• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
İzmir’deki film ihalesinde dönen filmler! ERHAN GÜLENÇ

İzmir’deki film ihalesinde dönen filmler!

erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 20.11.2021, 00:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi, özellikle pazarlık usulü ile yaptığı ihalelerde İzmirli firmaları dışlıyor. Alın size, iki ihale bombası.. İzmir'de ve Türkiye'de hiç prodüksiyon şirketi yokmuş gibi belediye iki tanıtım filmi çekimi için İstanbullu Seagull Crow And Partners firmasına adrese teslim 2 iş verdi. İhale Kanunu'nun 21/F maddesi çerçevesinde pazarlık usulü ile yapılan ilk ihale Maraton İzmir'in tanıtımı amacıyla çekilecek kısa film için 2 Nisan 2021'de yapıldı.
250 bin lira yaklaşık maliyet belirlenen ihalede tek firmadan teklif alındı. O da İstanbullu Seagull'dan.. Şirket verdiği 230 bin liralık teklifle ihaleyi aldı.

YİNE AYNI FİRMAYA VERİLDİ
İkinci ihale ise, geçtiğimiz 5 Kasım'daydı.
Yine 21/F maddesi çerçevesinde pazarlıkla ihale edilen işin adı "İzmir spor kulüpleri film yapım hizmeti" idi. İşin yaklaşık maliyeti de 403 bin lira olarak belirlendi. Bu iş de sözde pazarlıkla tek teklif alınan aynı şirkete 400 bin lira bedelle verildi... İki filmi de İzmir veya Türkiye'de çekebilecek başka bir prodüksiyon şirketi yok muydu? En az yüzlerce olduğunu bu sektörde olan herkes bilir.
Peki bu iki iş için neden tek teklif ve üstelik de hep aynı firmadan alındı? Kafalarda daha onlarca soru var...
Gökçe'nin yerine yine Çankayalı mı?
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreter Buğra Gökçe'nin gideceği yönündeki söylentileri geçtiğimiz günlerde yazdım. Artık bu söylenti herkes tarafından dile getiriliyor. Bu süreçte Gökçe'den de bunun doğru olmadığını ortaya koyacak bir adım gelmedi. Hatta son iddia Gökçe'ye 'tebligat'ın gittiği ve yerine yeni atama yapılıncaya kadar Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak'ın bakacağı yönünde. Atak'ın geçtiğimiz günlerde Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ile bir araya gelmesi ve ilçede yapılacak Büyükşehir yatırımlarıyla ilgili incelemelerde bulunması dikkat çekmişti.

SOYER'İN İLK TRANSFERİYDİ
Gökçe gider mi, giderse yerine Atak getirilir mi? Bilemiyorum. Ancak Atak'ın da en önemli özelliği İzmir'e Gökçe ile birlikte Ankara Çankaya Belediyesi'nden gelmesi. Çankaya Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Atak geçtiğimiz dönem Konak Belediyesi Başkan Yardımcılığına transfer oldu. Soyer tarafından Büyükşehir Belediyesi'ne genel sekreter yardımcısı olarak transfer edildi. Bu Soyer'in başkan seçilince yaptığı ilk transferdi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA