• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Bana yalan söyleme! FİLİZ ÖZKOL

Bana yalan söyleme!

filizozkol@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 04.02.2019, 00:00

Oynamayı seviyoruz. Kendimizi hayal ettiğimiz biçimde karşımızdaki kişiye sunmaya bayılıyoruz.
"BEN DOĞALIM, ORGANİĞİM" demek bile faydasız. Belki doğal olma rolünü kendimize biçtik. Olduğumuz gibi olma oyunu başlattık hem kendimizle hem çevremizle.

Teknoloji ne güne duruyor? Zihnimiz ve parmaklarımız birlikte dans ediyor.
Sanal dünyamızın geniş ufuklarında bizi olağanüstü göstermek uğruna tüm maharetlerini gösteriyorlar.

Olamayan bizlerin olmuş gibi yapmamızın altında bize sunulan olanakların üzerinden duygusal tatmin sağlamak için tüm şartların bize hizmet etmesini sağlıyoruz. Sosyal medya canavarları gittikçe artarken, kaybolmuş değerlerimiz ortalığa saçılmış dökülmüş. Aramakla bulsak şanslı sayılırdık. Şüphe üzerine kurulmuş ilişkilerin anlamsızlığının kime ne faydası var ki...
Karşımızdaki kişileri acımasızca incelerken, biz gerçekten ne kadar doğruyuz. Her şey bizi bilinmezliğe sürüklüyor.

Genç kadın karşısındaki adama bülbül gibi şakırken kişiliğinin ne kadarını yansıtıyordu.
Yüzlerce kelimenin uçuştuğu bir ortamda kim bilir kendisine ait olmayan
neler anlatıyordu. Peki, adam inanıyor muydu?
Hiç sanmıyorum. Kadının kurguladığı senaryoya uygun bir başka
hikaye ile tamamlamaya çalışırken
üstünlük sağlama çabasındaydı sanırım.

İnsanlar neden karşısındaki kişiye farklı görünme isteği içindedir. Neden yalan söyler? Hepimizin yalan ve aldatma konusunda sürekli şikayetleri vardır.
Geçen gün bir radyo programında DJ'in dinleyicilere sorduğu bir soruyla hemen bu konunun içine daldım. Öyle ki; bu konu tarih boyunca erkekler mi yoksa kadınlar mı daha yalancıdır veya yalan söyler sorgulamalarına kadar uzanmıştır.
Yalan söylemek karakteristik bir özellik midir? Yoksa koşullara göre değişen bir konu mu? İşte konumuzu bir inceleyelim bakalım uzmanlarımız neler söylemiş..

Massachusetts Üniversitesi psikoloğu Robert Feldman, "Yalan söylemek kendimize duyduğumuz saygıyla ilişkili" diyor; "İnsanların kendilerine güveni tehdit altında olduğunda, daha yüksek seviyedeki yalanları tercih etmeye başlıyorlar." "Çoğumuz bir refleks olarak yalan söylüyoruz ve bunun farkında bile değiliz" diyor Feldman.

Bazı yalanlar zararlı olamayabiliyor.
Onlara beyaz yalanlar diyoruz. Örneğin, sevdiklerimizi üzmemek adına söylediğimiz zararsız yalanların hayat kurtardığını biliyoruz. İlişkilerin bir çoğunda fırtınaların yarattığı hatta birçok evliliklerin bu tür olaylardan sonra bittiğini biliyoruz.

Toplumsal hayatımızı elinde tutan bir done. TV'lerde yayınlanan birçok programın altında, sanal kurgular yatmıyor mu? Çocuk ebeveynlerine, sanatçı yeri geldiği zaman izleyenlerine, karı kocalar birbirlerine.

En büyük aşklar küçücük bir yalan yüzünden bitmiyor mu? Ağzımızdan istemeden dökülen sıradan sözcükler karşımızdaki kişi için çok önemli olabilir.
Sizin basit olarak algıladığınız birkaç kelime ile bir insanın dünyası aydınlanır veya kararır. Beynimizin doğru çalışması ve kelimelerin doğru çıkmasının önemini tüm ilişkilerimizde görebiliyoruz.

Ne diyelim. Doğru ve sağlıklı düşünmenin ürünü yalansız ve toksinsiz bir hayat getiriyor. Karmaşık düşüncenin yorgunluğu mu? Sade düşünmenin rahatlığı mı?
SİZ KARAR VERİN.. MUTLU HAFTALAR..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA