• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
KUTLU DAYIOĞLU Papağanlar da kemirgendir kutlu.dayioglu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 03.06.2016, 00:00
Papağan özellikle Jako, Kakadu, Amazon vb büyük türler çevrelerinde bulunan, gagalarıyla dokunabildikleri aklınıza gelen her şeyi parçalayabilirler. O yüzden papağanları beslediğiniz ortamda bu konuda bazı önlemler almalısınız.
Siz yokken asla bir papağanı eşyaların olduğu bir odada serbest bırakmayın.
Elektirik kabloları vb. kafesindeyken veya dışarıda salıkken ulaşılabilir durumda olmaması lazım.
Papağanınızı bir yerden bir yere taşırken içinde bulunduğu kabı kemirip delik açarak kaçabileceğini göz ardı etmemelisiniz.
Evdeki veya büronuzdaki masa üstünüzdeki telefon, tüm şarj cihazları, kalemler, evraklar, dosyalar, kitaplar her zaman tehlike altındadır.
Aynı şekilde evlerdeki salon çiçeklerini de tamamını kemirilmiş halde bulma riskiniz fazladır.
Ayrıca bu çiçeklerin çoğu da papağanlar için zehirlidir.

Salatalık ve marul ishal yapabilir

Tavşanlar, guinea pigler hatta kuşlarda salatalık ve marul ishal yapabilir. Çünkü salatalık ve marulun kötü bir özelliği var;
Su oranı çok ama besin ve kuru madde oranı düşük olan besinler. Bu yüzden dışkıyı aniden fazla sulandırıp kötü yani patojen mikroorganizmaların ortamda aniden artmasına hafif veya şiddetli ishallere neden olabiliyorlar.
İshallerde her zaman sindirim sisteminde kısır döngüye neden olabiliyor. Riske girmek istemiyorsanız salatalık ve marulu ya çok miktarlarda verin ya da hiç vermeyin.

Köpeğinize küsmeyin

Köpeklerdeki davranış problemleri aranızdaki dostluğun kurulması önünde bir engel oluşturur. Bu davranış problemlerinin hepsinin altında köpeğinizin yerine getirilmemiş bir ihtiyacı vardır. Karşılıklı güven, bilgi ve biraz çaba ile çözümlenmeyecek bir problem yoktur. Yeter ki siz köpeğinize kızıp, ona küsüp haksız yere cezalandırmayın. Her zaman;
"Acaba nerede hata yapıyorum?", "Beni neden anlamıyor?", "Ona nasıl anlatabilirim?" diye düşünmelisiniz.
Köpeğinizden istedikleriniz ve ona davranışlarınız düzenli değilse ve hatta tutarsız ise köpeğiniz sizi anlayamayacak, ne istediğinizi çözemediği için kafası karışacak ve istenmeyen davranışlar oluşturacaktır.

Kusmayı ciddiye almalısınız

Köpekler çok az bir mide bulantısı veya rahatsızlıkta kolayca kusabilirler. Kediler ise nadir kusarlar. Her iki evcil hayvanda da sık sık görülen kusmaları normal olarak kabul etmemelisiniz. Sıklaşan kusmalar enfeksiyon hastalıklardan, böbrek rahatsızlıklarına, yabancı cisim yutmadan tüy yumağı sorunlarına kadar bir çok nedenle oluşabildiği gibi gastritler veya ülserler nedeniyle de oluşabilir. Ciddiye alınmayan kusmalar dostunuzu geriye dönüşsüz duruma kadar getirebilir. Gün içinde bir iki kere kusan bir kedi veya köpeğinizi gözlem altına almalısınız.
Devam eden kusma durumunda ve halsizlik vb görülüyorsa mutlaka veteriner hekimle bağlantıya geçiniz.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI