• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
İzmir’in 17 kez yurtdışına giden gezgin danışmanı! ERHAN GÜLENÇ

İzmir’in 17 kez yurtdışına giden gezgin danışmanı!

erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 11.01.2022, 00:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yurt dışına çok fazla seyahat etmesi nedeniyle Seferihisar yıllarından bu yana eleştiriliyor. Ancak bugün Büyükşehir Belediyesi'nde çok ön plana çıkmayan fakat Soyer'i bu konuda oldukça geride bırakan bir isim var. O'nu da ben duyurayım istedim.
Soyer bir ara şaka yollu da olsa "İzmir eyaletini kurmaktan" bahsetti ya işte danışmanı Onur Kadir Eryüce, adeta kendisinin 'Dışişleri Bakanı(!)' gibi çalışıyor...

TAM 17 KEZ SEYAHATE ÇIKTI
Soyer'le Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği'nden (SODEM) bu yana beraber çalışan Eryüce, adeta leyleği havada görmüş... Soyer göreve gelince danışman yapılan ve genel sekreter maaşının yüzde 75'i bağlanan İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Onur Kadir Eryüce'nin yurt dışı seyahatlerini inceledim.
Belediye bütçesinden dünya kazan kendi kepçe misali gezen Eryüce, bazıları Soyer'le birlikte olmak üzere 2.5 yılda 10 ülke 11 şehir gezmiş. Gezdiği şehirler arasında Barcelona, Glasgow, Frankfurt, Brüksel, Strazburg, Roma, Cannes, Moskova, Berlin, Chengdu da yer alıyor. Ayrıca Yunanistan'a da gitmiş.
Bu sürede yaptığı Brüksel seyahati sayısı 4'ü buluyor. Eryüce sadece 5-30 Ağustos 2019 tarihleri arasında yani 25 gün boyunca Belçika, Yunanistan, Fransa ve İspanya'da düzenlenecek olan toplantılara katılmış.

SEYAHATLERİN FAYDASI NE?
Belediye tarafından özel hizmet pasaportu çıkartılan Eryüce, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Batı Asya ve Orta Doğu Teşkilatı (UCLG-MEWA), Avrupa Kentler Ağı (Eurocities), Akdeniz Kentler Ağı (Medcities), İslam Başkentler ve Kentler Teşkilatı (OICC), Avrupa Bölgeler Meclisi (AER) ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi gibi kuruluşların toplantısından toplantısına geziyor. Peki İzmir'e bunun ne kadar faydası oluyor? İzmirliye orada konuşulanlar, yapılanlar hakkında ne kadar bilgi veriliyor? İşte bu konu muğlak...
Bu konuda Sayın Soyer herhalde bir bilgilendirme yapacaktır...

İLGİNÇ BİR GÖRÜNTÜ OLUŞUYOR
Bu arada Eryüce derken kendisinin boy uzunluğuna da dikkat çekmek zorundayım. Çünkü, Eryüce'nin boyu 2 metrenin çok üzerinde. Bu nedenle Soyer ile yan yana geldiklerinde ilginç bir görüntü oluşturuyorlar...
Yanlış anlaşılmasın, bunları yazarak "Eryüce neden bu kadar yurtdışına gidiyor?" diye eleştirmiyorum. Bir haberci olarak sadece İzmir kamuoyunda bilinmeyen bir gerçeği ortaya koyuyorum. İstanbul'da yaşayan ve yazdığı kitapla Başkan Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer'e övgüler dizen Sunay Akın gibi danışmanlardan çok daha iyidir.
En azından işini ciddiyetle ve reklam yapmadan yerine getiriyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA