• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Esnaf kesimine müjdeli haberler ZEKERİYA MUTLU Esnaf kesimine müjdeli haberler zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 22.01.2015, 00:00
Esnaf sanatkarlarımız 2015 yılına güzel haberlerle, kesimimize umut aşılayan gelişmelerle girmiştir. Geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun esnaf kredilerine yönelik yaptığı açıklamalar ile yıllardır sürüncemede kalan AVM Yasası'nın TBMM'den geçirilmesi, yeni dönemde esnaf sanatkarlara daha fazla önem verilmesi yönünde olan beklentilerimizi güçlendirmiştir.

EKONOMİYE DİNAMİZM
Esnaf sanatkarlar Türk toplumunun vazgeçilmez mozaiklerindendir. Her platformda dile getirdiğimiz gibi, ülke yöneticilerinin sadece ekonomik alanda değil, sosyal ve kültürel yaşamda da önemli işlevler üstlenen esnaf sanatkarlarımıza pozitif ayrımcılık yapmaları gerekmektedir. Dolayısıyla, yaşanan son gelişmeler de, bu düşüncelerle faaliyetlerini sürdüren Birliğimiz ve odalarımız tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.
Sayın Başbakan Davutoğlu, 3 yıl Ustalık Belgesi sahibi olup işyeri açmak isteyenlere ve kaybolmaya yüz tutmuş meslek mensuplarına faizsiz kredi imkanı tanıyacaklarını, esnaf kesimine 150 milyon liralık kredi verilmesini öngördüklerini ifade etmiştir.
Kanatimizce son derece yerinde olacak bu uygulama hayata geçirildiği takdirde, hem üyelerimizin kendilerini geliştirebilmeleri için bir fırsat doğacaktır hem de Türk ekonomisine dinamizm gelecektir. 150 milyon liraya kadar kredi imkanı, finans sıkıntısı çeken üyelerimize can suyu olacaktır.

USTALIK BELGESİ

Ustalık belgesi esnaf sanatkarların diplomasıdır. Mesleğe çıraklıkla başlayıp, kalfalıkla pişen ve ustalığa erişen kişilerin ekonomiye kazandırılması çok önemlidir. İşinde ehil olduğu halde sermaye yetersizliği nedeniyle üretim hayatına katılamayan üyelerimiz, bu büyük finans imkanı ile Türkiye'nin yatırım, genel üretim ve istihdam potansiyeline de önemli katkılar koyacaklardır.
Netice itibariyle, gelişmeler uzun süredir büyümesini ithalata ve sıcak para girişine dayandıran Türk ekonomisinde yapısal bir değişime gidilmesini öneren İzmir Birliği'nin görüşlerini destekler nitelikte olmuştur.

AHİ ÖĞRETİLERİ
Bu arada gözden kaçırılmaması gereken bir başka konu da, eski meslekleri icra eden üyelerimize faizsiz kredi imkanı tanınmasıdır. Bu gelişme ise ekonomik getirilerin yanı sıra, Türk toplumunun değerlerinin korunmasına da hizmet edecektir.
Ticarette, sanat ile iyi ahlakı bir potada harmanlayan, müşteri memnuniyetini, dayanışmayı, yardımlaşmayı ön plana çıkaran, geçmişte devlet yapısına bile örnek teşkil eden Ahi öğretilerine yaşadığımız çağda her zamankinden fazla ihtiyaç duyulmaktadır.
Bugün Ahi öğretilerini içine sindirmiş ancak kendilerine çırak bile bulamayan eski meslek mensuplarımız için düşünülen faizsiz krediler, onların bilgi ve tecrübelerini geleceğe taşımalarına ve Türk toplumunun kültürel kimliğini korumasına da vesile olacaktır.

TÜM MESLEKLER İÇİN

Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarına paralel olarak, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un Meclisten geçirilmesi de bizi çok memnun etmiştir. Yasanın çıkarılması için İzmir Birliği yaklaşık 15 yıldır ısrarlı ve kararlı bir mücadele sürdürmektedir. Son aşamada Birliğimiz komisyon çalışmalarını da yakından takip etmiştir. Öncelikle yasanın hazırlanmasına emek veren komisyon üyelerine, 2 gün boyunca çalışarak yasanın meclisten geçmesini sağlayan Bakanlarımıza, iktidar ve ana muhalefet partilerinin milletvekillerine teşekkür etmek istiyoruz. Öte yandan, AVM'ler konusunda olumlu adımlar atan hükümet yetkililerinden bir beklentimiz daha bulunmaktadır.
Sayın Başbakan AVM'lerde esnaf sanatkarlar için en az yüzde 5 oranında yer ayrılması zorunluluğunu, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler için ise yer ayırma oranının binde 3 olarak belirlendiğini ve AVM'lerde kaybolmaya yüz tutmuş meslekle uğraşanların kiralarının, rayiç bedelin dörte birini geçmeyecek şekilde belirleneceğini açıklamıştır.
AVM'lerde esnafa yüzde 5 yer ayrılması çok yerinde bir uygulamadır ancak metrekaresi dolar ile ölçülen ve oldukça yüksek kira bedeli olan bu mekanları üyelerimizin tutması ekonomik açıdan mümkün değildir.
Önerimiz, kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarında faaliyet gösterenlere tanınan dörte birlikyer tahsisi imkanının, tüm meslek kollarında faaliyet gösteren üyelerimize de tanınmasıdır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN