• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Küçük esnafa ikinci emeklilik FARUK ERDEM Küçük esnafa ikinci emeklilik faruk.erdem@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 03.11.2018, 00:00
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 1 Ocak itibariyle küçük esnafa da imkan sağlanacak. 5-9 çalışanı olan işyerleri Ocak’ta sisteme dahil olacak. 45 yaş altına ikinci emeklilik gelecek

Çalışanlara ikinci emeklilik getirecek zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 yılı itibariyle başlamıştı.
Öncelikle çok çalışanı olan şirketler sisteme dahil oldu ve şimdi sıra küçük esnafa geldi. 5 ile 9 çalışanı arasında personeli olan şirketler de 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren sisteme dahil olacak. Bu şirketlerde çalışan 45 yaş altındaki sigortalılar BES sistemine girecek ve birikimleri için bir hesap açılacak.
Bütün bu işlemleri işveren yapacak ve bir BES şirketiyle anlaşarak çalışanlarını oraya kaydettirip primlerini ödeyecek.
Bu sistemde ilk başta çalışanlar zorunlu olarak kayıt oluyorlar. Daha sonra cayma hakkını kullanmak isteyen sistemden çıkıyor.
Cayma hakkını kullanan çalışanın sözleşmesi iptal ediliyor.
Bununla birlikte, cayma hakkını kullanan çalışanlardan yapılan kesintiler ise iade ediliyor.
Böylece, otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkını kullanan çalışan bir maddi kayba uğramıyor.
Kalmak isteyen için ise devletin çok önemli destekleri devreye giriyor.

KESİNTİ MAAŞA GÖRE

Çalışanların katkı payları işverenleri tarafından ücretleri kesilerek bireysel emeklilik şirketine aktarılıyor. Burada çalışanlar için ek bir işlem yapmaya gerek kalmıyor. İşverenin parayı yatırdığı hesap ise çalışanın kontrolünde oluyor. Bireysel emeklilik sözleşmesine ödenecek katkı payı, çalışanın brüt ücretinin yüzde 3'ü kadar oluyor. Örneğin brüt ücreti 3 bin lira olan bir çalışan için kesinti miktarı 90 lira olarak belirleniyor. Bu para her ay maaşından kesilerek bireysel emeklilik şirketindeki hesabına aktarılıyor. Ancak isteyen çalışan bu miktarı istediği kadar artırabiliyor. Artırma işlemi her ay da yapılabiliyor istenilen zamanda da.

ÜÇ AYRI KATKI GELİYOR

Sistemden çıkmayıp kalan çalışanların hesabında sadece kesintiler birikmiyor. Devletin üç ayrı katkısı devreye giriyor.
Öncelikle her ay yatırılan kesintinin yüzde 25'i kadar bir payı da devlet hesaba aktarıyor.
Yani ayda 100 lira kesintisi olan bir çalışanın hesabına 125 lira yatırılıyor.
Devlet katkıları bununla da bitmiyor. Sistemde kalmayı seçen çalışanın hesabına ayrıca 1000 lira da devlet katkısı olarak yatırılıyor.
Bütün bunlara ilaveten süre sonunda emeklilik hakkını kazanan çalışanın tüm birikimlerinin yüzde 5'i kadarı daha hesabına ekleniyor.
Böylece devlet üç ayrı katkıyla bireysel emeklilik hesabını desteklemiş oluyor. Sadece devlet katkıları değil birikimler onlarda değerlendiği için ayrıca kazanç da getiriyor.

İŞVERENLER NE YAPACAK

- İşverenler öncelikle, otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda yetkilendirilmiş en az bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi imzalamak zorundadır.
-İşverenler sözleşme imzalayacağı şirketin seçiminde, hizmet kalitesi ve çalışanlara sunulan avantajları dikkate alacaklardır.
- İşverenler çalışanın ücretinden kesinti yaparak emeklilik şirketine aktarıyor.
- İşveren katkı payını zamanında emeklilik şirketine aktarmaz veya geç aktarırsa çalışanın birikiminde oluşabilecek parasal kaybı telafi etmek zorundadır.
- Ayrıca işverenler, çalışanların katkı paylarının yönlendirileceği fonlara ilişkin olarak "faiz içeren" veya "faiz içermeyen" şeklinde tercihlerini almak, tercihte bulunmayanlar adına tercihte bulunmak, çalışan bilgilerini şirkete göndermek ve çalışanın sözleşmesi ile ilgili bir takım taleplerini şirkete iletmekle de yükümlü bulunmaktadırlar.

Sigorta ve BES şirket sayısı - 62
BES şirket sayısı - 18
BES Fon büyüklüğü - 77,8 milyar TL ( 2017)
Katılımcı sayısı - 6,9 milyon kişi
Otomatik BES katılımcı sayısı - 4,9 milyon kişi (2018-Eylül)
Çalışanların fon tutarı - 3,8 milyar TL

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI VAR

Askerden geleli 6 ay 17 gün oldu iş bulamadım, devletten maaş alabilir miyim? Askerden önce de 122 gün sigortam var. Ömer ASLAN

Devletten maaş imkanı bulunmuyor ama zannedersem kastınız işsizlik ödeneği. İşsizlik ödeneği kendi istek ve kusuru dışında işten ayrılanlara veriliyor.
Tabi askere gitmek için ayrılanlar 90 günü geçmemek kaydıyla askere giderlerse dönüşte işsizlik maaşı alabiliyor. Bunun için 122 günlük sigorta tek başına yeterli olmuyor. Öncelikle askerden önce işyerinizden askerlik için ayrılmış olmanız gerekir. 122 günlük sigortanın kesintisiz olması lazım. Ayrıca son 3 yılda 600 gün sigortanızın bulunması da isteniyor. Bu şartlar bulunuyorsa İŞKUR'a müracaat ederek işsizlik maaşı alabilirsiniz.
Ancak askerden geldikten sonra 1 ay içinde başvurmak lazım.
Aksi halde her geçen gün sizin maaş sürenizden kesiliyor. 6 ay geçmesi sizin maaş hakkınızın önemli bir bölümünü götürür.
Eğer 300 gününüz varsa zaten 6 ay maaş alabiliyorsunuz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

18.10.1995 tarihinde sigortalı oldum. Primimi tamamladım. 1973 doğumluyum. Mustafa Ali KARACA
25 yıl 55 yaş ve 5750 gün şartlarınız var. Priminiz tamam olsa da yılınız ve yaşınız henüz tamamlanmamış. Yaşınızın dolacağı 2028 yılında emekli olursunuz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI