• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız TOLGA TEKİN Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız tolga.tekin@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 25.05.2018, 00:00

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) 'ahir zaman' dediği günleri yaşıyoruz. Artık günümüzde maddiyat o kadar çok ön plana çıktı ki gerçek sevginin karşılığı mal, mülk, para, pul haline geldi. Halbuki her işimizde olduğu gibi sevgide de asıl amacımız Allah rızası olmalı. Çünkü Allahu Teala, tüm iman ehlini birbirine kardeş kılmıştır. Bu da Müslümanlara karşı kardeşlik hukukuna dikkatli bir şekilde hareket etmek zorunluluğunu ortaya koymaktadır.
Müminlerin kardeş olduğu Hucurat süresinin 10. ayetinde "Mü'minler ancak kardeştirler." şeklinde açıklanmıştır.
Allah Rasulü Hz. Muhammed (s.a.v.) "Müslüman Müslüman'ın kardeşidir." (Buhari-Müslim) buyurmuştur.
Müslümanlara kardeşlik hukuku konusunda da dikkat edilmesi gereken hususların başında birbirini sevmek geldiğini belirten Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), "İman etmedikçe cennete giremezsiniz.
Birbirinizi sevmedikçe de (kamil manada) iman etmiş olmazsınız." (Müslim-Ebu Davud) prensibini vurgulamıştır.

KARŞILIKSIZ SEVGİ

Hepimiz aynı dünyada yaşıyor ve aynı havayı paylaşıyoruz. Rabbimiz bir. Kıblemiz bir. Kitabımız bir. Allah katında tek din İslam. O halde bize kardeş olmak ve birbirimizi sevmek düşer.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, hadisi şerifte cennete girebilmek için iman ehli olmanın şart olduğunu açıkladıktan sonra, Müslümanların birbirlerini sevmelerinin olgun bir iman için gerekli olduğunu beyan etmiştir. Bu da Müslüman'ı, sırf Müslüman olduğu için sevmeyi gerektirir.
Dili, rengi, ırkı ve ülkesi göz önüne alınmadan sadece Müslümanlığından dolayı Müslüman'ı sevmek, kardeşlik hukukundandır.
Diğer bir hadisi şerif ise şöyledir:
"Hiçbiriniz kendisi için sevdiğini (istediğini) Müslüman kardeşi için de sevmedikçe (kamil manada) iman etmiş olamaz." (Buhari-Müslim)

EN GÜZEL DUYGU

Yani İslam dini sevgiye kardeşliğe çok büyük önem veriyor ve en üst seviyede tutuyor.
Hatta kamil manada iman etmenin şartı olarak görüyor. Müslümanların aralarındaki bağların çok güçlü olması üzerinde duran İslam dini bu yönüyle de hem dünya hem de ahiret saadeti müjdeliyor. Yine bu konudaki başka bir hadisi şerif şöyledir:
"Müslüman Müslüman'ın kardeşidir.
Ona zulmetmez, onu (zalime) teslim etmez. Kim, Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslüman'ı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeble Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır.
Kim bir Müslüman'ın bir kusurunu örterse, Allah da kıyamet günü onun kusurunu örter." (Buhari-Müslim) Hadiste Müslümanların kardeş olduğu ifade edildikten sonra Müslümanların birbirine zulmetmeyeceği söylenmiştir.
Müslümanlar birbirlerine zulmetmez ve zulmedemezler. Müslümanın Müslüman'a kanı, canı, malı, ırzı ve şerefi haramdır.
Müslüman, İslam'ın kurulmasında olan bu değerleri çiğneyemez. Çiğnerse orada zulüm var demektir. Haksız yere bir Müslüman'ı öldürmek, malını almak, ırzına ve şerefine dil uzatmak Allah'ın gazabını çeken büyük suçlardandır. Allah (c.c.) bizlere sevgi ve kardeşlik içinde yaşamayı nasip etsin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN