• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kaçma Kemal Bey! ERHAN GÜLENÇ Kaçma Kemal Bey! erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 04.08.2018, 00:00

CHP'de yaşananlar tam bir rezalet.
24 Haziran seçimlerinde milyonlarca lira harcadıkları oy hesaplama sistemini çalıştırmayı bile beceremeyen CHP'liler, şimdi de olağanüstü kurultaya gidilmesi için toplanan imzaları bir türlü sayamıyor. Muhalifler, '630 imza topladık' derken Genel Merkez, bu sayının çok daha düşük olduğunu ve kurultayı toplamak için yeterli olmadığını söylüyor.
Atatürk'ün en büyük iki eserinden biri olduğunu dile getirdiği CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve rakibi Muharrem İnce'nin 'koltuk savaşı' arasında eriyor.
Cumhuriyetin kurucu partisi, kendi kendini kurutuyor.

YİNE ÇARK ETTİ

Bu koltuk savaşında Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun düştüğü durum İnce'ye göre çok daha vahim... Resmen korkudan tir tir titriyor. CHP lideri, imza toplama süreci devam ederken Yardımcısı Muharrem Erkek'e açıklama yaptırdı ve muhalefete "Olağanüstü kurultay için gereken imza sayısı 625 ancak siz şu an 604 imzaya ulaştığınızı söylüyorsunuz. Getirin bu 604 imzayı yetkimi kullanarak partiyi kurultaya götüreceğim" çağrısında bulundu.
O imzalar o gün gelmese de şimdi Genel Merkeze sunuldu. Sen de sözünü tut ve yap kurultayı değil mi? Ama nerede...
Şimdiye kadar onlarca konuda çark eden Kılıçdaroğlu, bu meselede de yan çiziyor ve "İmzalar yeterli değil" bahanesinin arkasına sığınıyor.

'GİZLİ OY' KORKUSU

Öte yandan şöyle bir durum da var:
Hadi diyelim muhalefet delegeden gerekli imzayı toplayamadı... O zaman senin için kurultayı kazanmak çok daha kolay.
Git kurultaya ve imza bile toplayamayan muhalefeti yenilgiye uğrat...
Böylece bu tartışmayı da bitir. Ama, koltuk o kadar tatlı geliyor ki onu kaybetme korkusuyla kurultayı toplayamıyor.
Çünkü, delegelere yaptığı tüm baskılara rağmen, milletvekilleri, il başkanları ve belediye başkanlarını seferber etmesine rağmen muhalifler önemli miktarda imza toplamayı başardı. Eğer, kurultay yapılırsa Genel Başkanlık seçimi gizli oyla yapılacak. Baskılarla sindirdiği delegeleler burada oyunu kapalı olarak kullanacak. O zaman açıktan veremediği veya geri çekmek zorunda kaldığı imzasını oy kabinine girdiğinde eline alacağı mühürle özgürce verebilecek.
Kılıçdaroğlu, bundan korktuğu için kurultaya gidemiyor.

KURULTAY TEMİZLER

CHP'de yaşanan gelişmeler ve partinin 24 Haziran genel seçiminde 3 puan birden kaybetmesi, ardında da yaşanan bu imza süreci Kılıçdaroğlu ve ekibinin meşruiyetinin sorgulanmasına neden oldu. Eğer Kılıçdaroğlu, partiyi kurultaya götürmeden bu şekilde yönetmeye devam ederse, önümüzdeki yerel seçimde CHP, büyük bir hüsrana uğrar. Bu defa kaybedilecek oylar öyle 3 puanla falan sınırlı kalmaz. O saatten sonra ise, Kılıçdaroğlu kendini koltuğa zamkla yapıştırsa bile orada kalamaz. Atatürk'ün kurduğu CHP de bitme noktasına gelir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA