ZEKERİYA MUTLU TÜM YAZARLAR
Prim borcu olanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanabilir
28.1.2016 | Arşiv

Prim borcu olanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanabilir

zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr

Hükümet, prim borcu bulunan esnaf sanatkarlarımız ile bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlık hizmeti alabilme imkanı sağlamış, 60 günden fazla prim borcu bulunanların sağlık hizmet bedellerinin SGK tarafından karşılanmaya devam edileceğini açıklamıştır.

Bir süre önce yine bu köşede sağlık hizmeti fırsatını dile getirmiştik. Ancak esnaf sanatkarlarımızdan sıkça gelen sorular ve uygulamada karşılaşılan bazı aksaklıklar nedeniyle bu konuyu bir kez da işlemekte yarar görüyorum.

SAĞLIK HİZMETİ İMKANI

Bilindiği gibi, Ekim 2015 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na 60 günden fazla prim borcu bulunan esnaf sanatkarlarımız (Dolayısıyla bakmakla yükümlü olduğu kişiler de), sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktaydı.

Ancak, 1 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile, 60 günden fazla prim borcu olan esnaf sanatkarların, önce yılbaşına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerinin önü açılmış, ardından bu süre 30 Haziran 2016'ya kadar uzatılmıştır. Özetle borçlu esnaf sanatkarlarımız ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler de, Temmuz ayına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Sağlık Bakanlığı konu hakkında yayınladığı genelge ile;

'Prim borcu olmasına rağmen, tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin, trafik kazası, acil, iş kazası ile meslek hastalığı halleri, bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar, koruyucu sağlık hizmetleri, analık hali, gibi nedenlerle sağlık hizmeti almak için başvuran kişilerin sağlık hizmet bedellerinin SGK tarafından karşılanmaya devam edileceği' ni açıklamıştır.

TEMMUZ'DAN SONRA SÜRMELİ


Ülke genelinde yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren bu gelişmeyi olumlu buluyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Uygulama zor şartlar altında bulunan esnaf sanatkarlarımızın rahat bir nefes almasına vesile olmuştur.

Ancak bu uygulamanın Temmuz ayından sonra da sürdürülmesini bekliyor, bunu üyelerimizin temel bir hakkı olarak görüyoruz.

Çünkü esnaf sanatkarlar zaten sağlık kaleminin de dahil olduğu prim borçlarını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü tutulmaktadırlar. Bu nedenle doğal olarak herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sağlık hizmeti almayı hak etmektedirler.

Primleri devlet tarafından ödenen ve ekonomiye katkı veremeyen Yeşil Kart sahipleri bile sağlık hizmetlerinden yararlanabilirken, üreten, istihdam yaratan ama ekonomik şartlar nedeniyle tıkanan üyelerimiz ve aileleri sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmamalıdırlar.

EKONOMİK GERÇEKLER


Ülkemizde toplumun çoğunluğunun geliri sınırlıdır ve borç yükü altındaki insanlar harcamalarını sınırlandırmışlardır. İnsanların bir şekilde tüketimlerini kısmaları ise, doğrudan halka mal ve hizmet sunan esnaf sanatkarlarımızın iş potansiyelinin düşmesine neden olmaktadır.

Ekonomik sıkıntıların en büyük yükünü taşıyan esnaf sanatkarlarımız yine de her olumsuzluğa rağmen devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye çaba göstermekte, ancak istemese de zaman zaman SGK primleri gibi bazı vecibelerini düzenli şekilde yerine getirememektedir.

Bu Türkiye'nin ve ekonominin bilinen bir gerçeğidir.

Öte yandan, Temmuz başına kadar Türkiye'nin ekonomik gerçeklerinin değişmeyeceği ve borçlu esnaf sanatkarlarımızın da durumlarında hızlı bir iyileşmenin görülemeyeceği tahmin edilmektedir.

Bu nedenle taleplerimize karşı hassasiyetle yaklaşan ülke yöneticilerine öncelikle teşekkür ediyor, bunun yanında mevcut koşulları göz önünde tutarak uygulamayı 30 Haziran'dan sonra da sürdürmelerini bekliyoruz.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

küçük esnaf zaten sıkıntıda primini ödeyemiyo bankalardan fazla borçlara faiz konuluyo üstelik sağlık kapatılıyo yazık bu esnafa yazık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.06.2017 14:35
murat atmaca murat atmaca

BAKANLIK SAYISI ARTARSA O ALAN DERT VE SIKINTILARINA İLERLEME İNCELENME EL ATMA HAL ETME İLERLEME KAYDETME OLANAĞI ELE GEÇER İLERİ SEVİYELİ OLAN ÜLKELERE YETİŞİRİZ BİLMİYORSAN TAKLİT ET.TAKLİT ETMEKKENDİ BEYNİYLE HAREKET EDEMEYENLERİN İŞİDİR.TAKLİT BEYNİ DURDURUR TEMBELLEŞTİRİR ÇALIŞMAYAN İÇAT EDEMEZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.10.2016 12:15
murat atmaca murat atmaca

DARBEYE KARŞI ZAYIF KANALLARI DEVLET SYREDİLMESİ İÇİN DESTEK VERMELİKİ DARBE ZAMANINDA DARBECİLER KANAL SAYISI FAZLA OLUNCA HANGİ KANALI KAPATACAĞINI ŞAŞIRIRLAR MÜDAHALE EDEMEZLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2016 12:10
murat atmaca murat atmaca

BEN ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ TERK VE LABORATUVAR BÖLÜMÜNÜ MEZUNUYUM. DEVLET GEREĞİNDEN FAZLA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİ YETİŞTİP ORTALIĞA ATIYOR.İŞE KOYAMIYACAĞI DOYURAMAYACAĞI ADAMIDA OKUTMAMALIDIR BEN HALA MEMUR OLAMADIM HALA AÇIM HALA ÖZELE GİREMEDİM KİM DEMİŞ BOŞ KALMAZLAR.NEDEN İŞE KOYACAK KADAR ADAM YETİŞTİRMİYORLAR BARİ HESAPLANIP TAHMİN EDİP GEREKTİĞİ KADAR ADAM YETİŞTİRMELİLER. BUNLAR HAYVAN DEĞİLKİ OT YESİNLER.BEN URFA BİRECİK LİYİM.17 YILDIR ÖZEL HASTANELERDE HİÇBİR ZAMAN İŞ BULAMADIM BAŞ VURDUĞUMDA BENDEN BAŞKA YÜZLERCE BAŞ VURU GÖRDÜM.HANİ BOŞ KALMAZLAR İHTİYAÇ ÇOK DEDİLER.KİM BENİM HESABIMI VERECEK ŞİMDİ.AHİRETİ AKLINA GETİREN BÖYLE ETMEZ BU İŞTE BAŞKA BİR İŞ VAR.SELAMUN ALEYKÜM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2016 12:07
Hatice Hatice

İyi geceler ben küçük bir esnafımız kendi yağimda kavruuyorum fakat bizler nedense hep görülmezden geziniyorum devlet faizsiz kredi dedi alamıyoruz bagkur affı dedi sadece faizleri siliyorlarben sevgili devletimden küçük esnaflara daha çok imkan verilmesini rica ediyorum ama şunu söylemem lazım Allah razı olsun Cumhurbaşkanımizdan bizleri ondan başka kimse bukadar düşünmedi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.09.2016 01:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.