• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
İş dünyasının 2 acı kaybı GÜRKAN ERTAÇ İş dünyasının 2 acı kaybı gurkan.ertac@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 08.08.2018, 00:00

Bergama Öztüre'ye ağladı

Hayatı hep çalışmayla geçen, Bergama'nın yetiştirdiği en önemli isimlerden biriydi hayırsever işadamı Mithat Öztüre.
Bergamalılar O'na "Baba" adını takmışlardı, öylesine seviliyordu.
Ebediyete göçünceye, gözlerini kapayıncaya dek Bergama'dan kazandıklarını Bergama'ya harcadı.
Kendisinin ve eşi Necla Hanım'ın ortak adı verilen Bergama Devlet Hastanesi'ni yaptırdı.
Ayrıca bir oratokula imza attı, yaptığı bağışların sayısını buraya sığdırabilmek olanaksız.
84 yaşında yazdığı ve hayat hikayesini anlattığı, "Ben Mithat Öztüre" adlı kitabını gençlere armağan ederek dürüst, ahlaklı yaşamanın, hayırseverliğin, paylaşımın sırlarını gençlere açıklamış, ipuçları vermişti.
Turizm yolunu gösterdi Bergama'yı yüceltecek yolu şöyle göstermişti: "Allah'ın yardımıyla bugünlere geldim, dürüstlükten hiçbir zaman ödün vermedim.
Elbette büyük zorluklarla karşılaştım ama bunlar beni hiç yıldırmadı. Yörede yatırım yapılabilecek çok kalemler var. Hayat Treni hiçbir zaman kaçmaz, insan çok fırsatlarla karşılaşıyor. Önemli olan, bu fırsatları değerlendirebilmek.
Bölgemizde orman ürünleri, sulu tarım, kuru tarım, çam fıstığı, hayvancılık gibi varlıklar, insanları sanki biraz tembelliğe itiyor. Oysa turizm şehri olan Bergama'da turisti tutabilecek, eğlendirecek yatırımlara büyük ihtiyaç var."

Unutulmayacak biri...

Öztüre, Bergamalı sanayicilerin, üzerlerindeki ölü toprağını bir an önce atması gerektiğinin de altını çizmişti. Bergama'nın turizm patlaması, Öztüre'nin ne kadar haklı olduğunu gösterdi. Öztüre, kitabında da örnekler verdi.
Baki kalan kubbede hoş sada. Bergama ve Türkiye, Mithat Öztüre gibi dürüst, çalışkan ve hayırsever, yaşadığı yerden kazandıklarını kentine verecek insanları hiç unutmayacak.

BİR EFSANEYİ KAYBETTİK

Hüsnü Ekiz, İzmir'de bir asır önce zeytinyağı fabrikası kuran ilk insandı.
Kemeraltı'nda Salepçioğlu İşhanı'nın hemen yanında Ekiz Zeytinyağ ve Sabun Fabrikası vardı. Uzun yıllar Türkiye çapında işler yaptı. Hüsnü Bey ebediyete göçünce bayrağı 1961 yılında oğlu Muhittin Ekiz aldı. Muhittin Ekiz işadamlığındaki hünerinin yanı sıra sosyal bir insandı, spor ve at yarışı sevgisi üst düzeydeydi. Ünlü, şampiyon atların sahibiydi. Türkiye Jokey Kulübü'nün de asli üyesiydi.

EFSANENİN ÖNEMLİ AYAĞI

Muhittin Ekiz'in Göztepe'nin şaşaalı devirlerine attığı imza hiçbir zaman unutulmayacak.
Zeki Çırpıcı'nın moderatörlüğünde Ahmet Sevil ve Elhan Özgener'le birlikte harika işler yaptı. Efsane Göztepe'nin efsane genel kaptanıydı. O'nun devrinde Göztepe, Türkiye'nin Avrupa Kupaları'nda fırtınalar estirdi, 1963'ten 1970'e kadar sarı-kırmızılı ekip o zamanki adıyla Fuar Şehirleri Kupası'nda şimdiki UEFA Kupası'nda yarı finale yükselerek ülkenin futbol elçisi olarak harikalar yarattı. Tabii bu başarıda aslan paylarından biri de Muhittin Ekiz'e aitti. Göztepe'nin efsane futbolcuları O'nu şöyle değerlendirdi:

NEVZAT GÜZELIRMAK : Altın devrin altın insanıydı. Bizi gerçek bir ağabey gibi kucaklar, her sorunumuzu çözerdi. Püramatörce Göz-Göz'e hizmet etti.

FEVZİ ZEMZEM : İskenderun'dan beni beğenip Göztepe'ye getirdi. En büyük başarılarımızın altına imza atan birkaç önemli isimden biriydi.

ERTAN ÖZNUR : Tanıdığım en iyi insandı diyebilirim. Sürekli güleç yüzüyle en kritik sorunlarımıza bile çözüm bulurdu. Başarılarımızın önemli mimarlarından biriydi.

HALİL KİRAZ : Bizler ve Göztepe O'nu hiç unutmayacağız. Göztepe Avrupa'da fırtınalar estirdiyse Muhittin Ekiz'e ayrı bir özel yer açmalıyız. Göztepe'nin, İzmir'in başı sağolsun.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN