• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kocaoğlu ve ekibinin adaylık şansı bitti ERHAN GÜLENÇ Kocaoğlu ve ekibinin adaylık şansı bitti erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 23.12.2018, 00:00

Ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dün yaptığı konuşmayla belediye başkanlığı dönemine noktayı koydu.
İzmir'de aday enflasyonu nedeniyle yaşanan kaosu sona erdirmek için CHP'de gündeme gelen 'abi' formülü çerçevesinde ismi yeniden konuşulan Kocaoğlu, dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir adayını anket yaptırıp en son açıklayacağını duyurmasıyla hayal kırıklığına uğradı.

3. BAŞKALDIRISINI YAPTI

'Mevcut başkanla yola devam edilecek bir yerde açıklama en sona bırakılmaz. Demek ki, kesin benimle devam etmeyecek' diye düşünen Kocaoğlu, baştan bu yana kurguladığı oyunun bozulmasıyla Kılıçdaroğlu'na karşı 3. başkaldırısını yaptı.
Muharrem İnce yanlılarının olağanüstü kurultay için imza topladığı süreçte "CHP'de değişim şart" diyen, ardından da TV'de "CHP'nin bu ülkeyi yönetecek politikası yok" ifadesini kullanan Kocaoğlu, parti liderine dün de İP'yle ittifak yaparak Manisa, Balıkesir ve Denizli başta olmak üzere çok sayıda ilde aday çıkarmama kararı aldığı için çattı. "Koskoca CHP 'Ben şu şu illerde seçime girmiyorum' diyemez. Örgüt dağılır" diyen Kocaoğlu, Genel Başkanı açıkça eleştirerek adaylık ihtimalini tamamen bitirdi.

EKİBİ DE TIRPAN YER!

Kocaoğlu, bu hamlesiyle sadece kendi adaylık ihtimalini değil, bana göre kendisine yakın isimlerin de Büyükşehir ve ilçe belediyelerindeki adaylık şansını da sona erdirdi.
Bu saatten sonra CHP'de Kocaoğlu'na yakınlığıyla nam salmış ilçe belediye başkanları mutlaka tırpanı yer. Hele Aziz Başkan'ın en sıkı ekip arkadaşı Alaattin Yüksel'in talip olduğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının artık hayalini bile kurmaması kendisi için en doğrusu olur.

GENEL BAŞKANLIK İSTİYOR

Bu arada şu notumuzu da düşelim...
Kocaoğlu için kulislerde 'Aslında gönlünde CHP Genel Başkanlığı koltuğu yatıyor' söylentileri vardı.
Aziz Başkan, dünkü çıkışıyla artık CHP'de resmen bir 'parti içi muhalif' statüsü kazandı. CHP 31 Mart'taki yerel seçimde yine bir hüsrana uğrarsa Kocaoğlu, kulislerdeki bu söylentiyi doğrularcasına genel başkan adaylığına yelken açarsa kimse şaşırmasın... Her ne kadar Ankara'daki panelde 15 yılda oluşturduğunu iddia ettiği modeli boş koltuklara anlatsa da O belediyecilikte çok başarılı olduğunu ve genel başkanlığın hakkı olabileceğini zannediyor!

KESİCİ: ÖYLE BİR DÜŞÜNCEM YOK

Size dün bu köşede CHP kulislerinde İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda İstanbul Milletvekili İlhan Kesici'nin de adının geçtiğini aktarmıştım. Hem İzmir hem de Ankara'daki kulislerde CHP'de İzmir için aranan 'abi' formülünde Kesici ihtimalinin de değerlendirmeye alındığı iddiası bir hayli gündeme gelmişti.
Dün Sayın Kesici ile görüştük. 10 gündür Washington'da NATO Parlamenter Asamblesi Transatlantik Forum toplantılarına katıldığını anlatan Kesici, "Bütçe'nin kapanış oturumuna yetişebilmek için döndüm. Benim böyle bir düşüncem yoktur. Olmaması da normaldir. Bana şu ana kadar yapılmış bir teklif de yok" diye konuştu. CHP'nin İzmir adayıyla ilgili kulislerde senaryo üzerine senaryo kurgulayanlara Kesici'nin bu sözlerini aktarıyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN