• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
KUTLU DAYIOĞLU Evde hayvan ile yaşayan çocuklarda alerji riski düşük kutlu.dayioglu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 10.06.2016, 00:00
Evlerinde kedi veya köpekle büyüyen çocukların sıradan allerjik reaksiyonlar gösterme riski bazılarında yüzde 50'lere varan oranlarda düşük oluyor.
Bu şaşırtıcı bulgu yüzlerce çocuğun doğumlarından 7 yaş civarına gelene kadar yapılan araştırmaların neticesi olarak ortaya çıktı.
Medical College of Georgia Allerji ve Bağışıklık bölümü şefi ve aynı zamanda bu araştırmanın lideri Dr. Dennis R.
Ownby'nin dediğine göre köpek ve kedilerle iç içe büyüyen çocukların artmış bir risk gurubunda olup olmadıklarını görebilmek için okulun elindeki tüm veriler taranmış ve bunun hiç de sanıldığı gibi olmadığı, hatta tam tersi kanıtların çıktığı belirlenerek Journal of the American Medical Associaton'da yayınlanmış. Allerjistler nesillerden beri evde kedi ve köpeklerin zararlı olduğu, bu tür şeylere uzun süreli maruz kalınca allerji riskini arttırdığı bilgisiyle eğitildiler.
Doktorlar Detroid bölgesinden 747 tane sağlıklı bebeği doğumlarından 7 yaşına kadar izlediler. Bu bebeklerin 184 tanesi evlerinde bir illa iki köpek veya kediyle beraber yaşıyordu.
Geri kalan 220 tanesi ise hayvanlarla hiç bir irtibatta bulunmuyorlardı.
Bu izlenimlerin sonucu ortaya çıkan çarpıcı netice evlerinde hayvanlarla beraber yaşayan çocukların sıradan alerjilere karşı diğerlerine oranla daha az risk taşıdığı oldu.

Guineapig ve tavşanlarda diş uzaması

Guineapigler ve tavşanlar otçul hayvanlardır ve doğada ana gıdaları otlar, dallar, yapraklar ve köklerdir. Bu beslenme surasında ön dişler ve arka dişler kolayca aşınır ve doğadaki bir hayvanda diş uzaması görülmez. Kafeslerde evcil hayvan olarak beslenen Guinea pig ve tavşanlarda ise doğru besleme yapılmadığında dişlerde uzamalar, ön dişlerde kırılmalar görülebilir. Bu şekilde dişleri uzamış hayvanlar artık yemek yiyemezler ve aç kalarak hızla kilo kaybedip ve en sonunda hayatlarını da kaybedebilirler. Dişlerde uzama vb olmaması için beslenmede çayır otu dediğimiz sert sazımsı otların bolca bulundurulması, ağaç dalları verilmesi, C vitamini bakımından uygun dişyetlerin kullanılması gerekmektedir.
En güzeli bu hayvanların 3 ayda bir düzenli veteriner hekime kontrole götürülüp dişlerinin muayenesinin yapılmasıdır.

Siz rahat ve huzurlu uyuyabilirsiniz

Siz derin uykunuzdayken evinizdeki dostunuz tetikte ve hafif uykusu ile sizi ve yuvanızı korumaya devam eder. Yıllardır insanla birlikte yaşamının ona kazandırdığı içgüdüleri ile sizi koruma görevini siz istemeseniz de yapar. Evinizde ille kocaman bir rotweiler değil ufacık bir pincher veya terier bile varsa rahat uyuyabilirsiniz.
Yalnız unutmayın golden, pointer vb av köpeklerinin bekçilik özellikleri ya hiç yoktur ya da çok az seviyededir.
Ama tabii ki onların da başka özellikleri ile insanlara yararlı olmaya çalışırlar.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI