• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Türk Lirası yukarı yönlü atakta BİLAL DOĞAN Türk Lirası yukarı yönlü atakta bilaldoganodak@hotmail.com Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 20.08.2018, 00:00

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in, Papaz Brunson'un serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yeni yaptırımlar uygulanacağını ve uygulanacak paketinin hazır olduğunu söylemesinin ardından, ABD Başkanı Donald Trump'ın aynı konu nedeniyle ekonomik ilişkilerin azaltılacağını belirtmesi TL kurlarında yukarı yönlü ataklara neden oldu.

"KARŞILIK VERECEĞİZ"

Brunson'un avukatı aracılığı ile üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedilirken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "ABD'nin, Türkiye'ye Brunson'dan dolayı yaptırım uygulaması durumunda aynı şekilde karşılık vereceğiz" açıklamasını yaptı.

CARİ AÇIK DÜŞECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile Türkiye Bankalar Birliği'nin; kredi ve çek kullanan şirketlerin kur riskini bertaraf edecek tavsiye niteliğindeki kararlar devreye alındı. Sanayi Bakanlığı da 16 maddelik bir destek ve önlem paketinin devreye gireceğini deklare etti. TCMB tarafından açıklanan beklenti anketlerinde ise; ay sonu ve yılsonu TÜFE beklentileri ile birlikte kur beklentileri de artış gösterirken, cari açık tarafında yıl sonu tahmininde düşüş olması göze çarptı.

ENFLASYON VURGUSU

Bundan sonrasında başta ABD-Türkiye gerilimi olmak üzere önemli haber akışlarını takipte olacağız. Ekonomiye dair; hükümet yetkilileri ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar da önemle izlenecek. Örneğin Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun "BB-"den "B+"ya, uzun dönem yerli para cinsinden notunun "BB"den "BB-"ye düşürüldüğü, görünümünün ise "durağan" olduğu belirtildi.
Öte yandan hükümetin, başarılı bir şekilde ekonomik uyum programı oluşturması ve uygulaması durumunda Türkiye'nin kredi notunun yükseltilebileceğine dikkat çekilen açıklamada, enflasyonun kontrol altına alınması durumunun da kredi notunu olumlu etkileyeceği belirtildi.

ABD-ÇİN MÜZAKERELERİ

Yurt dışı tarafta ise; ABD ve Çin arasında önümüzdeki hafta yeniden yapılacak olan ticaret müzakereleri tartışılırken, İran ile ABD arasında bir diyalog çabası da görülmekte. Ayrıca, geçtiğimiz Cuma günü TL varlıklarında yaşanan ekstrem hareketler sonrası, dünya ekonomisinde; diğer gelişmekte olan ülkelerin (EM - Emerging Markets) durumu da mercek altına alınırken, majör merkez bankalarının olası bir EM krizi karşısında politika değişikliğine gidip gitmeyeceği de merak konusu. Bu bağlamda önümüzdeki hafta yapılacak olan Jackson Hole toplantılarında majör merkez bankası başkanlarının yapacakları açıklamalara dair tahminler dillendiriliyor. Ekonomik veri olarak cuma günü takip ettiğimiz Euro Bölgesi TÜFE oranları, beklentilere paralel gerçekleşme gösterdi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN