• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
‘Harekat Tel Rıfat ve Münbiç’ten başlar’ ERHAN GÜLENÇ ‘Harekat Tel Rıfat ve Münbiç’ten başlar’ erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 21.12.2018, 00:00

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapmaya hazırlandığı harekat öncesinde ABD'nin askerlerini Suriye'den çekeceği açıklaması büyük yankı buldu. Sanki ABD gidiyor ve Fırat'ın doğusunda da PKK/YPG terör örgütüyle bizi başbaşa bırakıyor şeklinde bir rüzgar estirilmeye çalışıldı.
Peki bu ne derece doğru? ABD gerçekten çekiliyor mu, yoksa çekiliyor gibi yapıp yeni bir strateji mi uyguluyor?

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Bu konuyu Güvenlik Politikaları Uzmanı, Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ'a sordum.
Başbuğ, ABD'nin açıklamasının 'bir gaz alma' ve 'oyalama' taktiği olabileceğini vurguladı ve ekledi: "Çünkü önceki akşam gelen son açıklamalar bununla çelişiyor. Beyaz Saray Sözcüsü son yaptığı açıklamada, 'Suriye'de birinci etabı bitirdik, ikinci etaba başlıyoruz. Orada işbirliği içinde olduğumuz yerel unsurları eğitmeye devam edeceğiz' diyor. Bunu söylediğiniz an herşeyin başa dönme riski doğuyor. Çünkü yerel unsur dediğiniz PKK/PYD'den başkası değil. 2. etaptan kastı ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri harekatının ardından siyasi ayağının başlaması olabilir. Yani herşey oldu bitti, düzeldi demek için çok erken."

ABD BAYRAKLARI İNDİRDİ

Başbuğ'a "Peki Türkiye şu aşamada ne yapar?" diye sordum. Bu süreçte Türkiye'nin eli kolu bağlı beklemeyeceğini ifade eden Başbuğ, şu değerlendirmede bulundu: "Bizim de bir aşamaya geçmemiz lazım. Onun da başlangıcı bana göre Tel Rıfat ve Münbiç olur. O bölgede Ayn Dadat ve onun yanında Uşariye beldeleri bulunuyor. Buralarda Amerika'nın bölgedeki ilk kurduğu üsler yer alıyordu.
Ancak o üslerdeki Amerikan bayraklarını indirmişler. Bir haftadır böyleymiş.
Bu hem yerel halkın verdiği bilgi hem de bizim görüntülerle tespit ettiğimiz bir durum. Amerika bir jest olarak bizim o isteğimiz doğrultusunda, 'Münbiç müsait, buyrun orayı temizleyebilirsiniz' diyebilir.
Ben ilk operasyonu oradan bekliyorum.
Münbiç'te eğer bir operasyon yapılacaksa Tel Rıfat'ın da bu işe dahil edilmesi ve ilk oradan başlanması şart." Yani, Fırat'ın doğusundan başlayacağız diye beklerken bir sabah kalktığımızda "Türk askeri, Tel Rıfat ve Münbiç'e girdi" haberleriyle karşılaşırsak şaşırmayalım...

ZİHNİYETİNİZ BATSIN!

Sizlere bu köşede CHP'nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz'ün Türkiye'nin Suriye'de yapacağı yeni harekatla ilgili "Önce ABD ile ciddi müzakere yapmamız lazım. Böyle birden bire 'Yarın geliyoruz' şeklinde bir askeri operasyonun pek meşruiyeti de olmaz" sözlerini aktarmış ve 'monşer'in adeta Amerikan borazanı gibi konuştuğunu vurgulamıştım.
Çeviköz, şimdi de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte AB büyükelçileriyle yedikleri akşam yemeğinin ardından skandal bir açıklama yaptı. Çıkıp, hiç utanıp sıkılmadan "Hep sayın Genel Başkanımız yurt dışına ziyarette bulunduğu zaman 'Türkiye'yi şikayete gitti' diyerek bazı serzenişlerde bulunuluyor. Bu akşam herhangi bir yorgunluğa yol açmamak için hepsini birden davet edip şikayetimizi toplu olarak kendilerine dile getirmiş olduk" diye konuştu.
Bu söz bugünkü CHP zihniyetini ve bu zihniyetin kökünün bu topraklarda değil başka topraklarda olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
Yazıklar olsun! Zihniyetiniz batsın!
Siz gidin Türkiye'yi böyle sağa sola şikayet edin! İşte bu zihniyetiniz yüzünden millet size iktidar vizesi vermiyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN