• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
15 Temmuz’da demokrasinin tarihi yeniden yazıldı... ZEKERİYA MUTLU 15 Temmuz’da demokrasinin tarihi yeniden yazıldı... zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 13.07.2017, 00:00

Bu hafta düzenlenen etkinliklerle, Türk milletinin destan yazarak milli iradeye, demokrasiye ve geleceğine sahip çıkmasının simgesi haline gelen 15 Temmuz'un birinci yıldönümü kutlanmaktadır.
Türk halkının hain girişime dur dediği, canı pahasına dimdik durduğu kutlu direnişin yıldönümü...
15 Temmuz Türkiye'nin demokrasi yolculuğunda çok önemli bir köşe taşı olmuştur. Türkiye'de demokrasi kesintiye uğratılmak istenmiş, milli iradeye ve demokrasiye darbe vurmak isteyenler; en büyük darbeyi milletten yemiştir.
15 Temmuz girişimi göstermiştir ki, artık Türkiye'de demokrasi darbelere müsaade etmeyecek kadar kökleşmiştir.
Hain girişimde millet darbe heveslilerine karşı direniş göstermiş, sokaklara çıkmış, tankların önüne yatmış, demokrasiyi askıya almaya kalkışanların heveslerini kursaklarında bırakmıştır.

MİLLETİN MESAJI

Türkiye daha önce yaşanan darbeler neticesi ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda çok büyük sıkıntılar yaşamıştır. Uluslararası platformlarda itibar kaybetmiş, ekonomisi 40-50 yıl geriye gitmiş, siyasal anlamda da önemli haksızlıklar yaşanmıştır. Türk halkı bunları unutmadığını 15 Temmuz gecesi göstermiştir.
Milletin mesajını iyi anlamak gerekmektedir. Millet Cumhuriyet'i, huzuru, barışı savunmuştur.
Derin devlet, paralel devlet diye bir şey olamayacağını, böyle bir şeyi kabul etmeyeceğini göstermiş, 'Bir tek devlet-bir tek millet vardır' diye haykırmıştır.

EKONOMİK TEDBİRLER

15 Temmuz'da yaşananlar ekonomide büyük bir sıkıntı yaratmamıştır. Döviz bir gecede fırlamamış, bankalar normal işleyişlerini sürdürmüş, piyasalarda para akışı devam etmiştir.
Tabii iç ve dış baskılara rağmen ekonomideki işleyişin sürmesinde, istihdam seferberliği, 687 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemelerin Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname teşvikleri gibi hükümet tarafından alınan önlemlerin de büyük payı bulunmaktadır.
Netice itibariyle sistem ayakta kalmıştır. Ekonomik anlamda bazı sıkıntılar yaşansa da, esnaf kesiminin düsturu; 'Söz konusu Vatan ise gerisi teferruattır' olmuştur.

ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

İzmir Esnaf Teşkilatı bu olağanüstü dönemde devletinin, milli iradenin ve seçtikleri kişilerin yanında durmuştur. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, darbe girişiminin hemen ardından tüm oda başkan, yönetici ve genel sekreterleri ile biraraya gelerek strateji belirlemiş, vatanını, devletini seven her bireye düşen ödevleri yerine getirmiş ve kesimin düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmıştır.
Esnaf sanatkarlarımız da İzmir Birliği'nin ve odalarının önderliğinde demokrasi nöbetlerine katılmış, işyerlerini Türk bayrakları ile donatmış, birlik ve beraberlik içinde milli iradeye, demokrasiye sahip çıkmıştır.
Tarih boyunca her zaman devletinin ve milletinin yanında olan, kavgadan, tartışmadan, çatışmadan uzak duran esnaf sanatkarlarımız, 15 Temmuz ve ertesinde de kendilerine yakışanı yapmışlardır.
İzmir esnaf teşkilatı bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek etkinliklere de aynı coşku ve heyecanı hissederek katılmaya özen gösterecektir.
Bu vesileyle 15 Temmuz gecesi vatanı, milleti ve ülkesinin geleceği için canı pahasına darbeye karşı duran demokrasi şehitlerimizi tekrar minnetle ve şükranla anıyor, Türkiye'nin böylesine kara günleri bir daha yaşamamasını Cenab-ı Hak'tan temenni ediyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN