• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Trump boykottan anlar ERHAN GÜLENÇ Trump boykottan anlar erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 15.08.2018, 00:00

ABD'nin başlattığı ekonomik saldırıda Türkiye de silahını çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Türkiye'de milyarlarca dolarlık satış rakamlarına ulaşan elektronik ürünlerine boykot çağrısı yaptı. Konuya biz de dün burada dikkat çekmiş ve "Amerikan malı kullanmayalım" demiştik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu çağrıya uymak milli bir vazifedir. Bu işin şakası yok. Dün de belirttiğimiz gibi, bugün ABD markalarına verilecek her kuruş yarın bize karşı silah olarak bile kullanılabilir.
Konuyu Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar'la görüştük.
Yorgancılar, boykotun tam da Trump'ın anladığı dilden konuşmak olduğunu vurguladı ve "Trump, Türkiye'yi kaybetmeyi göze almanın bedelini mutlaka ödemeli" ifadesini kullandı. Atatürk'ün 'Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür' sözünü hatırlatan Yorgancılar, "Dışa bağımlı yapımız ve ürettiğimizden fazla tüketme alışkanlığımız ne yazık ki, kötü niyet taşıyanlar tarafından bir fırsat olarak kullanılıyor. Bizim bundan sonraki tek hedefimiz, ekonomide tam bağımsızlığa ulaşmamızdır. Bunun için de yerli ve yüksek katma değerli üretime geçiş yapmamız şart. Bizi, ABD'ye de, Çin'e de, AB'ye de bağımlı olmaktan çıkaracak tek çıkış noktası budur. Tam bağımsız, güçlü Türkiye hayalimiz için tarımdan sanayiye kadar tüm ürün gruplarında Cumhurbaşkanımızın da belirttiği 'yerli ve milli üretimi' eyleme geçiren adımlar atmalıyız" dedi.
Bazıları geçmişte kullanılan "Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı" sloganını beğenmiyor ama bu sloganı yeniden hatırlamamızın tam zamanı...

ABD, F-35'LERİ VERMEZSE İYİ OLUR!

ABD'nin Türkiye'ye F-35 uçaklarının teslimini askıya alması bizim geliştirme çalışmaları süren milli savaş uçağımıza yönelmemiz açısından büyük bir fırsat. Konuyu dün Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş'la konuştuk. Karataş, ABD'nin F-35'leri Türkiye'ye vermemesinin aslında bize yapılmış bir iyilik olacağını vurguladı. F- 35'lerle Türk Hava Kuvvetleri'nin ABD'ye bağımlılığının yüzde 90-95'lerden yüzde 100'lere çıkacağını öne süren Karataş, "F-35'lerin bize verilmesi milli uçağımızın geliştirilmesini de engelleyebilir.
Keşke ABD, F-35'leri bize vermekten tamamen vazgeçse de kendi önümüze baksak" diye konuştu.
F-35'lerin görünmezlik gibi özellikleri önplana çıkarılarak sanki mükemmel uçaklarmış gibi lanse edildiğini ifade eden Karataş, "Ancak, böyle değil. Çünkü, siz F-35 uçaklarınızın lojistik yönetimini kendiniz yapamayacaksınız. Bu sistemi ABD'li şirket yönetecek" dedi.
Tam bağımsızlık için kendi milli savaş uçağımızı üretmemiz şart. Bu işler öyle F-35'lerle falan olacak gibi değil.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN