• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kuş gribinden beter! ERKİN USMAN

Kuş gribinden beter!

Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 02.08.2010, 00:00
Salgın olmasına çeyrek var.
Son günlerin sık görülen vakalarından birinin adı şöyle: Viral Konjoktiviter.
Özellikle yüzme havuzlarının sık bulunduğu bölgelerde görülen bir virüs bu.
Gözde kaşıntı, yanma, yabancı cisim hissi ve yanında üst solunum yollarında yanma gibi bulgularla başlar.
Bir gözde başlayarak, birkaç gün içinde diğer göze de bulaşabilir.
İzmir'in ünlü göz mütehassısı Nuri Matay bu sırnaşık virüsün tanımını yaparken, "Kuş gribinden de beter" benzetmesini gündeme getiriyor ve ardından ekliyor:
"Kırmızı ve ödemli bir görüntüsü vardır. Gözkapakları arkasına yerleşir. Gözlerde sulanma başlar ve bunu sürekli akıntı izler."
* * *
Doktor Nuri Matay'a sorduk:
"Peki ya tedavi?"
Yanıt şöyle:
"Soğuk kompres ilk müdahale olmalı, bunu ikinci yol izlemeli. İşte bu aşamada kapakta varsa ödem temizlenmeli."
Dr. Matay bu hastalığı "çok bulaşıcı" olarak nitelendiriyor ve devam ediyor:
"Başlangıçtan sonraki ilk 10 gün bulaşacılığın en fazla olduğu dönemdir. Bu süreç mutlaka bir hekim kontrolünde geçirilmeli. Bu durum bazı hallerde 2-3 hafta da sürebilir."
* * *
Konjoktiviter Viral olaylarının son günlerde artış göstermesinini temel nedenlerinden biri de iyi temizlenmeyen yüzme havuzları...
Bunu bir de, kaşınmaya başlayan gözlere sürülen parmaklardaki kiri ekleyecek olursanız olayın ciddiyeti ortaya çıkar.
Dr. Matay'ı dinlemeye devam:
"Öncelikle solunum yolu ve temasla bulaşabileceği için
korunma tedbirleri başta gelir.
Ya meska kullanmalı ya da dezenfekte el temizliği gerçekleştirilmeli. Evlerde ortak eşya kullanımına son. Havlu, yastık, yorgan, hatta tarak. Ortak makyaj malzemelerine de dikkat."

kentten
Bizim Erkan, duman avcısı!

Yeni Asır sağlık muhabiri ve Sağlık Eğitim Muhabirleri Derneği (SEMDER) Başkanı Erkan Doğan, İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Üyeliği'ne getirildi.
İzmir Valisi Yardımcısı GÜnhan Sarıkaya ve İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Mehmet Özkan'ın imzaladığı karar ile bu göreve getirilen Doğan, sigara ve tütün ürünlerinin zararları konusunda kurul bünyesinde mücadele verecek.
* * *
Tütün Kurulu'nun her ayın üçüncü perşembe gününde İl Sağlık Müdürlüğü İbni Sina Toplantı Salonu'nda bir araya geldiğini belirten Doğan, "Öncelikle beni kurul üyeliğine layık gören yetkililere teşekkür ediyorum. Meslek yaşamımda elimden geldiğince çevremdeki insanları ve yakınlarımı sigaranın zararları konusunda bilinçlendirmeye çalışıyordum. Artık bu çabamı İl Tütün Kontrol Kurulu bünyesinde yürüteceğim. Tütün Kanunu'nun uygulanması, sigaranın zararları konusunda toplumun bilinçlendirilmesi için kurul yöneticileri ve üyeleri ile birlikte çalışacağız" dedi.
* * *
Uzmanların sigara içen her iki kişiden birinin sigara nedeniyle öleceğini açıkladığını hatırlatan Doğan, hedeflerini şöyle çiziyor:
"Sigara sağlığımıza ve cebimize zarar veriyor. Gençlerimizin sigaraya başlamaması, içenlerin de bırakmaları amacıyla elimizden geleni yapacağız. Sağlık ve Eğitim Muhabirleri Derneğimiz bünyesinde de sigara karşıtı projeleri İl Sağlık Müdürlüğü'nün de desteğiyle hayata geçireceğiz. Dumansız Hava Sahamızın genişmesi ve sigara içmeyen bir toplum olmamız en önemli hedeflerimiz arasındadır."
Doğan, kapalı yerde veya ticari araçlarda sigara içen kişileri de cezai işlemi uygulayacak belediyelere bildireceğini sözlerine ekledi.

küpe
Üzülmek yarının sıkıntısından bir şey eksiltmez. Sadece bugünün gücünü tüketir.
A.J. Cronin

fıkra
Bahane

Bay Mustafa sabahtanberi elinde olta deniz kıyısında balık bekliyordu.
Saatlerdir onu izleyen balıkçı Ali Reis seslendi:
"Ne bekliyorsun bugün balık yok..."
"Benim de tutmadan gitmeme imkan yok..."
"Neden?"
"Karım balık tutmadan eve gidersem beni eve almayacak..."
Ali Reis güldü:
"Karı seni evden kovmuş da haberin yok..."
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI