• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Çılgın Cuma öncesi 11.11 festivali ERMAN AZAR Çılgın Cuma öncesi 11.11 festivali Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 03.11.2018, 00:00

Dünya çapında en büyük indirimlerin yapıldığı ve satış rekorlarının güncellendiği 'Black Friday', her sene Hristiyanların kutladığı Noel'den önceki son Cuma günü yapılan büyük bir alışveriş festivali. Aslında çıkış noktası İngiltere olan bu özel günde, ofis partileri ve özel etkinlikler çok meşhurdur. Ancak zamanla ABD'ye de yayılan bu etkinliğin formatı daha çok alışveriş festivaline dönüştü ve güzel de oldu.
Artık Black Friday öncesinde alternatif bir gün daha var. Rekabetin oldukça yüksek olduğu sanal alışveriş dünyasında, hem de stratejik bir hamleyle 1-1.5 ay önce 11 Kasım'da artık bir önemli alışveriş etkinliği daha var.
Günlerdir reklamlarını gördüğünüz Çinli E-ticaret devi AliExpress'in 11.11 alışveriş festivali artık ülkemizde de biliniyor ve takip ediliyor.
Neredeyse yarı yarıya, bazı ürünlerde ise çok daha fazla indirim fırsatları ile herkes alışveriş çılgınlığına davet ediliyor.

ASLINDA YALNIZLAR GÜNÜ

Her şey bundan 9 yıl önce Alibaba'nın kurucusunun Amerikalıların 25 Kasım'da Black Friday alışveriş günü çılgınlığının benzerini yapmak istemesiyle başladı.
Yıllardır kutlanan bu alışveriş festivaliyle rekabet etmek isteyen Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, Çin kültüründe "Yalnızlar Günü" olarak bilinen 11 Kasım gününü kendi alışveriş günü olarak yarattı. İndirimler Çin ile sınırlı kalmadı ve Türkiye dahil onlarca ülkede de uygulanmaya başladı. Festivale tüm dünya ülkelerinden katılan alışveriş siteleri var.
7 yıldır düzenlenen bu festivale Aliexpress, Gearbest, Lightinthebox gibi diğer Çin sitelerinin yanında ülkemizden de N11 başta olmak üzere çok sayıda katılım var.
Sayısız üründe büyük indirimler söz konusu. Alibaba, bu özel günde milyarlarca dolar satış yaparak her sene Guinness Rekorlar Kitabı'na giriyor. Bu sene de 20 milyar doların üzerinde bir satış rakamı bekleniyor.

ZORLA ALDIRIYORLAR

Bu alışveriş festivalini başka bir şekilde yorumlayanlar da var elbet. O da tüketim çılgınlığına dikkat çekmek isteyenler. Haklılık payları da var.
Çünkü kendini kaybedip ipin ucunu kaçıranlar da oluyor. Elinde o üründen varken 1 tane daha alan ya da sırf büyük bir indirime girdi diye hiç ihtiyacı olmayan bir ürünü alanların sayısı çok fazla. Size tavsiyemiz; ince eleyip sık dokuyun, ihtiyacınızı belirleyin ve duracağınız noktayı da bilin. Yoksa sonra binlerce liralık bir kredi kartı ekstresiyle karşılaşırsınız.

DRONE'DAN AYAKKABIYA SAATTEN TELEFONA HER ŞEY

Aradığımız her şeyi bulmanın mümkün olduğunu söylemeye gerek yok artık. Ancak bu özel günde her üründe en iyi fiyatların sunulduğunu ve daha sonra da bu fiyatlara kadar inilmeyeceğini unutmayın. Yani tüketim çılgınlığına kapılmadan, önümüzdeki süreçte nelere ihtiyacınız olabileceğini de düşünerek alışveriş yaparsanız karlı çıkabilirsiniz.
Mesela eninde sonunda lazım olacak bir ayakkabı, mont, elbise ya da şu anda ihtiyacınızın olmadığı ancak mutlaka kullanacağınız bir gözlük gibi ürünleri 11.11'de en iyi fiyatlarla satın alabilirsiniz.
Akıllı saatler 90-100 dolar yerine 40-50 dolara kadar, büyük markaların ayakkabıları da 100-150 dolar yerine 60-70 dolara kadar indirimlerle satışa sunuluyor. Fiyatları karşılaştırmak da çok kolay.
Ben size akıllı saat, telefon aksesuarları gibi elektronik ürünleri ve kışlık mont, ceket gibi giysileri tavsiye ederim. En iyi indirimler buralarda oluyor. Şimdiden iyi alışverişler...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI