaklansın göreceksiniz kimse sigara içemediği için bir kişi bile kafayı yemeyecek. Aksine bu düzenleme yüzünden sigarayı bırakmak zorunda kalacaklar, bu yasağı getirenlere dua edecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN