• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kuklaların babası HAKAN URGANCI Kuklaların babası hakan.urganci@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 10.03.2019, 00:00

Hep söylerim, dünyanın en meşhur şehirlerinden bazıları, bilinirliklerini sadece şehrin büyüklüğünden ya da doğal güzelliğinden değil, etkinliklerinden alırlar. Şehre adını veren festivallerinden alırlar. Yıllar içinde bir hayli oturan İzmir kukla günleri de yüz akımız olan işlerden. 'Kuklaların babası' Selçuk Dinçer', festival programında bu yıl 24 ülkeden 42 kukla tiyatrosu topluluğu 44 gösteriyi 47 kapalı ve açık gösteri mekanında 174 kez sahneleyecek.
Bir söyleşinin de yer alacağı festival programında 4 adet sergi de sanatseverleri ağırlayacak.

Beşi profesyonel sahne sanatçıları, ikisi de çocuklar için yedi atölye çalışması festival programını zenginleştirecek. Dünyanın en çok bilinen kukla festivallerinden biri onüçüncü kez İzmir'de başladı.

Bir kere giderseniz, kuklanın ne kadar yaratıcı olabileceğine şaşıracak, kukla tiyatrosunun sadece çocuk işi olduğunu iddia edenlerin ağzına terlikle vurmak isteyeceksiniz.

​İZMİR CAZA HAZIRLANDI
2 Mart'ta başlayıp 20 Mart'a dek sürecek 26.
İzmir Avrupa Caz Festivali başladı. İKSEV'in düzenlediği festivalin amacı, Avrupa'nın ve Türkiye'nin kendi alanlarında önemli gelişmeler sağlamış caz sanatçılarını bir araya getirerek bu kültürü geniş kitlelere yaymak.

İtalya, Fransa, Almanya, Avusturya, Romanya ve İsviçre'den gelen caz sanatçıları İzmirli caz severlerle buluşurken, çok sayıda genç izleyici Avrupa Cazını dinlemek, anlamak, öğrenmek ve sevmek fırsatını bulacak. Festivalin benzerlerinden en büyük farkı, eğitim ağırlıklı olması.
Festivale konser vermek için gelen sanatçılar atölye çalışmaları ve ustalık sınıflarıyla İzmirli genç sanatçılara birikimlerini aktarıyor.

Atölye çalışmalarına katılan başarılı gençlerden ikisi Siena Caz Vakfı ve İKSEV işbirliği ile İtalya'da Siena Yaz Caz Ustalık Sınıfları kurslarına burslu olarak katılıyor ve bugüne kadar 21 genç bu olanaktan yararlandı.
Festival açılışı, her zamanki gibi Ahmet Adnan Saygun'da yapıldı.

Yoğun ilgi gören açılışta, Engin Recepoğulları, Ercüment Orkut, Kağan Yıldız ve Ferit Odman gibi genç ustalardan oluşan Ferit Odman Quartet sahne aldı ve ayakta alkışlandı.

YENİ BİR SOLUK
İzmirli gazeteci Mithat Umutoğulları'nın İzmir'e kazandırdığı TV35, görkemli bir lansmanla yayın hayatına başladı. Belediye başkan adaylarının da katıldığı ve İzmir Arena'da, siyasetten iş dünyasına, sivil toplum örgütlerinden cemiyet hayatının renkli isimlerine kadar birçok davetliyi buluşturan TV35'in lansman gecesinde, davet edilen ekran yüzleri, sahneye sığmadı. Yılların televizyoncusu ve İzmir'in başarılı kast direktörü Berna Ergin, İzmir'in deneyimli gazetecilerinden ve PR isimlerinden Oya Pardak, şair-yazar Babacan Pesenkurdu, son yılların en iyi erkek seslerinden Alper Baran Esin, Ankara'dan izmir'e transfer olan güzel sunucu Dilara Karaca, kısa dönemde iyi bir haber yüzü olacağını kanıtlayan Mutlu Kopuz, sahneye çıkan pek çok değerli isimden sadece bir kaçıydı.

İşin hoş tarafı, saydıklarım ya öğrencim , ya da sahne ortağım olmuş isimlerdi. Bu yüzden güvenle isimlerini zikrediyorum.
İzmir'de yayıncılık okuyan genç yeteneklere artık kendilerini gösterecek bir mecra daha çıkması sevinç verici.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN